04 Ekim 2011 Salı 00:00
Yaşlılara yönelik şiddet ve istismar artıyor
Azalan doğurganlık, tıbbi bakım hizmetlerinin artması ve yaşam sürelerinin uzaması sonucunda tüm dünyada yaşlı nüfus artmakta. Ülkemiz nüfusunun da yüzde 8'i 65 yaş üstünde bulunuyor ancak 2050 yılında bu oranın yüzde 20 - 25 düzeylerine ulaşacağı öngörülmekte ~|~

HALİL MEMİŞ - İSTANBUL

Türkiye nüfusunun yüzde 8'ini 65 yaş üstü vatandaşlarımız oluşturuyor. Kadın başına düşen nüfusun 2.1'e düşmesi sonucunda önümüzdeki 40 içinde her 4 ya da 5 vatandaşımızdan birisi 65 yaş üstü olacak. Bu durumun da pekçok toplumsal sorunları beraberinde getirmesi bekleniyor.
Dünya Yaşlılar Günü nedeniyle açıklama yapan Türkiye Psikiyatri Derneği Geriatrik Psikiyatri Bilimsel Çalışma Birimi Koordinatörü Prof. Dr. Işın Baral Kulaksızoğlu, yaşla birlikte özürlülüklerin artması ve başkalarına daha fazla bağımlı olma şiddete maruz kalma riskini artırmakta, yaşlı bireyleri hem doğrudan şiddete direnebilme, hem de tavır alabilmesini ve korunması son derece güç bir hale gelmekte olduğunu belirterek; "Aile içinde dayak ve diğer fiziksel şiddet uygulamaları, ilgilenmeme, ihtiyaçlarının giderilmemesi, aşağılama, küçümseme, yalnızlığa terk etme gibi duygusal şiddet uygulamaları, yeterli hijyen ve beslenme ve bakım koşullarının bilerek sağlanmaması, gelirine el konulması, sahip olduğu mal ve mülkün elinden alınması, fiziksel koşulların uygun olmadığı mekanlarda yaşamaya zorlanması, sağlık hizmetlerinden yararlanmasının önlenmesi gibi istismar ve şiddet içeren tutumların her geçen gün arttığını gözlemlemekteyiz" diye konuştu.

Dünyada 29 milyon yaşlı istismara maruz
Prof. Kulaksızoğlu, şöyle devam etti: "Hızla yaşlı istismarını geçim kaynağı yapan çeteler oluşmaktadır. Yaşlıların toplum içinde ya da ilişkili oldukları çeşitli kurumlarda, örneğin bakım evlerinde aşırı ilaç verme veya korkutma, dövme gibi şiddet ve istismara uğrama oranları da artmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Avrupa Bölge Ofisinin yayımladığı bu yılki raporda, aralarında Türkiye'nin de olduğu 46 ülkede her gün 10 bin yaşlının fiziksel şiddete maruz kaldığı ve her yıl 6 milyon kişinin fiziksel kötü muameleye maruz kaldığı ifade edilmektedir. Bu araştırmaya göre, her yıl 29 milyon yaşlı psikolojik istismara maruz kalmakta ve 8 bin 500 yaşlı öldürülmektedir" dedi.

Şiddete karşı önlem alınmalı
Prof. Kulaksızoğlu şiddet konusuna da parmak basarak, şunları söyledi: "Toplumun bu konudaki duyarlılığını artırıcı kampanyalara, medyada farkındalığın artırılmasına, polislerin ve ilgili diğer kolluk kuvvetlerinin, sağlık çalışanlarının bu konuda eğitilmesine, şiddete maruz kalan yaşlının korunması için gerekli kanunların düzenlenip daha aktif hale getirilmesine ve bu yaşlıların devlet koruması ve bakımına alınarak insanlık onuruna uygun yaşama şartlarının sağlanmasına acil ihtiyaç vardır. Bu toplumsal ve vicdani bir borçtur."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.