21 Haziran 2011 Salı 00:00
Yeni açılımlar da gösterileri kesmedi!


Suriye Cumhurbaşkanı Esad, önceki gün halka hitap ederek yeni açılımlarda bulundu. Buna göre, Halk Meclisi seçimleri Ağustos ayında yapılacak, reform paketi ise Eylül ayında tamamlanacak. Esad, olayların arkasında 'tekfirciler'in bulunduğunu dile getirdi. ~|~

YENİ MESAJ - ŞAM

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, önceki gün Şam Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, Suriye'deki olayları değerlendirdi. Esad, konuşmasına başlarken ulusal birliğe bağlılıklarını ifade eden, vatanın güçlü kalması için fedakarlıkta bulunan tüm vatandaşları selamladı. Ülkenin tarihinde önemli bir ayırım sürecinde bir araya gelindiğine işaret eden Esad; masum kanların aktığı, acıların ve sorunların olduğu bu süreci kendi irademiz ve ısrarımızla bu ayırım sürecinden ayrılmak ve umut dolu bir geleceğe yönelmek gerektiğini belirtti.

Çok şehit verdik
Cumhurbaşkanı Esad, şunları söyledi: "Zor günler yaşadık, bu günlerde kalkınmamız, güvenliğimiz ve istikrarımızdan acı bedeller ödedik, vatan üstünde alışılagelmişin dışında bir kara bulut dolaştı. Kaos ve korkutma, katletme ve sabotajcılık eylemleri sonucunda sorunlar ve hayal kırıklığı yaşadık. Halk protestoları içinde gerek vatandaşlardan gerek güvenlik güçlerinden polislerden ya da silahlı kuvvetlerden bir çok şehit düştü, bir çoğu da yaralandı. Tüm bunlar şehit ya da yaralıların ailelerine akrabalarına ve vatanın yanı sıra benim için de büyük bir kayıp oldu. Şahsen ben bunları kendim için büyük bir kayıp olarak sayıyorum. Yüce Allah'tan tüm şehitler için rahmet dilerken ailelerini de taziye etmek istiyorum" dedi.

Olaylar 'komplo'dan ibaret
Cumhurbaşkanı Esad; yaşanan acı deneyimin hem olumlu hem de olumsuz yönden ele alınması gereğine vurgu yaparak, tek seçeneğin geleceğe bakmak olduğunu ifade etti. Geleceğe bakmakla geçmişi şeffaf ve derin bir şekilde değerlendirme gereğine işaret eden Esad; doğal olarak bugünlerde yaşanan olayların nedenlerini ve analizini dürüst bir şekilde yapmanın önemini belirtti. Bu bağlamda Esad, Suriye'nin yaşadığı bu olayların bir komplodan ibaret olup olmadığı, arkasında kimlerin bulunduğunu, içerdeki durumların olaylara etkileri gibi konuları ince bir şekilde düşünmek gerektiğini söyledi. Tarih boyunca Suriye'nin değişik komplolara maruz kaldığını ifade eden Esad; bunun coğrafi konumu, siyasi tutumları ve ulusal ilkeleri gibi bir sürü nedeni olduğunu dile getirdi. Komploları insan vücudundaki bakterilere benzeten Esad; bakterilerin her an ve her yerde çoğaldığını ifade ederek, bilimin bu bakterileri yok etmek yerine vücut direnişini pekiştirme üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Olayların 3 bileşeni
Cumhurbaşkanı Esad, sokakta olanların üç bileşeni olduğunu söyledi. Bu bileşenlerin ilkinin hak ya da talep sahibi olanlar olduğunu ifade ederek, devletin şüphesiz bu talepleri yerine getirmesinin bir yükümlülük olduğunu kaydetti. İkinci bileşenin ise değişik suçlar işlemiş kanun kaçakları olduğunu; bunların gayrı meşru amaçları önünde kamu kurumlarını engel olarak gördüklerini ve dolayısıyla kaos ve bozgunculuğa başvurduklarını kaydetti. Cumhurbaşkanı Esad, üçüncü bileşenin ise tekfirci gruplar olduğunu, bunların hacminin küçük olmasına rağmen en büyük tehlikeyi teşkil ettiklerine işaret etti. Asırlardan beri tekfirci grupların bulunduğuna işaret eden Esad, bunların günümüzde değişik maskeler ve yöntemlerle tekrar karşımıza çıktıklarını söyledi. Bu grupların buldukları her fırsatta din adına masum insanları katlettiklerini, din ve reform adı altında kanlı eylemlerde bulunduklarını söyledi.
Esad, silahlı kişilerin hedeflerine ulaşmak için barışçıl gösteriler arkasında saklanarak, kaos ve katletme eylemlerinde bulunduklarını, sivillere polislere, askerlere saldırdıklarını, askeri noktalara saldırı yada suikast eylemlerinde bulunduklarını kaydetti. Fanatik düşünce sahiplerinin vatanın portresini kirlettiklerine işaret eden Esad, ülkeye karşı dış müdahale kapılarını açtıklarını ve bu bağlamda çağrı yaptıklarını, Suriye'nin siyasi ve ulusal tutumlarını baltalamaya çalıştıklarını belirtti. Bu grupların uygunsuz mezhebi hitaplarda bulunduklarını ifade eden Esad; Suriye'nin bu hitap türünden uzak olduğunu, ne dinin ne tarihin ne de Suriye'nin bu kirli düşünceleri kabul etmesinin mümkün olmadığını söyledi. Esad, fanatik düşünceli gruplara cevabın Suriye halkı tarafından verildiğine dikkat çekerek, bu halkın ulusal birlik-beraberliğini kanıtlamak için adeta seferber olduğunu belirtti.
Olanların reform yada kalkınmayla ilgisi olmadığını kaydeden Esad, kaosun artmasıyla ideallerimiz ve kalkınma hedeflerinden uzaklaştıracağını açıkladı. Cumhurbaşkanı Esad kalkınma sürecini sürdürmek için bozduğumuzu restore etmemiz ve bozguncuları azletmemiz gerektiğine dikkat çekti.

Yolsuzlukla mücadele edilecek
Yolsuzlukla mücadele konusunda Esad; fırsat eşitliği ve adaletin sağlanmasında yolsuzluğu kökünden sökmede büyük bir arzuya tanık odluğunu belirtirken, sorumluluğun üstlenilmemesinde kesinlikle müsamahakarlık gösterilmeyeceğinin altını çizdi. Ulusal diyalogun belirli bir elit grubuna, muhalefete, yanlılara yada otoriteye bağlı olmadığını kaydeden Esad, bu diyalogun politikayla sınırlı olmadığını, ulusal tüm konuları ve halkın tüm kesimlerini içerdiğini belirtti.

Yeni halk Meclisi kurulacak
Ağustos ayında yeni bir Halk Meclisinin olacağına işaret eden Suriye Cumhubaşkanı Esad, tüm konuların ulusal diyalogda öne sürüleceğini, Suriye'nin önümüzdeki süreç içinde yapılanma atölyesine dönüşeceğini açıkladı.
Esad, önümüzdeki süreç içinde kan akıtma, şiddet eyleminde bulunma ya da bu bağlamda kolaylık sağlamaya çalışan herkesten hesap sorulacağına işaret ederek, meydana gelen zarardan herkesin etkilendiğini, bu zarara neden olanlardan hesap sormanın fertlerin hakkı olduğu kadar devletin de doğal bir hakkı olduğunu belirtti. Esad, Suriye'ye uygun olmasıyla birlikte sosyal adaleti sağlayacak bir ekonomik sistem modelinin kurulacağını ifade etti.
Kanunların uygulanması talep edildiğinde bunun kimseden intikam alınacağı anlamına gelmediğine işaret eden el-Esad; devletin bir anne ya da baba gibi herkesi kucakladığını ve tüm vatandaşları sevgi ve hoşgörü ile yaklaştığını belirtti.

Türkiye'ye gidenler 'dönsün'

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad, evlerini bırakan tüm fert ve aileleri dönmeye çağırırken, devletin intikam alacağı yönünde öne sürülen haberlerin gerçek dışı olduğunu, askerlerin de vatandaşları korumak için bulunduğunu belirtti.
Esad, "Devlet intikam alacak diyenlere inanmayın. Geri dönün. Devlet sizi kucaklayacak" dedi.
Esad, parlamento seçimlerinin ağustos ayında yapılacağını, reform paketinin ise eylül ayında tamamlanacağını söyledi. Suriye'yi bekleyen en büyük tehlikenin ekonominin zayıflaması ya da çökmesi olduğunu hatırlatan Esad, temel sorunun "psikolojik" olduğunu dile getirdi. Suriye'deki olaylar başladığından beri üçüncü kez halka hitap eden Esad, Adalet Bakanlığından son affın genişletilmesi için çalışmasını isteyeceğini de bildirdi. Beşşar Esad, Cisr Eşşuğur kentinde silahlı kişilerin gelişmiş silahlar ve iletişim imkanlarını kullanarak bir katliam yaptıklarını da ileri sürdü.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.