29 Haziran 2004 Salı 00:00
Yeni adaylara kapılar açık
NATO İstanbul Zirvesi'nin ilk gününde üye 26 devlet ve hükümet başkanının oluşturduğu Kuzey Atlantik Konseyi, yayınladığı sonuç bildirisinde, NATO'nun Transatlantik diyaloğu için çok önemli olduğu teyit edildi. Sonuç bildirisinde, NATO'nun Kuzey Amerika ile Avrupa arasında güvenlik ve danışma konularında en etkili forum olduğunun altı çizildi ve örgütün yalnızca savunma ve güvenlik değil, ortak değerlerin korunması konusunda da önemli rol oynadığı belirtildi.

Bildiride, NATO devlet ve hükümet başkanlarının, yaklaşan seçimlere destek vermek amacıyla, yeni il imar timlerini de kapsayacakşekilde Afganistan'daki Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü'nün (ISAF) çalışmalarını genişletme kararı aldıkları belirtildi.

Ortak Savunma ve Güvenlik Konuları

Ortak savunmanın ittifakın temel amacı olmaya devam ettiği açıklanan bildiride, NATO'nun bugün karşı karşıya olduğu tehditlerin özlü bir değişime uğradığı ve bunların geçmişte olduğundan çok daha geniş bir coğrafyadan kaynaklandığı, ittifaka y~|~önelik tehditlerle canla başla mücadele etme kararlılığının korunduğu kaydedildi.

Bildiride, aralarında terörizm ve kitle imha silahlarının yayılmasının yer aldığı bu tehditlerin Kuzey Amerika ve Avrupa'yı birlikte hedef aldığı ifade edilerek, bu itibarla NATO'nun dünyanın birçok bölgesinde terörizmle mücadele etme, güvenliği pekiştirme ve istikrarı sağlama uğraşı içinde olduğu ve her zaman olduğu gibi bugün de ittifak içi dayanışma ve ittifak güvenliğinin bölünmezliği ilkesinin temel öneme sahip olduğu vurgulandı. İstanbul Bildirisi'nde, "Nereden gelirse gelsin kuvvetlerimize vehalkımıza yönelik bu tehditlerle etkin biçimde mücadele etmeye kararlıyız" denildi.

Afganistan, Ortadoğu ve Bosna

Bildiride, ittifakın güvenlik sorunlarına askeri harekatları ve faaliyetleri, ortak ülkelerle tesis ettiği işbirliği ilişkileri ve askeri yetenekleri devamlı geliştirmek suretiyle karşılık verdiği ve bu amaçla kendisini daimi bir uyarlama sürecine tabi tuttuğu belirtildi.

Afganistan'a ilişkin olarak bildiride, Afgan makamlarına destek verebilmek amacıyla NATO'nun Afganistan'da rolünün önemli ölçüde genişletilmesini onayladığı ve bu görevin başarıyla yerine getirilebilmesi için gerekli olan kaynaklarının temin edileceği kaydedildi.

Irak konusunda ise NATO'nun aynı zamanda Balkanlar'da ve Akdeniz'de askeri harekatlara öncülük ettiği ve Irak'ta Polonya'nın liderliğindeki çokuluslu tümeni desteklediği belirtilerek, bu çerçevede Irak konusunda ayrı bir bildiri de yayınlandığı anımsatıldı.

Bildirinin Bosna ile ilgili bölümünde, NATO'nun Bosna'da 9 yıldır sürdürdüğü operasyonu sona erdirme kararının savaşa son verilmesinde ve ülkede barışın korunmasında NATO'nun elde ettiği başarıyı ortaya koyduğu ifade edilerek, AB'nin Bosna'da yeni bir harekat başlatma kararı almasından memnuniyet duyulduğu ve işbirliğinin bundan sonra dasürmesinin arzu edildiği kaydedildi.

İstanbul Bildirisi'nde, NATO'nun "AB'nin yanı sıra Rusya, Ukrayna, Orta Asya ve Kafkasya devletleri de dahil olmak üzere Avrupa devletleri ve ayrıca Akdeniz ve genişletilmiş Ortadoğu devletleriyle ortak güvenlik kaygıları çerçevesinde işbirliğini geliştirmeye devam edeceği" bildirildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137