02 Haziran 2005 Perşembe 00:00
Yeni TCK, bol ceza

İmamlara ve vaizlere hapis cezası getiren; özel Kur'an eğitimini yasaklayan AKP imzalı TCK yürürlüğe girdi.
*Fransa'daki 'Hayır' etkiledi
AKP iktidarının Avrupa Birliği'nin talepleri doğrultusunda hazırladığı yeni Türk Ceza Kanunu (TCK) dün yürürlüğe girdi.
Yeni TCK'de öne çıkan hükümler şöyle:
*Hukuka aykırı olarak bir kimsenin üstünü veya eşyasını arayan kamu görevlisine 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilecek. (Polisleri isyan ettiren madde)
*Kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlal eden kimse, 6 aydan 2 yıla kadar hapis veya adli para cezasıyla cezalandırılacak. Gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlal edilmesi halinde, cezanın alt sınırı bir yıldan az olamayacak.
AKP iktidarının Avrupa Birliği'nin talepleri doğrultusunda hazırladığı yeni Türk Ceza Kanunu (TCK) dün yürürlüğe girdi.
Yeni TCK'de öne çıkan hükümler şöyle:
* Hukuka aykırı olarak bir kimsenin üstünü veya eşyasını arayan kamu görevlisine 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilecek.

~|~ * "Dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayrım yaparak", "bir taşınır veya taşınmaz malın satılmasını, devrini veya bir hizmetin icrasını veya hizmetten yararlanılmasını engelleyen", "besin maddelerini vermeyen veya kamuya arz edilmiş bir hizmeti yapmayı reddeden", "kişinin olağan bir ekonomik etkinlikte bulunmasını engelleyen" kişiler bir yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılacak.
Dinleme yapmak yasak
* Kişiler arasındaki haberleşmenin hukuka aykırı olarak engellenmesi halinde, 6 aydan 2 yıla kadar hapis veya adli para cezasına hükmolunacak.
* Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden ya da yakıştırmalarda bulunmak veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi 3 aydan 2 yıla kadar hapis veya adli para cezasıyla cezalandırılacak.
* Kişiler arasındaki haberleşme içeriklerini hukuka aykırı yayınlayan kimse 1 yıldan 3 yıla, kendisiyle yapılan haberleşmelerin içeriğini diğer tarafın rızası olmaksızın alenen yayınlayan kişi 6 aydan 2 yıla kadar hapis veya adli para cezasıyla cezalandırılacak.
* Kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlal eden kimse, 6 aydan 2 yıla kadar hapis veya adli para cezasıyla cezalandırılacak. Gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlal edilmesi halinde, cezanın alt sınırı bir yıldan az olamayacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100