22 Mayıs 2005 Pazar 00:00
Yeni TCK din eğitimini boğuyor

Diyanet?Sen İstanbul şubeleri üyesi bir grup imam, müezzin ve vaiz, AKP iktidarının çıkardığı 1 Haziran'da yürürlüğe girmesi beklenen yeni Türk Ceza Kanunu'nda (TCK) din ve Kuran eğitiminin engellendiğini dile getirerek, sözkonusu yasayı protesto etti.
Hükümeti
protesto ettiler
İstanbul'da Sirkeci'deki Büyük Postane önünde toplanan yaklaşık 30 kişilik grup adına yapılan basın açıklamasında, Kuran ve din öğretiminin toplumsal birliğin, kültür, gelenek ve din hassasiyetinin devamında önemli rol oynadığı ifade edilerek, yeni TCK'daki 263. madde ile din ve Kuran eğitiminin engellendiği vurgulandı.
Açıklamada, "Vatan, millet ve devletinin devamı için çalışan insanlar, 263. madde ile suçlu ilan edilip 3 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalacaklar" denildi.
Din görevlilerine suçlu muamelesi
Aynı kanundaki 219. madde ile din görevlilerinin potansiyel suçlu muamelesine tabi tutulduğu vurgulanan açıklamada, "Görev sırasında din hizmetlerini kötüye kullanma başlıklı 219. madde bizleri derin düşüncelere sevk etmektedir" ifadesine yer verildi. Açıklamada, yeni TCK'nın basınla ilgili hükümlerinde olduğu gibi 263. ve 219. maddelerinin değiştirilmesi gerektiği dile getirildi.

Din görevlilerin kazan kaldırdığı TCK maddeleri

Görev sırasında din hizmetlerini kötüye kullanma
MADDE 219. - (1) İmam, hatip, vaiz, rahip, haham gibi dini reislerden biri vazifesini ifa sırasında alenen hükümet idaresini ve Devlet kanunlarını ve hükümet icraatını takbih ve tezyif ederse bir aydan bir seneye kadar hapis ve adlî para cezası ile cezalandırılır veya bunlardan birine hükmolunabilir.
Kanuna aykırı eğitim kurumu
MADDE 263. - (1) Kanuna aykırı olarak eğitim kurumu açanlara, bunları çalıştıranlara ve bu kurumlarda kanuna aykırı olarak açıldığını bildiği halde öğretmenlik yapanlara, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası verilir.
(2) Yukarıdaki fıkrada gösterilen yerlerin kapatılmasına da karar verilir.

~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.