03 Eylül 2002 Salı 00:00
Yenibakandan seçim genelgesi
İçişleri Bakanlığı, 3 Kasım'da seçimlerin güvenli bir ortamda yapılması için çeşitli önlemler aldı. İçişleri Bakanı Muzaffer Ecemiş, seçim önlemleri ile ilgili olarak Olağanüstü Hal Bölge Valiliği, 81 ilin valilikleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bir genelge gönderdi. Genelgede, TBMM'nin, milletvekili genel seçimlerinin 3 Kasım'da yapılmasına karar verdiği, Yüksek Seçim Kurulu'nun da (YSK) seçim süreci ve başlangıç tarihini 7 Ağustos 2002 olarak belirlediği hatırlatıldı. Bu tarihten sonra yapılacak yayınlar, kamuoyu araştırmaları ve anketleri, hediye dağıtımı, kamu kurumlarında çalışanların faaliyetleri, kamuya ait araç ve gereçlerin kullanımı, siyasi parti ve bağımsız adayların seçim propaganda dönemi içerisinde düzenleyecekleri açık ve kapalı yer toplantılarına ilişkin usul ve esasların, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun ile hükme bağlandığı vurgulanan genelgede, bu hükümlere titizlikle~|~ uyulacağı bildirildi.

Genel önlemler

Genelgede, seçimlerin huzur ve güven ortamı içinde yapılabilmesi için bir dizi tedbir de öngörüldü. Buna göre, seçim döneminde alınacak genel önlemler şöyle:

* Seçim öncesi, seçim günü ve sonrasında kamu görevlileri ve özellikle güvenlik güçleri, demokratik ilkelere aykırı, devletin tarafsızlığını zedeleyici tutum ve davranışlardan kaçınacak, halkla ilişkilerin önemine uygun bir şekilde, ılımlı, ikna edici, ancak kararlı hareket edeceklerdir.

* Seçim döneminin siyasi özelliği sebebiyle halkı suç işlemeye tahrik ve teşvik etmeyi amaçlayan ayrılıkçı ve huzur ortamını bozucu unsurların, sosyal?kültürel, etnik ve politik özellikleri istismar ederek, özellikle hassas illerimizde siyasi partilerin binalarında, açık?kapalı yer toplantılarında ve miting meydanlarında toplum psikolojisini kullanmak suretiyle halkı kışkırtabilecekleri ve kanunsuz gösterilere sürükleyebilecekleri dikkate alınarak istihbari çalışmalara ağırlık verilecek; bu toplantıların video kaydı yapılacak, militan kadrolar tespit edilerek, gerekli güvenlik tertip ve tedbirleri alınacaktır.

Seçimlere gölge düşürülmeyecek

* Seçim dönemi içerisinde çeşitli unsurlarca, seçimlere gölge düşürücü faaliyetleri amaçlayan propaganda, baskı yoluyla seçmenin kararını kendi lehine değiştirme, seçimleri boykot etmeye zorlama, oy kullanmayı engelleme, seçim sandıklarını kaçırma ya da yakma, psikolojik baskı amacıyla kitlesel eylemlere başvurma gibi yasadışı faaliyetlere karşı haber alma yöntemleriyle elde edilecek bilgiler ışığında gerekli tedbirler ivedilikle alınacaktır.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137