07 Ekim 2004 Perşembe 00:00
YETER!
Avrupa Komisyonu, iki yıldan beri Türkiye'yi AB'nin kuyruğuna takarak Milletimize vakit kaybettiren AKP'ye 'Tasmalı Müzakere' dışında bir umut vermedi

l Tarih belirsiz

Avrupa Komisyonu, bugüne kadar kapısını çalan hiç bir ülkeye yapmadığı muameleyi Türkiye'ye gösterdi ve 'Türkiye Raporu'nda Ankara'ya 'şartlı müzakere tarihi' verdi. Müzakerelerin nasıl ve ne zaman başlayacağı da belirsiz.

l Askıya alma tuzağı

Avrupa Komisyonu 'şartlarla dolu' Türkiye'nin ilerleme raporunu onayladı. Raporda, Türkiye ile tam üyelik müzarekelerine başlanması öngörülürken, demokratikleşme ve insan haklarında sorun yaşandığı takdirde üyeliğin askıya alınacağı belirtiliyor.

Avrupa Komisyonu 'şartlarla dolu' Türkiye'nin ilerleme raporunu onayladı. Raporda, Türkiye ile tam üyelik müzarekelerine başlanması öngörülürken, demokratikleşme ve insan haklarında sorun yaşandığı takdirde üyeliğin askıya alınacağı belirtiliyor.

Başlangıç

tarihi yok

Türkiye'nin Kopenhag siyasi kriterlerini yeterli dere~|~cede yerine getirdiğini belirten Komisyon, bu çerçevede tam üyelik müzakerelerin başlamasını öneriyor. Komisyon, müzakere için başlangıç tarihi vermedi. Komisyon raporu, Türkiye ile ilişkilerde 3 ayaklı bir stratejinin geliştirilmesini öneriyor. Türkiye ile ilişkilerde 3 ayaklı bir stratejinin geliştirilmesini öneren Komisyon raporu, birinci ayağını Türkiye'deki siyasi reformlara ayırıyor. 2005 yılının sonunda, Avrupa Komisyonu'nun Devlet ve Hükümet başkanlarına güncelleştirilmiş bir katılım ortaklığı belgesi sunacağını açıklayan rapor, bu sayede, reformlara ivme kazandırılacağını belirtiyor.

Reformlar uygulanmalı

Stratejinin ikinci ayağı ise müzakere yöntemi ve kaidelerini belirliyor. Türkiye'nin hangi konu başlıkları müzakere edeceğini tespit etmek için hükümetlerarası konferansın toplanması gerektiğine dikkat çeken Komisyon, bir müzakere başlığının tamamlanması için Türkiye'nin muktesebatı ulusal yasaya çevirip, aynı zamanda uygulamış olması gerektiğinin altını çiziyor.

İstendiğinde

askıya alınacak

Türkiye'de insan hakları ve demokratikleşme konusunda bir sorun yaşandığı taktirde, müzakerelerin askıya alınabileceğine işaret eden Avrupa Komisyonu, bunun yöntemini de belirliyor. Buna göre, Avrupa Komisyonu, Türkiye'de siyasi istikrarsızlık veya temel hak ve özgürlükler konusunda bir sorunla karşı karşıya kaldığını tespit ettiği andan itibaren, AB devlet ve hükümet başkanlarına müzakerelerin askıya alınmasını talep edebilir. AB Devlet ve Hükümet Başkanları da bu kararı nitelikli oy çoğunluğu ile almaları gerekiyor.

Serbest dolaşım çıkmaz ayın

çarşambası!

Başta serbest dolaşım olmak üzere, müktesebatın uygulanması için uzun süreli geçiş dönemlerinin de öngörülmesi gerektiğini ifade eden rapor, stratejinin üçüncü ayağı olarak, sivil toplum kuruluşları ile yapılacak ortaklıklara ayırıyor. Buna göre, AB üyeleri, Türk sivil toplum kuruluşları ile muntazam bir diyalog kurması gerektiğine dikkat çeken rapor, Türkiye'nin de AB'deki sivil toplum kuruluşları ile iletişim içerisinde olması gerektiğine vurgu yapıyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100