28 Ocak 2013 Pazartesi 11:29
Yetimler babası Kazım Karabekir Paşa
Birçoğumuz kendisini İstiklal Harbimizin Doğu Cephesi Kumandanı - Şark Fatihi olarak tanıyoruz. Mustafa kemal Atatürk'e çekinmeden bayrağı teslim etmiş olan bir komutan Kazım Karabekir Paşa… O aynı zamanda büyük bir öğretmen, 6 bin yetim evladımıza babalık yapmış “Paşa Baba.” Biz de görüşlerini almak üzere İstanbul Erenköy de yaşayan Kazım Karabekir'in kızı Timsal Karabekir'le kısa bir söyleşi yaptık. Timsal Hanım, babası 59 yaşında iken dünyaya gelmiş. Maalesef 8 yaşında iken de Kumandan babası bu fani dünyadan göç etmiş. Mülakatı İstanbul Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü'nde öğrenim gören Ahmet Haydar Birinci gerçekleştirdi.

YENİ MESAJ: Biz kendisini Doğu Komutanımız olarak tanıdık ancak neredeyse tüm Osmanlı coğrafyasında görev yapmış büyük bir asker. . . Bize biraz bundan bahsedebilir misiniz?

TİMSAL KARABEKİR: Babamın Askerlik Hayatı fazla bilinmez. Babamın ilk görev yeri Manastır. Balkanları iyice tezahür ediyor. Daha sonra Balkan Savaşında görev alıyor. Edirne Müdafaasında bulunuyor. Ne kadar acıdır ki, Balkan Savaşında esir düşüyor. Her ne kadar Bulgarlar onu bir otel odasında ağırlasa da, içinde o kadar büyük bir ıstırap yaşıyor ki, “Hür öl, esir yaşama” diyor ve bunu kendine ilke ediniyor. İstanbul Antlaşmasıyla Sofya'daki esaretten kurtulup İstanbul'a geliyor. Daha sonra Çanakkale Savaşı'nda, Irak cephesinde ve İstiklal Harbimizde bulunuyor. Tarihi hem yapmış, hem yazmış… Doğu cephesinde Kars Kalesi'ni düşman işgalinden 2 defa kurtarıyor. Erzincan, Erzurum ve Sarıkamış'ı Ermenilerin elinden alıyor.

Yetimlere özel ilgisi vardı
YENİ MESAJ: Babası da Asker bildiğimiz kadarıyla. . .
TİMSAL KARABEKİR: Babası Mehmed Emin Paşa'dır, 15 yaşında Kırım Savaşına katılıyor. Daha sonra Paşa rütbesiyle Van'a tayin ediliyor. “Burada Ermenilerle Türkler arasında sürtüşmeler olabilir” diye asayişi sağlamak üzere görev alıyor. Ve Allah'ın bir lütfudur ki Kazım Karabekir'in çocukluğu daha sonra kurtaracağı coğrafya üzerinde geçiyor.
YENİ MESAJ: Dikkat çekebileceğimiz bir diğer husus, 11 yaşında babasını kaybediyor olmasıdır.
TİMSAL KARABEKİR: Evet ileride bahsedeceğiz, yetimlere duyduğu şefkatte buradan geliyor diyebiliriz.

Atatürk'ün emrine giriyor

YENİ MESAJ: İstiklal Harbimize geçersek, Kazım Karabekir Şişli'de Mustafa Kemal'le görüştükten sonra 18 Nisan'da Gülcemal Vapuru ile Trabzon'a geçiyor ve bir miting düzenliyor Trabzon'da.
TİMSAL KARABEKİR: Evet, Trabzon mitinginde halka seslenerek, “Ben buraları hülyalı kafalara vermeye değil, vatanımda gözü olanın gözünü oymaya geldim” diyerek, burada ilk büyük direnişi bu mitingle gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz…
YENİ MESAJ: Mustafa Kemalle ilgili; kendisi Erzurum'dayken İngilizler tarafından hakkında yakalama emri çıkartılıyor ve bu yakalama görevi Kazım Karabekir'e verilmiş. Biraz bize bundan bahsedebilir misiniz?
TİMSAL KARABEKİR: Burada şu hususu ilk olarak belirtmem gerekir. Padişah hain değildir, eli kolu bağlı. Kazım Karabekir padişaha cevap telgrafında, “Ben Mustafa Kemal'i tutuklayamam, bu çok büyük bir hata olur, onlar vatan için çalışıyorlar, desteklemek lazım” diyor. Askeri anlamda tercüme edersek padişaha “ben seni dinlemiyorum” diyor… Tabii bu olayların öncesinde Atatürk rütbelerini sökmüş, istifa etmiş. Kazım Karabekir'in gönderdiği cevap telgrafından da haberi yok ve bir telaş havasında tutuklanacağı hissine kapılıyor. İşte o gün Erzurum'daki konakta Atatürk'ün yaveri haber veriyor “Paşam Kazım Karabekir bir bölük süvariyle gelmek üzere.” Kazım Karabekir içeri giriyor ve bir asker selamı çakarak, “Dün olduğu gibi bugün de tüm kolordum hizmetinizde. Sizi korumak içinde bir bölük süvari getirdim.” İşte bu an kırılma noktası… İstiklal Harbimiz burada başlıyor.

Ermeni mezalimi
YENİ MESAJ: Bir de General Harbord'un Erzurum'da yaptığı incelemelerin üzerinde önemle durulması gereken bir konu diye düşünüyorum.
TİMSAL KARABEKİR: Karabekir Generale yardımcı oluyor. Generalin görevi, “burası Ermeni yurdumu yoksa Türk yurdumu” olduğunu tespit ederek, rapor düzenlemek. Karabekir generali minareye çıkartıyor ve generale hitaben “Burası kimin yurdu olduğunu ölülerimiz söylesin. Türkler burada yaşamış, burada ölmüş. Gördüğünüz gibi Türk Mezarlığı bu uçtan öbür uca uzanıyor. Şuradaki küçük mezarlık ise Ermenilere ait.” General Harbord raporunda “Erzurum'a gittim ve olayı yerinde inceledim, esas yok edilmek istenen öz vatanında Türklerdir. Türkler Ermenilere kötü davranmamıştır” diye kayıt düşüyor. Bu vahşeti bu soykırımı bizim vatanımızda bizim ecdadımız yaşadı. Dolayısıyla gençlerimizin bu konuları çok iyi bilmesi lazım... Ermenilerin yaptığı mezalim o kadar ileri derecelere gitmiş ki, Doğu illerimiz düşman işgalinden kurtuluyor ama çok büyük acılar yaşanmış. Babam notlarında şöyle aktarır: “Erzurum'a o kadar yaklaşmıştım ki, artık insanların dişlerini görecek kadar yakınlarındaydım, beni gülerek karşılıyorlar. Biraz daha yaklaştığım zaman ortada bir gayri tabilik hissettim, bu insanlar hiç kımıldamıyordu. Daha da yaklaştığım zaman ıstırapla gördüm ki, her biri canlı canlı kazığa oturtulmuştu, ıstıraptan kasılmıştı, yüzleri gülmüyorlardı ve şöyle devam ediyor: Allah benim gözümün gördüklerini dünya üzerinde hiçbir göze göstermesin!”
Babam baş delege Sevr'i reddeden Gümrü Anlaşması'nı imzalarken ve Ermeni baş delegeye soruyor: “Nasıl cüret ettiniz bize saldırmaya?” Ermeni baş delegenin cevabı ise “Aldatıldık paşam.” Bugün de aynı şey oluyor. Fransa ve İsviçre'nin çıkardığı yasalar ortada…

Yetimlerin babası Paşa
YENİ MESAJ: Biraz da bu yetim evlatlarımıza değinmek istiyorum...
TİMSAL KARABEKİR: Babam Doğu illerimizi kurtardıktan sonra 4 bini erkek, 2 bini kız 6 bin yetim evladımızı kendi himayesine alıyor ve hepsinin Paşa Babası oluyor. Hepsini yeteneği doğrultusunda asker - terzi - deri işleme - ilaç hazırlayanlar – matbaa – sıhhiye elemanı olarak yetiştiriyor. Ordunun ne ilacı var, ne de sıhhiyecisi. Bu çocukları yönlendirmiş, ordunu açıklarını kapatıyor. Kızlar için hemşirelik kursları açıyor. Bu insanların gerçek anlamda tezahür edebileceği bir durum değil gerçekten, ortada çok büyük bir yokluk var ve ben hâlâ inanamıyorum babamın yaptıklarına…
YENİ MESAJ: Son olarak eklemek istedikleriniz. . .
TİMSAL KARABEKİR: Kazım Karabekir Paşa Müzemiz Erenköy'de, imkânı olan tüm vatandaşlarımızı müzemize bekliyorum. İstiklal Harbimiz ve yetim çocukları hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak isteyen okurlarımız Kazım Karabekir'e ait Çocuk Davamız, Öğütlerim ve İstiklal Harbimiz kitaplarını okuyabilirler. Ayrıca “kazimkarabekirvakfi.org.tr” adresinden de bize ulaşabilirler. 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100