Bu haber kez okundu.

Yine geri adım
Adalet Bakanı Çiçek'in ısrarla 1 Nisan'da uygulanmaya başlanacağını söylediği yeni TCK'nın yürürlük tarihi, başta medya olmak üzere toplumun farklı kesimlerinden

yükselen tepkiler nedeniyle Başbakan Erdoğan tarafından 1 Haziran 2005'e ertelendi

-Yine medya kazandı

Medya, yeni Türk Ceza Kanunu (TCK) konusunda AKP'ye yine gerim attırdı. Eylül 2004'te "zinaya ceza öngören TCK maddesini iptal ettirmeyi başaran" medya, bir süredir sürdürdüğü "kanunun yürürlüğe girme tarihi ertelensin" kampanyasında başarıya ulaştı. Oysa Adalet Bakanı Cemil Çiçek, yasanın yürürlük tarihinin kesinlikle değişmeyeceğini vurgulamıştı.

-Basını etkileyecekti

AKP'nin hukukun temel normlarını bir tarafa iterek iktidara yakın akademisyenlere 'paldır küldür' hazırlattığı yeni TCK'deki bir çok düzenleme medyayı doğrudan etkileyebilecek muhteva taşıyordu. Hükümet, kanundaki 'başta hakaret, iftira suçlarını düzenleyen maddeler' olmak üzere medya örgütlerinin itiraz ettiği hükümleri ayıklayacak.

-Diğer kanunlar da erteleniyor

Hükümet, yeni TCK ile birlikte Ceza Muhakemeleri Kanunu (CMK), Ceza İnfaz Kanunu, Kabahatler Kanunu ile yeni Türk Ceza Kanunu (TCK) ve CMK'nın uygulama yasalarının yürürlük tarihlerini 1 Haziran 2005'e erteleme kararı aldı. Söz konusu yasaların çıkması halinde, Kaçakçılıkla Mücadele Yasası'nda büyük bir boşluk doğacağı bildirildi.

-Hükümet, Basın özgürlüğüne kısıtlamalar getiren yeni TCK ile birlikte Ceza Muhakemeleri Kanunu (CMK), Ceza İnfaz Kanunu, Kabahatlar Kanunu ile yeni Türk Ceza Kanunu (TCK) ve CMK'nın uygulama yasalarının yürürlük tarihlerini 1 Haziran 2005'e erteleme kararı aldı.

Başbakan Recep Tayip Erdoğan da Fas'ta yaptığı açıklamada, yeni TCK'nın 45 veya 60 gün ertelenebileceğini söyledi. Söz konusu yasaların çıkması halinde, Kaçakçılıkla Mücadele Yasası'nda büyük bir boşluk doğacağı bildirildi.

~|~ Gümrük Müsteşarlığı dün toplam 10 değişiklik önergesi gönderdiğı, Türk Parasını Koruma Kanunu'nda büyük boşluk doğacağı bu çerçevede de 3 değişiklik önergesi geldiği öğrenilirken, doğabilecek başka sakıncalar da dikkate alınarak TCK, CMK, CİK, Kabahatlar kanunu ve bunların uygulamalarına ilişkin yasaların yürürlük tarihinin 1 Haziran'a ertelenmesi görüşü ağırlık kazandı.

TBMM Genel Kurulu'ndaki TCK'da değişiklik öngören yasa teklifine önerge ile bir madde eklenecek. Cumhurbaşkanı ile de temas kurularak, yasanın gece yarısına kadar Meclis'ten çıkması ve Cumhurbaşkanı tarafından onaylanarak Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayınlanmasına çalışılacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100