15 Ağustos 2005 Pazartesi 00:00
Yok birbirlerinden farkları
"Kürt sorunu" ifadesini kullanarak Türkiye'nin üniter yapısını tehlikeye atan Başbakan Erdoğan gibi deniz Baykal'ın da geçmişte bu kavramı kullandığı ortaya çıktı. CHP tarafından 1998'de hazırlanan raporda, "Kürt sorunun çözümü için demokratikleşmenin' şart olduğu belirtiliyor
Gümrük Birliği'ne imza atan; ancak daha sonra bunu unutup ilgili protokolü eleştiren CHP, "Kürt sorunu" konusunda da bir unutkanlık yaşıyor. "Kürt sorunu var" diyen ve çözüm olarak da "demokratikleşmeyi" gösteren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı "Teröristlerle siyasi flört içinde olmakla" ve "Ham hayal peşinde koşmakla" suçlayan CHP'nin, konuyla ilgili olarak 1998 yılında hazırladığı raporunda aynı temelde görüş bildirdiği ortaya çıktı.
AKP'den farkı yok
Raporda, ''Kürt sorununa yönelik olarak 'demokratikleşme' ve 'bölgesel sosyo?ekonomik kalkınma' politikalarının, kararlılıkla uygulamaya konulması, ülkede sorunların kalıcı olarak aşılmasının ve iç barışın kökleştirilmesinin tek çıkış yoludur" deniliyor. CHP'nin 2002 yılında hazırladığı 'Demokratikleşme Paketi'nde ise isteyenlere ana dillerini, devlet denetimindeki özel kurslarda öğrenme olanağı sağlanacağı, üniversitelerde enstitü kurulacağı ve köy koruculuğunun kaldırılacağı vaadinde bulunuluyor.
Al birini,
vur ötekine
Kürt sorunun çözümü için demokrasinin adres gösterildiği raporda şöyle deniliyor: "Bu temel sorunlar arasında yer alan; ancak giderek tüm sorunları aşan boyutlara tırmanarak, iç barışta kanamanın, toplumda ayrışım ve yabancılaşmanın, siyasal, ekonomik ve sosyal dengelerde istikrarsızlığın temel nedenini oluşturan terör ve demokrasi sorunlarının varlığı, laik demokratik sosyal hukuk devletinin gereğince yaşama geçirilmemiş olması, Türkiye'ye son 10 yıldır Cumhuriyet tarihinin en önemli krizini yaşatmakta; bu sorunların bugüne değin aşılamamış olması ülkemizin geleceğiyle yurttaşlarımızın gönenç ve esenliğini çok ciddi olarak tehdit etmektedir. Ülkemizin çok kültürlü toplum olmasından kaynaklanan, 'etnik duyarlılıklara demokratik çözüm' genel anlayışı çerçevesinde çözümlenmesi gereken Kürt sorunu ise Türkiye'nin bir iç sorunudur. Ülkemizde çoğulcu demokrasinin yetersizliğinden kaynaklanan bir ülke içi demokrasi sorunudur."
CHP'nin
demokratikleşme raporu
CHP Genel Sekreter Yardımcısı Algan Hacaloğlu, tarafından 2002 yılında hazırlanan Demokratikleşme Paketi'nde ise isteyenlere ana dillerini, devlet denetimindeki özel kurslarda öğrenme olanağı sağlanacağı ve üniversitelerde enstitü kurulacağı vaadinde bulunuluyor. 'Kürt sorunu' ve 'Güneydoğu sorunu' ifadelerinin yerine 'etnik duyarlılıklara demokratik çözüm' ve 'kültürel çoie'nin bir iç sorunudur. Ülkemizde çoğulcu demokrasinin yetersizğulculuk' kavramlarının tercih edildiği pakette, bölgede çatışma döneminin bittiği, işsizlik ve yoksullukla mücadelenin önemli olduğunun vurgulanıyor. ~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100