05 Temmuz 2006 Çarşamba 00:00
YÖK, gençleri sınavkolik yapacak !..
YÖK'ün Sezer'e sunduğu rapora göre, üniversiteli olmak için bir ÖSS yeterli olmayacak. Yeni sistemde öğrenciler üniversite yolunda 5 sınavdan geçecek. İşte öngörülen değişiklikler... ~|~

 

 


YÖK'ün Cumhurbaşkanı Sezer'e sunduğu Strateji Raporu'na göre, üniversiteli olmak için bir ÖSS yeterli olmayacak. Hükümet, yeni sistemi kabul ederse öğrenciler üniversite yolunda 5 farklı sınavdan geçecek.

YÖK üyeleri ve rektörler Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e Yükseköğretim Strateji Raporu'nu sundu. Rapor yüksek öğretime giriş sisteminin tamamen değiştirilmesini öneriyor. YÖK Başkanı Erdoğan Teziç sunulan raporu "bu bir yasa taslağı değil'' diyerek tanımladı. Üniversitelerin görüşleri alındıktan sonra rapora son hali verilecek ve hükümete sunulacak.

İşte başarılması gereken 5 sınav
Rapor yüksek öğretime giriş sisteminin tamamen değiştirilmesini öneriyor. ÖSS yerine beş ayrı sınavın getirilmesi isteniyor:

 1. Lise 2'de alan belirleme sınavı
 2. Ortaöğretim sonunda olgunlaşma sınavı.
 3. Mühendislik, tıp, hukuk fakülteleri için ders düzeyi seçme sınavı.
 4. Meslek yüksekokulları için temel düzey seçme sınavı.
 5. Özel yetenek gerektiren programlar için üniversitelerin ilgili bölümlerinin açacağı bir sınav yapılacak.

  Yani rapora göre, üniversiteye gitmek isteyenler aşamalı olarak farklı sınavlara girecek.
 • Ortaöğretim Bitirme Sınavı'nı geçen öğrenciler istedikleri fakültelere uygun ayrı sınava tabi tutulacak.Ders düzeyi seçme sınavı mühendislik, tıp, hukuk gibi temel donanım gerektiren lisans programları için uygulanacak.
 • Haziran ayının ikinci yarısında dört aşamalı yapılacak sınav için matematik, sosyal bilgiler, fen bilimleri ile Türkçe? yabancı dil sınavları ayrı ayrı gerçekleştirilecek.
 • Temel düzey seçme sınavı ise meslek yüksekokullarına veya dört yıllık lisans programlarına girmek isteyenlere uygulanacak ÖSS'ye benzeyen bir sıralama sınavı olacak.
 • Üniversiteye girişi daha da zorlaştıran bir sistem öneren raporda yükseköğretim sistemindeki merkeziyetçiliğin de aşama aşama azaltılması öngörülüyor

  YÖK'ün yapısında yasal değişiklik öngörülüyor
 • YÖK'ün anayasal yetkileri korunurken, yapısında bazı yasal düzenlemelere gidilmesinin yolu açıldı.
 • Üye sayısında değişiklik önerilmiyor ama üyelerin büyük bölümünün Üniversitelerarası Kurul tarafından belirlenmesi, Bakanlar Kurulu ve Cumhurbaşkanı kontenjanlarının azaltılması isteniyor.
 • YÖK'ün yabancı akademik personelin maaşlarının onaylanması, rektörlere yurt dışına çıkış izni verilmesi gibi yetkilerinin kaldırılması, dekan atamalarının da devreden çıkarılması öneriliyor.
 • 'Denetim işlevinin esas olarak YÖK'ün yetki alanında olması uygundur' denilen raporda, ÖSYM'nin de tekrar YÖK bünyesine alınması gerektiğinin altı çiziliyor.
 • Üniversitelerarası Kurul'un korunarak güçlendirilmesi de raporda yer alıyor.
 • Kurul'un birçok ülkede olduğu gibi rektörler komitesine dönüştürülmesi üzerinde durulan raporda, tam zamanlı çalışması, akademik yükseltme ve atamalarda belirleyici olması isteniyor.
 • Rektörlerin seçimi ve görev süresinde de yeni düzenlemelere gidilmesi öneriliyor.
 • Rektörün görev süresinin dört yıldan beş yıla çıkarılması ve tek dönemle sınırlandırılması isteniyor.
 • Raporda üniversitelerde yapılan rektör seçimine yalnızca ilgili üniversiteden değil, tüm üniversitelerden aday olunabilmesinin önünün açılması talebi de yer alıyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137