20 Nisan 2004 Salı 00:00
YÖK için kapıştılar

Başbakan Erdoğan ile CHP lideri Baykal, "Milli Egemenlik ve Siyaset" Sempozyumu'nda dinleyicilerden gelen bir soru üzerine YÖK'ü tartıştı. Erdoğan, YÖK'ün yürütme organı olmadığını dile getirirken, Baykal, hükümetin YÖK'e bakışının yanlış olduğuna işaret etti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, YÖK Başkanı Erdoğan Teziç'in "Bu ülkede bir hükümet var, bir de devlet..." sözlerini değerlendirdi. TBMM'de düzenlenen "Milli Egemenlik ve Siyaset" Sempozyumu'nda Meclis Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, konuşmalarının ardından dinleyicilerin sorularını cevapladı.
Ve YÖK tartışması
CHP Lideri Baykal, YÖK Başkanı Erdoğan Teziç'in "Bu ülkede bir hükümet var, bir de devlet..." sözüyle ilgili soruyu cevaplarken, bu konudaki tartışmanın Başbakan Erdoğan'ın "parayı biz veriyoruz, istedi~|~klerimizi dikkate almalısınız" anlamındaki sözlerinden kaynaklandığını belirti.
Baykal: Teziç yanlış kavram kullandı
Baykal, "Bu açıklamada (devlet) sözcüğü yerine, (Anayasa) sözü kullanılması daha doğru olurdu. Çünkü, YÖK'ün statüsünü Anayasa belirlemiştir. Ne Hükümet'in ne de bir başka kamu kurumunun Anayasa'da karşılığı olmadığı şekilde (paranı ben veriyorum, istediklerimi yap) şeklinde bir yaklaşım sergilemesi doğru değildir. Bu uygun değildir, doğru değildir. Bu açıklamada (devlet) yerine, (Anayasa) kavramını koyarak değerlendirmek daha doğru olur" diye konuştu.
Erdoğan: Öyle bir söz söylemedim
Başbakan Erdoğan, Baykal'ın sözlerine cevap verirken, YÖK ile ilgili sözlerinde eksiklik olduğunu söyledi. "Parayı veren biziz, istediğimiz gibi yaparız" şeklindeki bir değerlendirmesinin olmadığını kaydeden Erdoğan, şunları söyledi: "Batıda bir söz var; Parayı veren akıbetine hakim olur. Hükümet parayı verecek ama YÖK'te ne olup bittiğine müdahil olmayacak. Böyle bir anlayış olamaz. Kaldı ki, şu anda özel sektöre ait üniversite, vakıf üniversitelerinden mektuplar alıyorum. Rahmetli Sakıp Sabancı, bana bir mektup gönderdi. (Ben üniversiteye 250 milyon dolar harcadım, her yıl da sübvanse ediyorum. Bu üniversitenin rektörünü benim yerime YÖK'ün atamasını kabul etmem mümkün değildir) dedi. Dünyanın gelişmiş ülkelerini inceleyin, araştırın. Hiçbir gelişmiş ülkelerde akademisyenler, üniversitenin işletmesini yapmaz, sadece gider dersini verir." YÖK'ün kendilerine gönderdiği taslağın iyi değerlendirilmesini isteyen Erdoğan, "YÖK ne zamandan beri bu ülkede yürütme kuruluşu veya yürütme kurumu olmuştur? En son bize gönderilen taslağın son maddesinde, (bu taslağı Bakanlar Kurulu ve YÖK yürütür) deniyor. Böyle şey olur mu? Nereden geliyor bu? İkili görüşmelerimizde de diyor; 2 devlet var, biri hükümet diğeri de kurum durumunda olandır. Yaklaşım farkı bu..." diye konuştu.
Yeni seçim sistemi mi geliyor?
Seçimlerde yüzde 10 barajının istikrar düşüncesiyle alındığını kaydeden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Yüzde 10 barajı kararı alanlar, ne yazık ki sandığa gömüldüler. Bu demek değildir ki, bu yüzde 10 barajı ilelebet böyle gidecek. Türkiye'de daha önce gündeme geldi, sonra gündemden kalktı. Örneğin, 400?450 milletvekili aynı şekilde baraja uygun olarak seçilebilir. Ama bunun yanında 100 milletvekili, baraja tabi olmadan Türkiye Milletvekili olarak seçilebilir. Hatta bunlar, örgütün seçtiği milletvekili olabilir, teknokrat, bürokratlardan, genel merkezin oluşturacağı milletvekili listesi olabilir. Böyle bir şeyi oluşturmak suretiyle yüzde 1 oy alan parti bile Meclis'te bulunma fırsatı yakalayabilir. Bunlar zaman içinde mutabakat zemini yakalanması gereken konulardır."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137