13 Mayıs 2012 Pazar 11:44
Yoksulluk gaza bastı
Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR), Nisan ayı için açlık ve yoksulluk sınırı verilerini açıkladı. TÜİK Hanehalkı Harcama Kalıbı, TÜİK Madde Fiyat Ortalamaları ve 4 kişilik bir ailenin sağlıklı bir biçimde alması gereken kalori miktarı üzerinden hesaplanan beslenme kalıbı dikkate alınarak hazırlanan raporun sonuçlarına göre, dört kişilik bir aile için açlık sınırı bin 71 TL, yoksulluk sınırı ise 3 bin 386 TL olarak gerçekleşti.
Araştırmanın sonuçlarına göre, sağlıklı beslenmek için yetişkin bir kadının yapması gereken günlük harcama tutarı 9.25 TL olurken, bu rakam yetişkin bir erkek için 9.52 TL, 15-19 yaş erkek çocuk için 10.02 TL, 4-6 yaş bir kız çocuğu için 6.91 TL oldu. Buna göre 4 kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için yapması gereken günlük gıda harcaması ise 35.70 TL.

3 bin 386 TL'den az geliri olan yoksul
Aynı hesaplamaya göre 4 kişilik ailenin sağlıklı beslenmek ve insanca yaşayabilmek için yapması gereken asgari harcama tutarı ise aylık 3 bin 386 TL olarak hesaplandı. Söz konusu ailenin gereksinimlerini karşılamasında “gıda, içecek vb.” için ayırması gereken tutar bin 71 TL, giyim ve ayakkabı için ayırması gereken tutar 212 TL oldu. Diğer harcama kalemleri ve ayrılması gereken tutarlar ise şöyle: “Kira, su, elektrik vb. için 957 TL, mobilya, ev bakımı vb. için 194 TL, sağlık için 75 TL, ulaştırma için 331 TL, haberleşme için 145 TL, eğlence ve kültür hizmetleri için 74 TL, eğitim için 66 TL, lokanta, yemek, otel vb. için 140 TL, çeşitli mal ve hizmetler için 120 TL.”

Yoksulluk sınırı 3 kat arttı
Yapılan araştırma, geçen yılın aynı ayına göre açlık sınırının 120 TL, yoksulluk sınırının ise 381 TL artış gösterdiğini ortaya çıkardı. Geçen yıl Nisan ayında açlık sınırı 951 TL, yoksulluk sınırı ise 3 bin TL olarak belirlenmişti. 2012 yılında asgari ücret ise bir önceki yılın aynı ayına göre asgari geçim indirimi dahil 630 TL'den 701 TL düzeyine yükselmişti. 71 TL'lik bu artışa göre asgari ücret ile açlık sınırı ve yoksulluk sınırı arasındaki fark iyice açıldı. Buna göre yoksulluk sınırında yaşanan artış asgari ücrete yapılan yıllık zammın 3 katını geçti.

Asgari ücret karın doyurmuyor
Araştırma sonuçlarını değerlendiren DİSK Genel Başkanı Erol Ekici, ekonomik göstergelerin gelir dağılımını bozucu bir biçimde şekillendiğine dikkat çekerek, asgari ücretlinin büyümeden pay almadığını ifade etti. Ekonomik büyüme ve asgari ücretlinin alım gücü arasındaki ilişkinin hızla asgari ücretlinin aleyhine şekillendiğine işaret eden Ekici, “Açlık ve yoksulluk sınırı ile asgari ücret arasındaki uçurum artmaktadır. Asgari ücreti ekonomik gerçekler gibi muğlak bir ifadenin arkasına sığınarak baskı altına almaya çalışanlar, bu mağduriyetin baş sorumlularıdır. İşsizlik fonunu ve kamu kaynaklarını sermayenin çıkarları için talan edenlerin ekonomik gerçeklerden anladığı sermayedarın karıdır. Oysa ekonomik zenginliğin kaynağı emektir, alınteridir. Açlık sınırının altındaki asgari ücret Türkiye'de emeğe verilen değerin somut göstergesidir. ANKA
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137