25 Mayıs 2007 Cuma 00:00
Yoksulluk saatli bomba

Hükümetin resmi rakamları bile Türkiye'deki yoksulluk gerçeğinin ulaştığı boyutları ortaya koyuyor. 28 yaş ortalaması bulunan Türkiye'deki yoksulluk, sosyal patlama sinyali veriyor ~|~
Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF), Türkiye'deki 15 yaşından küçük çocukların yüzde 27.7'sinin yoksulluk içinde bulunduğunu, bu oranın kırsal alanlarda yüzde 40.6'ya kadar çıktığını bildirdi.

UNICEF tarafından hazırlanan bültende, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2005'te Türkiye'deki nüfusun yüzde 20.5'inin gıda ve gıda dışı yoksulluk içinde yaşadığına işaret edildi. Ancak 15 yaşından küçük çocuklar söz konusu olduğunda, bu oranın yüzde 27.7'ye çıktığı ifade edilen bültende, "Başka bir deyişle, 15 yaşından küçük olan 5.6 milyon çocuk gıda ve gıda dışı yoksulluk içindeydi. Bu durum, ailelerin veya bakım hizmeti sağlayanların bu çocuklara yeterli yiyecek, giyecek, barınak, eğitim ve koruma sağlayamadıkları anlamına gelmektedir" denildi. Yoksulluk içindeki çocukların büyük bölümünün az gelişmiş illerde, kırsal alanlarda ve büyük şehirlerin yoksul bölgelerinde yaşadığı belirtilen bültende, bu çocukların anne ve babalarının eğitim düzeylerinin çoğunlukla düşük olduğuna ve düzenli bir işlerinin olmadığına işaret edildi.

Kırsal alanda yüzde 40.6

Bültende, kırsal alanlarda ise 15 yaş altındaki çocukların yüzde 40.6'sının gıda ve gıda dışı yoksullukla karşı karşıya bulunduğu bildirilerek, kalabalık ailelerdeki çocukların yoksul olma olasılığının daha fazla olduğuna dikkat çekildi. Yoksulluğun, çocukların yaşamları üzerinde ağır etkileri bulunduğu ifade edilen bültende, yoksul ailelerin çocuklarını okula gönderemeyebildikleri, eğitim söz konusu olduğunda da yoksul ailelerin önceliği erkek çocuklara tanıdığı hatırlatıldı. Yoksul ailelerin çocuklarının okula devam etseler bile diğer çocukların yer aldığı sosyal ve kültürel etkinliklere çoğu kez katılmadıkları belirtilen bültende, birçok çocuğun çalıştığı ve sokaklarda yaşadığı ifade edildi. Türkiye'deki çocukların önemli bir bölümünün beslenme yetersizlikleriyle karşı karşıya olduğu vurgulanan bültende, dolayısıyla bu çocukların büyüme ve gelişmelerinin olumsuz etkilendiği belirtildi.

Sosyal patlama sinyali
Bültende, Türkiye'nin sağlık, eğitim ve sosyal güvenlik gibi harcamalara Gayrisafi Milli Hasılasının (GSMH) yüzde 20'sinden azını ayırdığı kaydedilerek, "Oysa bu oran, birçok Avrupa ülkesinde yüzde 30'un üzerindedir" denildi.  Bugünün yoksul çocuklarının, bu yoksulluğu kendi çocuklarına aktarma olasılığının yüksek olduğu ifade edilen bültende, bunun, ülkenin genel ekonomik gelişimi üzerinde olumsuz etkileri olduğu belirtildi. Bültende, "Çocukken yoksulluğu yaşayanların, her türlü sömürü ve şiddete maruz kalanların, ergenlik ve yetişkin dönemlerinde suça ve anti?sosyal davranışlara yönelme olasılıkları da yüksektir" denildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137