11 Mart 2006 Cumartesi 00:00
YÖK'ten şok karar!
YÖK, Danıştay tarafından yürürlüğü durdurulan Açıköğretim Yönetmeliği'ne göre alınacak Açıköğretim Lisesi diplomalarının ve bu diplomalarla yapılan ÖSS kayıtlarının geçersiz olacağını açıkladı ~|~

YÖK, meslek lisesi öğrencileri ile mezunları için genel lise eğitim imkanı sağlayan Açıköğretim Lisesi Yönetmeliği'nin bazı maddelerinin Danıştay tarafından yürütmesinin durdurulduğunu hatırlatarak, bu Yönetmeliğe dayanarak Açıköğretim Lisesi'ne kayıt yaptıran öğrencilerin kazanılmış haklarının bulunduğu iddiasının hukuken doğru olmadığını iddia etti.

YÖK, Yönetmelik çerçevesinde Açıköğretim Lisesi'ne yapılan kayıtların ve alınacak diplomaların geçersiz olacağını, buna dayanılarak ÖSS'ye müracaat edilemeyeceğini açıkladı. 56 bin meslek lisesi öğrencisi ve mezunu, Yönetmeliği güvenerek 23 Ocak ? 3 Şubat 2005 tarihleri arasında Açıköğretim Lisesi'ne başvurmuşlardı. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, başvuruların 7 Şubat tarihli Danıştay'ın 'yürütmeyi durdurma kararı'ndan etkilenmeyeceğini belirtmişti.
YÖK Genel Kurulu, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç'in başkanlığında toplandı. Toplantı devam ederken "Genel Kurul adına" açıklama yapıldı.

Danıştay durdurmuştu
Açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı'nca 14 Aralık'ta Resmi Gazete'de yayımlanan Açıköğretim Lisesi Yönetmeliği'nin bazı maddelerinin iptali ve yürütülmesinin durdurulması talebiyle Danıştay'a YÖK tarafından dava açıldığı hatırlatıldı.
Danıştay 8. Dairesi'nin, 7 Şubat'ta verdiği kararla dava konusu işlemin yürütmesini durdurduğu belirtilen açıklamada, MEB'in 1 Mart 2006 tarihli talimat işlemiyle "sözde kazanılmış hak adı altında" Danıştay 8. Dairesi tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararını uygulamaktan kaçındığı, uygulamadığı bildirildi.

Açıköğretim Lisesi
Yönetmeliği'nin içeriği
?  Yönetmelikle, meslek lisesi hazırlık sınıfından ayrılanların geçebildiği açıköğretim liselerine ara veya son sınıftaki meslek lisesi öğrencileri ile mezunları da geçebilecekti.
?  İmam Hatip liselerinin de yararlanacağı bu değişiklik ile bir dönem öğrenim gördükten sonra öğrenciler üniversite sınavına istediği alandan girebilecekti.
?  Katsayı nedeniyle puan kaybı da ortadan kalkacak. Yani ÖSS'ye meslek lisesi değil genel lise mezunu olarak girecekti.
?  Yönetmelik değişikliğine göre, açıköğretim lisesinde iki buçuk yıl olan öğretim süresi dört yıla çıkarıldı. Meslek lisesinden geçecek öğrenciler alan değişikliğine gidilebilecekti. Fark derslerini veren genel lise mezunlarının yararlandığı tüm haklara sahip olacaktı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137