23 Ağustos 2006 Çarşamba 00:00
YÖK'ten yeni düzenleme
YÖK'ün, yurt dışında tanıdığı üniversitelerden alınan tıp doktorluğu, diş hekimliği ve eczacılık alanlarından alınan diplomaların Türkiye'de tanınması için STS'ye girme zorunluluğu kaldırıldı. ~|~

YÖK'ün, yurt dışında tanıdığı üniversitelerden alınan Tıp Doktorluğu, Diş Hekimliği ve Eczacılık alanlarından alınan diplomaların Türkiye'de tanınması için Seviye Tespit Sınavı'na girme zorunluluğu kaldırıldı. Ancak eğitim düzeyi ve içeriği konusunda tereddüte düşülen adaylara yönelik Seviye Tespit Sınavı düzenlenecek.
YÖK Genel Kurulunun 18 Ağustos 2006 tarihli toplantısında kabul edilen karar, internet sitesinden de duyuruldu.

Kararla, 1997 yılından itibaren Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denklik Yönetmeliği'nin 6. maddesinin (b) bendi uyarınca yapılan seviye tespit sınavlarının uygulama esaslarını belirleyen YÖK Yürütme Kurulu kararları yürürlükten kaldırıldı. Karara göre, Tıp Doktorluğu, Diş Hekimliği ve Eczacılık dallarını kapsayan Sağlık Bilimleri alanında yurt dışından alınan diplomaların Türkiye'de geçerli olabilmesi için gerekli denklik işleminin yapılabilmesine yönelik düzenlenen Seviye Tespit Sınavı'nın bundan böyle uygulanmasına son verildi.

YÖK'ün yurt dışındaki tanıdığı üniversitelerden söz konusu dallarda alınan diplomaların denkliği için artık Seviye Tespit Sınavı'na girilmeyecek.

Reddedilecek
YÖK ve ilgili ülkenin eğitim makamlarınca tanınmayan üniversitelerden alınan diplomaların denklik işlemleri için yapılan başvurular reddedilecek. Diploma alınan kurumun tanınması koşuluyla eğitim programının Türkiye'deki üniversitelerde verilmekte olan eğitim programına denk olduğu, eğitim düzeyi ve alanı açıkça tespit edilenlere denklik belgesi verilecek.

Seviye Tespit Sınavı gerekli görülenler

Eğitim düzeyi ve içeriği konusunda tereddüt olması halinde ilgili adaylar usul ve esasları YÖK tarafından belirlenecek olan Seviye Tespit Sınavı'na alınacaklar. Seviye Tespit Sınavı'na alınmasına karar verilen adaylara, sınavın her iki aşaması için sınav sayısı kısıtlaması getirilmeyecek.

Temel Tıp Bilimleri eğitimini Türkiye'deki tıp, diş hekimliği ve eczacılık fakültelerinde başarıyla bitirip, Klinik Tıp Bilimleri Eğitimini yurt dışında tamamlayarak Tıp Doktorluğu ve Diş Hekimliği diploması alanlar ile Meslek Bilimleri eğitimini yurt dışında tamamlayarak Eczacılık diploması alanlardan Seyive Tespit Sınavı'na girmesine karar verilen adaylar, Seviye Tespit Sınavı'nın temel tıp bilimleri bölümünden (1. aşamasından) muaf tutulacak.

Seviye Tespit Sınavı'nın 1. aşamasında başarılı olan adaylardan talep edilenlerle söz konusu sınavın 2. aşamasında başarısız olanlardan talep edilenlere ön lisans denklik belgesi verilecek. Seviye Tespit Sınavı'nın 2. aşamasında başarılı olamayan adayların Türkiye'de lisans denklik tamamlama programına devam etmelerine ilişkin hüküm de yönetmelikten çıkarıldı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.