24 Mart 2007 Cumartesi 00:00
Yol haritası değil teslim haritası

AKP hükümeti, Avrupa Birliği'ne uyum için yapılacak çalışmaların yer aldığı 2007-2013 dönemini kapsayan 7 yıllık yol haritasını tamamladı. Yol haritasında, yabancıların Türkiye'yi diledikleri gibi sömürmelerinin önündeki tüm engeller kaldırılıyor.
~|~

 


AKP iktidarının AB'ye uyum adı altında hazırladığı ve sivil toplum örgütlerinden gelecek görüşler doğrultusunda son şekli verilecek harita taslağına göre radyo ve televizyonlarda yabancı payıyla ilgili sınırlamalar 2009?2013 arasında AB'ye uyumlu hale getirilecek; posta sektörünün serbestleştirilmesiyle ilgili düzenleme 2007?2008 yasama döneminde çıkacak.
AB'ye tam üyelik tarihinin netleşmesine paralel olarak özelleştirmelerde altın hisse uygulamasının süresi gözden geçirilecek ve bu uygulama 2009?2013 yılları arasında yapılacak düzenlemelerle sınırlandırılacak. Bu yasama döneminde Devlet Yardımları Kurumu oluşturulması için yasal düzenleme yapılacak. 2007?2008 yasama döneminde TRT kurumunun görev tanımı, finansmanı ve işleyişini revize eden bir kanun değişikliği yapılacak. Derneklerle ilgili düzenleme 2007?2008 döneminde, Vakıflar Kanunu'nda değişiklik yapan düzenlemenin ise bu yıl çıkarılması için çalışılacak.

AB'ye gönderildi
Daha önce Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan tarafından hazırlandığı açıklanan AB için 7 yıllık yol haritası çalışmalarında ilk aşama tamamlandı. Bürokrasi tarafından hazırlanan 7 yıllık yol haritası, sivil toplum örgütlerinin görüşüne sunulmak için geçtiğimiz gün itibariyle; AB ile ilgili tüm kurum ve kuruluşlara gönderildi. Referans gazetesinin yayınladığı, sivil toplum örgütlerinin görüşüne sunulan taslak metinde, 32 müzakere alanında atılması gereken adımlar için bir takvim yer alıyor. Takvim, yapılması gereken düzenlemeler için uygun zaman aralıkları tavsiyelerini içeriyor. Sivil toplum örgütleri, bu takvime dönük görüşlerini ilgili kurumlara iletecek. Bu görüş alma sürecinin ardından da yol haritasına son şeklinin verilmesi ve Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Babacan'ın nisan ayında nihai şeklini alan metni açıklaması bekleniyor. Taslak metinde ana hatlarıyla yer alan düzenlemeler ve bazı müzakere başlıkları şöyle:

Reçetesiz ilaçlara reklam serbestisi verilecek
Malların Serbest Dolaşımı: 2007 yılı içinde 4457 sayılı Türk Akreditasyon Kurumu Kanunu'nda değişiklik yapılacak. 2007?2008 yasama döneminde, reçetesiz tıbbi ürünlerin reklamına izin için yasal düzenleme yapılacak. TSE'yi yeniden düzenleyen kanun tasarısı için öngörülen takvim, 2008?2009 yasama dönemini bekleyecek.
Yabancılara sınırsız
özgürlük!
İşçilerin Serbest Dolaşımı: Sosyal güvenlik reformu, 2007 yılı yasama yılı içinde çıkarılacak. Yabancıların çalışma izinlerini kolaylaştıracak yasal düzenleme de bu yasama yılında tamamlanacak.

Posta sektörü serbestleşecek
İş kurma hakkı ve hizmet serbestisi: Posta hizmetlerini düzenleyecek ve sektörü serbestleştirecek yasal değişiklik için öngörülen takvim, 2007?08 yasama dönemi. 2009?2013 döneminde ise bazı mesleklerde yabancılara dönük sınırlamalar kaldırılacak. Ancak bu düzenlemenin tam üyelikten kısa bir süre önce yapılması ve üyelikle birlikte uygulanmaya başlanması planlanıyor.

TV ve Radyoda yabancı sınırı kalkacak
Sermayenin serbest dolaşımı: Sigortacılık kanununun bu yıl içinde yasalaşması planlanıyor. 2007?08 döneminde Menkul Kıymet Borsaları Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararname'de yapılacak değişiklikle sermaye hareketleri önündeki engeller kaldırılacak. Radyo ve televizyonlarda yabancı payını da düzenleyen 3984 sayılı kanunda 2009?2013 döneminde değişiklik yapılacak. Bu çerçevede ayrımcılık içeren, gerçek ve tüzelkişilerin sektörde faaliyetlerini kısıtlayan düzenlemeler kaldırılacak.
Yabancıların Türkiye'de taşınmaz edinmesi, AB prensipleri çerçevesinde 2009?2013 döneminde düzenlenecek, ancak bu konuda üyelik sonrasında da geçiş dönemi alınması öngörülüyor. Ayrıca üyelik perspektifinin netleşmesine bağlı olarak 2009?2013 döneminde özelleştirmelerde altın hisse uygulaması gözden geçirilecek ve süre sınırlandırılacak. Elektrik piyasasında da yabancılara dönük sınırlamalar aynı dönemde kalkacak.

Demiryollarında serbestleşme 2008'de
Taşımacılık: Sektörde serbestleşmeyi sağlayacak olan demiryolu çerçeve kanunu, 2008?2009 döneminde yasalaşacak. Havacılıkta Tek Avrupa Seması'nın oluşturulması için gerekli yasal çerçeve, tam üyelik perspektifi çerçevesinde 2009?2013 döneminde gerçekleşecek.

MB daha bağımsız olacak
Ekonomik ve parasal birlik: Merkez Bankası Kanunu'nda AB'ye tam üyelikle birlikte değişiklik yapılacak. Bu kapsamda, 2009?2013 döneminde Merkez Bankası'nın daha bağımsız olması için gerekli yasal değişiklik yapılacak.
İşletme ve Sanayi Politikası: 2008 yılı içinde revize edilen sanayi belgesi hazırlanarak Yüksek Planlama Kurulu'nun onayından geçecek, ayrıca özel sektörün talep ettiği sektörel stratejiler konusunda da adım atılacak. Bu kapsamda, 2008 yılında sektörel stratejiler hazırlanacak.

Vakıflar kanunu bu yıl çıkarılacak
Temel hak ve özgürlükler: Vakıflar kanunu bu yasama yılında çıkarılacak. Dernekler Kanunu'nda yoruma açık düzenlemeler uygulamadan kaldırılacak. Bu konudaki yasal düzenleme 2007?2008 döneminde yapılacak. Aynı dönemde İl Özel İdareleri ve Belediye Gelirleri Kanunu yasalaşacak. Ayrıca, 2008?2009 döneminde Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu'nda gerekli değişiklikler yapılacak, böylelikle yargılama sistemi daha basit hale getirilecek ve yargıda terim birliği sağlanacak. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100