05 Ocak 2015 Pazartesi 00:07
Yüce Divan oylaması bugün

HABER MERKEZİ

İki haftalık tatilin ardından Meclis haftaya Yüce Divan oylamasıyla başlıyor. Dört eski bakan hakkında kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu’nda bugün Yüce Divan oylaması yapılacak. Komisyonda yapılacak oylamada Ekonomi eski Bakanı Mehmet Zafer Çağlayan, İçişleri eski Bakanı Muammer Güler, Avrupa Birliği eski Bakanı Egemen Bağış ile Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın Yüce Divana gönderilip gönderilmemesi oylanacak.

Oylama saat 14.00'te

Dört eski bakan hakkında kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu bugün saat 14.00’te toplanacak. Toplantıda Ekonomi eski Bakanı Mehmet Zafer Çağlayan, İçişleri eski Bakanı Muammer Güler, Avrupa Birliği eski Bakanı Egemen Bağış ile Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Erdoğan Bayraktar hakkında Yüce Divan oylaması ayrı ayrı yapılacak. Soruşturma komisyonu raporu, Başkanlığa verildiği tarihten itibaren on gün içinde bastırılarak hakkında soruşturma açılması istenen bakana gönderilecek ve Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerine dağıtılacak. Rapor, üyelere dağıtımından itibaren on gün içinde görüşülecek. Bu görüşmede, komisyona, şahısları adına altı milletvekiline ve o sırada görevde bulunsun veya bulunmasın hakkında soruşturma açılması istenen bakana söz verilecek. Son söz, hakkında soruşturma açılması istenen bakana ait olacak ve süresi sınırlandırılamayacak. Görüşmeler tamamlandıktan sonra komisyon raporu Genel Kurulca gizli oyla karara bağlanacak. Komisyonun Yüce Divana sevk etmeme yönündeki raporlarının reddi, ancak, Yüce Divana sevke dair verilen ve sevk kararının hangi ceza hükmüne dayanacağını gösteren bir önergenin kabulüyle mümkün olacak. Yüce Divana sevk kararı ancak üye tamsayısının salt çoğunluğu ile alınacak. Türkiye Büyük Millet Meclisince Yüce Divana sevk kararı alınırsa dosya, en geç yedi gün içinde Başkanlıkça dizi pusulasına bağlanarak Anayasa Mahkemesi Başkanlığına gönderilecek.

Afganistan tezkeresi yarın oylanacak

Meclis Genel Kurulu 6 Ocak Salı günü (yarın) saat 15.00’te toplanacak ve Afganistan tezkeresini görüşecek. Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının NATO'nun Afganistan'da icra edeceği kararlı destek misyonu ve devamı kapsamında yurtdışına gönderilmesi, aynı amaçlara yönelik olmak üzere yabancı silahlı kuvvetlerin anılan misyona katılmak için ülke üzerinden Afganistan'a intikali ile geri intikali kapsamında Türkiye'de bulunması ve bunlara imkan sağlayacak düzenlemelerin hükümet tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için iki yıl süreyle izin verilmesine ilişkin Başbakanlık Tezkeresi Meclis’te görüşülecek.

Nabi Avcı hakkında soruşturma önergesi

Yarın CHP’nin Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve  Gümrük ve Ticaret eski Bakanı Hayati Yazıcı hakkında verilen Meclis soruşturma önergelerinin görüşmeleri de yapılacak. CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün ve 54 milletvekili; “altın kaçakçılığı olayına dair yolsuzlukların kapatılmasını sağladığı” iddiasıyla Gümrük ve Ticaret Eski Bakanı Hayati Yazıcı hakkında Meclis soruşturması açılmasına istedi. CHP İstanbul Milletvekili Aydın Ağan Ayaydın ve 57 milletvekili ise 2013 yılında yapılan Seviye Belirleme Sınavı'nın iptaline ilişkin Ankara 18. İdare Mahkemesinin kararını uygulamadığı ve bu eyleminin Türk Ceza Kanunu'nun 257'nci maddesinde düzenlenen görevi kötüye kullanma suçuna uyduğu iddiasıyla Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı hakkında bir Meclis soruşturması açılmasını istedi. Ayrıca Meclis İçişleri Komisyonu’nda 8 Ocak Perşembe günü İç Güvenlik Paketi görüşülecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137