11 Aralık 2003 Perşembe 00:00
Yüce Divan süreci başladı
TBMM Genel Kurulu'nda, AK Parti ve CHP'li milletvekilleri tarafından verilen önergelerin kabul edilmesiyle 3 ayrı soruşturma komisyonu kuruldu. Böylece, eski Başbakan Mesut Yılmaz ile eski bakanlar Güneş Taner, Hüsamettin Özkan, Recep Önal, Cumhur Ersümer ve Zeki Çakan hakkında Meclis Soruşturması açıldı.

AKP İstanbul Milletvekili Hüseyin Besli ve 63 milletvekili ile CHP Samsun Milletvekili Haluk Koç ve 55 milletvekilinin önergelerinde Yılmaz ve Taner Türkbank ihalesine fesat karıştırmakla suçlanıyorlar.

AKP ve CHP Milletvekilleri tarafından verilen diğer önergede ise eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ersümer, doğalgaz alım anlaşmalarında devlet alım satımına fesat karıştırmak, yanlış ve usulsüz enerji politikaları ile kamuyu zarara uğratmak ve DSİ'deki usulsüz uygulamalara onay verdiği iddia edildi. Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Çakan da DSİ'deki usulsüz uygulamalara onay vermenin yanında bakanlığı sırasında yanlış ve usulsüz enerji politikaları ile kamuyu zarara uğramak~|~la suçlandı.

AKP milletvekillerinin eski devlet bakanları Hüsamettin Özkanve Recep Önal hakkındaki verdiği önergede de sözkonusu bakanların ''görevleri sırasında ilgili kuruluşların raporlarının gereğini yapılmasını geciktirerek, gerekli tedbirleri zamanında almayarak görevlerini yerine getirmedikleri ve böylece Halkbankası'nın zarara uğramasına sebep oldukları"iddia edildi.

Her komisyon 15

üyeden oluşacak

Kurulan üç ayrı soruşturma komisyonu, Genel Kurul'da yapılacak ad çekme suretiyle 15'er kişiden oluşacak.

TBMM içtüzüğüne göre soruşturma komisyonları, raporlarını Anayasanın 100. maddesine göre kuruluşundan itibaren iki ay içinde verecek.

Yüce Divan yolunu Meclis açacak

Soruşturma komisyonlarının raporları, TBMM Başkanlığı'na verildiğitarihten itibaren 10 gün içinde bastırılarak hakkında soruşturma açılması istenen başbakan veya bakana gönderilecek ve milletvekillerine dağıtılacak. Raporların, üyelere dağıtımından itibaren 10 gün içinde görüşülecek. Bu görüşmeler de gizli oyla kararabağlanacak. Komisyonların Yüce Divan'a sevk yönündeki raporları ile Genel Kurul'un Yüce Divan'a sevk kararlarında hangi ceza hükmünde dayanıldığı belirtilecek. Yüce Divan'a sevk kararı ancak üye tam sayısının salt çoğunluğu (276 milletvekili) ile alınacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.