04 Şubat 2005 Cuma 00:00
Yüce Divan'da Ecevit affı

Eski enerji bakanları Cumhur Ersümer ve Zeki Çakan üç suçlamadan daha suçlamalar af kapsamına sokularak kurtuldu. Yüce Divan daha önce de 9 suçlamayı yargılama dışı bırakmıştı. Yüce Divan, Ilgın Termik Santrali, Baklan ve Koruluk Ovası yapımına ilişkin eski Enerji Bakanı Mustafa Cumhur Ersümer'e yönelik suçlamaları 4616 Sayılı Dava ve Cezaların Ertelenmesine dair Yasa kapsamında değerlendirerek, dosyadan ayırdı. Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanları Cumhur Ersümer ile Zeki Çakan hakkındaki üç suçlama daha 'Ecevit' affına girdi. Yüce Divan, Ilgın Termik Santrali, Baklan ve Koruluk Ovası yapımına ilişkin eski Enerji Bakanı Mustafa Cumhur Ersümer'e yönelik suçlamaları 4616 Sayılı Dava ve Cezaların Ertelenmesine dair Yasa kapsamında değerlendirerek, dosyadan ayırdı. ~|~ Eski Enerji Bakanları Mustafa Cumhur Ersümer ve Zeki Çakan'ın yargılanmalarına Yüce Divan'da devam edildi. Yargılamanın, bu oturumuna, Ersümer ve Çakan ile avukatları katıldı. Yüce Divan heyeti, Ersümer'in avukatı Bülent Acar'ın, bazı suçların zamanaşımına girdiği iddiasının yer aldığı yönündeki dilekçesini inceledi.

Üç suç yargılama dışı

Yüce Divan, Ersümer'e yöneltilen suçlamalar arasında yer alan Ilgın Termik Santrali, Baklan ve Koruluk Ovası yapımına ilişkin suçlamaların 4616 Sayılı Dava ve Cezaların Ertelenmesine dair Yasa kapsamında değerlendirdi. Mustafa Bumin, bu nedenle söz konusu suçların dava dosyasından ayırarak, ertelenmesine karar verildiğini açıkladı.

Karar, Haşim Kılıç, Sacit Adalı, Ahmet Akyalçın ve Serdar Özgüldür'ün karşı oylarıyla, 4'e karşı 7 oyçokluğuyla alındı.

BARAJ İNŞAATLARI

Meclis Soruşturma Komisyonu Raporunda, Koruluk Barajı İnşaatı kapsamında, Ersümer'in, yasalarda yüzde 30'dan fazla keşif artışlarının şarta bağlı olmasına rağmen yüzde 105.45 oranında keşif artışına olur verdiği belirtiliyor. Baklan Ovası 4. Kısım Anakanal İnşaatı kapsamında, Ersümer'in yüzde 168.01 oranında keşif artışına olur verdiği kaydediliyor.

Ersümer'in, bu nedenlerle, Türk Ceza Yasası'nın 240'ıncı maddesi kapsamında yasayla verilen yetkiyi kötüye kullandığı, görevi suistimal ettiği ileri sürülüyor.

ILGIN TERMİK SANTRALİ

Meclis Soruşturma Komisyonu Raporunda, Ilgın Termik Santrali konusunda, plansız ve programsız bir şekilde ortada bir takım uyuşmazlıklar varken, 3 Mart 1998 tarihinde Danıştay onayından geçen İmtiyaz Sözleşmesi'nde yer alan hükümler uyarınca yapılması gereken diğer Anlaşmalar tamamlanmadan, projeye yasallık kazandırma gayreti ile gayri resmi ve gayri hukuki olarak şirkete yer teslimi yapıldığı kaydediliyor. Dönemin Bakanı Cumhur Ersümer'in de katıldığı bir törenle santral inşaatına başlanması eyleminde, Ersümer'in fiilinin TCK'nin 240'ncı maddesi kapsamında olduğu belirtiliyor.

TANIK DİNLENECEK

Bu arada, Yüce Divan heyeti, bir sonraki oturumda 7 tanığın dinlenilmesine karar verdi. Fuat Celepçe, Tuncay German, Necdet Pamir, Gökhan Bildacı, Metin Başlı, Talat Ertürk ve Murat Bilge, bir sonraki oturumda tanık olarak dinlenecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100