24 Aralık 2005 Cumartesi 00:00
Yük dar gelirlinin sırtında
Türkiye Kamu?Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, ekonomide oluşan olumsuzlukların yükünün, dar gelirliye yıkıldığını söyledi.  ~|~ Akyıldız, konfederasyon genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, son 3 yıllık ekonomik gelişmeleri ve 2006 yılı bütçesini değerlendirdi.  2005 yılının tüm dünyada çalışanlar, dar gelirliler ve işsizler adına büyük güçlüklerle dolu geçtiğini ifade eden Akyıldız, tüm gelişmelerin, önümüzdeki yılın bu kesimler açısından daha da zor geçeceğini gösterdiğini belirtti. Akyıldız, son 3 yılda enflasyon, Gayri Safi Milli Hasıla ve milli gelir konusunda bazı iyileşmeler görüldüğünü dile getirerek, "Ancak bu iyileşmeler, daha fazla işsizliği, dar gelirli, küçük esnaf, çiftçi, memur, işçi ve istihdam sağlayan üreticinin üstüne bir karabasan gibi çöken vergi artışlarını, dolaylı vergileri ve ek vergileri de beraberinde getirmiştir" dedi.

Hiçbir dar gelirlinin hissedemediği ekonomik büyümenin yatırımlarda daralmaya, tarihin en büyük tutarındaki borçlanmaya, bütçe açıklarına, emekli, dul, işçi ve memurun enflasyon karşısında ezilmesine yol açtığını savunan Akyıldız, "Hükümet, IMF'nin hiçbir sosyal tarafı olmayan politikalarını aynen uygulayarak ne 2001 yılındaki krizin nedenlerini yok edebilmiş ne de vatandaş üzerinde krizin etkilerini ortadan kaldırabilmiştir" diye konuştu. Akyıldız, ekonomide oluşan olumsuzlukların yükünün, vergisini peşin ödeyen ve vergi kaçırma ihtimali olmayan ücretlilere yıkıldığını savunarak, son 3 yılda dolaylı vergilerin oranının yüzde 66'dan yüzde 73'e yükselmiş olmasının bunun en açık göstergesi olduğunu kaydetti. 

IMF aklıyla işler düzelmiyor

İşsizlik oranı ile ilgili beklentilerin 2006 yılında yüzde 10 olmasının, uygulanan ekonomik programın özellikle sosyal ayağının eksikliğini ortaya koyduğunu söyleyen Akyıldız, 2005 yılı hedefi 106.6milyar YTL olan vergi gelirlerinin, 2006 yılında yüzde 22.2 oranında artışla 130.3 milyar YTL'ye çıkarılmasının, önümüzdeki yılın özellikle çalışanlar ve dar gelirliler açısından zor geçeceğinin açık bir göstergesi olduğunu ifade etti.  Akyıldız, bu artışın vergilere yapılacak zamlarla sağlanacağına işaret ederek, şöyle konuştu:  "Yıllık enflasyon hedefinin yüzde 5 olduğu bir ortamda, devletin topladığı vergilere yüzde 22, ürettiği mal ve hizmetlere yüzde 16 oranında zam yapması anlaşılmaz bir tutumdur. Bütçesini IMF hedeflerine uydurabilmek için, vergilere ve kamu ürünlerine yapılacak zamlarda bu denli cömert olan hükümetin, çalışanlara ve emeklilere zamyaparken gösterdiği cimrilik, milletimizin ayakta kalma direncini kırmakta ve başta adam kaçırma, gasp, hırsızlık ve kapkaç olmak üzere,kişilere ve mala dönük suçlarda büyük artışlara sebebiyet vermektedir.Sosyal tarafı eksik ekonomik programın toplumumuza ve özellikle memurlara yansıması, son derece olumsuz olmakta, milli gelirin yükselmesine rağmen, çalışanlarımız bu büyümeden yeteri kadar pay alamamaktadır." 

"Cüzdana yansıma yok"

 Bircan Akyıldız, AK Parti'nin iktidara geldiği günden bu yana vatandaşın cüzdanında rahatlama olmadığı öne sürerek, en düşük memur maaşının enflasyon karşısında ilerleme kaydedemediğini, ortalama memur maaşının ise 3 yıllık sürede yüzde 2.2 oranında eridiğini belirtti. Milli gelirdeki artışın memurun maaşına yansımadığına işaret eden Akyıldız, son 3 yılda milli gelirde yaşanan artışla kıyaslandığında, en düşük ücretli memurun maaşının yüzde 18, ortalama memur maaşının ise yüzde 20 oranında gerilediğini kaydetti. Uygulanan ekonomik programın gelir dağılımdaki adaletsizliği artırdığına dikkati çeken Akyıldız, "İtirazımız ekonomik program hazırlanırken, sosyal ayağının eksik bırakılmasınadır. Böyle bir büyümenin memleketimize fayda sağlamaktan çok, zarar getireceği açıktır" dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137