16 Şubat 2014 Pazar 00:06
Yumrukların gölgesinde HSYK düzenlemesi
Kısa adı HSYK olan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun yapısını değiştiren tasarı TBMM Genel Kurulu’na kabul edildi. Adalet Bakanı’nı HSYK üzerinde tek yetkili isim haline getiren 46 maddelik düzenlemeye  210 kabul ve 28 red oyu kullanıldı. Düzenlemeye sert tepki gösteren muhalefetin oylamaya katılamaması ve red oylarının 28’de kalması dikkat çekti. Oysa Meclis’te muhalefetin toplam 242 milletvekili bulunuyor.

20 saatlik maraton

HSYK’nın, Adalet Bakanlığı’nın merkez ve taşra teşkilatında, bağlı ve ilgili kuruluşlarında, uluslararası kuruluş veya mahkemelerde ya da geçici yetki veya görevlendirmeyle başka kurum, kurul veya kuruluşlarda görev yapanlar dışındaki hakim ve savcıları yutdışına gönderme yetkisi de kaldırılacak. HSYK’nın, yurtdışına gitmek için şahsi olarak özel burs sağlayan hakim ve savcılara aylıksız izin verme yetkisi olmayacak. Hakim ve savcıların, dış temsilciliklerde, uluslararası mahkeme veya kuruluşlarda muvafakatleri alınarak görevlendirilmesini Adalet Bakanlığı yapacak. Hakim ve savcıların meslek içi eğitimleri de bundan böyle HSYK yerine, Türkiye Adalet Akademisi’nce yaptırılacak. Bu eğitimin usul ve esasları, HSYK’nın görüşü alınarak Türkiye Adalet Akademisi’nce hazırlanan yönetmelikle belirlenecek. 

Akademi Genel Kurulu’nda değişiklik

Türkiye Adalet Akademisi’nde Genel Sekreterlik pozisyonu kaldırılacak. Adalet Akademisi Başkanlığı, başkan ile üç başkan yardımcısından oluşacak. Adalet Akademisi Başkanı ile başkan yardımcılarının seçiminde ayrı esaslar uygulanacak. Başkanlık için 3 adayı Türkiye Adalet Akademisi Yönetim Kurulu yerine Adalet Bakanı gösterecek. Başkan, yürürlükteki kanunda olduğu gibi Bakanlar Kurulu tarafından görevlendirilecek ya da atanacak. Yürürlükteki kanun uyarınca başkanla aynı kriterlerin geçerli olduğu başkan yardımcıları ise Adalet Bakanı tarafından görevlendirilecek ya da atanacak. Süresi biten başkan ve yardımcılarının 2 dönem daha göreve devam etme imkanı bir dönemle sınırlandırılacak. Türkiye Adalet Akademisi’nde kaldırılacak genel sekreterlik yerine çeşitli daire başkanlıkları kurularak hizmet birimleri oluşturulacak. Daire başkanlıklarına Adalet Bakanı tarafından atama yapılacak. 

Adalet Akademisi Nisan’da toplanacak

Akademide verilen hizmetler karşılığında alınacak ücretlerin onaylanması, Adalet Akademisi Genel Kurul’un görevleri arasından çıkarılıyor. Türkiye Adalet Akademisi Yönetim Kurulu’nun beş asıl, üç yedek üyesi; Genel Kurul üyeleri arasından seçilecek. Adalet Akademisi Denetim Kurulu, Genel Kurulun kendi üyeleri arasından seçtiği üç asıl iki yedek üyeden oluşacak. Başkan’ın talebi üzerine Bakan tarafından, adalet uzman yardımcıları ve uzmanları da Akademide görevlendirilebilecek.

Yumruk yumruğa kavga

HSYK tasarısının görüşmeleri sırasında TBMM’de yumruk yumruğa kavga çıktı. Söz alarak kürsüye çıkan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, yolsuzluklar üzerinden hükümeti eleştirdi. Süresi dolmasına rağmen kürsüden inmeyen Tezcan’a Meclis Başkanvekili Sadık Yakut uyarıda bulundu. Uyarılara rağmen kürsüden inmeyen Bülent Tezcan’ın bulunduğu yere giden AKP’li milletvekilleri Tezcan ile tartıştı. Tartışmaya CHP’li milletvekillerinin de katılmasıyla ortalık bir anda karıştı. Birbirlerine yumruk ve tekme atan milletvekillerinden bazıları yere düşerken, kavga Bakanlar Kurulu üyelerinin oturduğu sıralara kadar gitti. Kavganın ardından Meclis Başkanvekili Sadık Yakut, grup başkanvekillerini odasına çağırdı. Kavga sırasında CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk’ün burnu kırıldı. Köktürk’ün yardımına diğer milletvekilleri yetişti. CHP’li vekiller, yüzü kan içinde kalan Köktürk’ün burnuna tampon yaptı. Milletvekili Mehmet Haberal tarafından Başkent Hastanesi’ne götürülen Köktürk’ün 12 saat gözetim altında tutulmasına karar verildi. Öte yandan, son dönemde Meclis’te yaşanan en büyük kavgada, AKP’li Bayram Özçelik’in de parmağı kırıldı.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137