02 Temmuz 2015 Perşembe 00:20
Yunan halkı kemer sıksa da ülke borçları azalmayacak

RECEP BAHAR-HABER-ANALİZ

Yunanistan’da Çipras Hükümeti, Avrupa Birliği ile IMF’nin bütün şartlarını yerine getirse bile ülke borçlarından kurtulamayacak. IMF, AB ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) hazırladığı ‘gizli rapora’ göre, Çipras kreditörlerin tüm vergi ve harcama şartlarına tam uyum göstermeyi kabul etse bile Yunanistan’ın 2030 yılındaki tahmini borcu Gayri Safi Milli Hasılası’nın yüzde 118’ine denk gelecek. Rapora göre, bu borcun bu şekilde sürdürülmesi imkan dahilinde değil. IMF’nin 2012’de belirlediği ilkeye göre ülke borcu GSMH’nin yüzde 110’unun aştığında o ülkenin borcu ‘sürdürülemez’ olarak niteleniyor. Yunanistan’ın borç seviyesi şu anda GSMH’sine göre yüzde 175 seviyesinde bulunuyor. Yapılan hesaplara göre 2030 yılında borç miktarı (yaklaşık 320 milyar Euro) aynı kalacak ancak ülke büyüdüğünden borcun GSMH’ye oranı düşmüş olacak!

IMF, ‘özelleştirme yap’ diyor

IMF’nin reçetesi ise belli... Türkiye’ye 2001 yılında dayattığı gibi Yunanistan’dan da yoğun şekilde özelleştirme yapmasını istiyor. IMF senaryosuna göre Yunanistan, önümüzdeki yıllarda özelleştirmeden 15 milyar Euro gelir elde edebilir. 

IMF, AB ve ECB üçlüsü (troika) Komşu’dan başka şartları da yerine getirmesini istiyor. Bunların başında KDV oranlarının artırılması geliyor. Eğer Yunan halkı 5 Temmuz Pazar günü troikanın şartlarına ‘evet’ derse lokantada yediği yemeğe yüzde 23 KDV ödeyecek. Elektrik, temel gıda ürünleri, hotel konaklaması ve suyun KDV’si ise yüzde 13 olacak. Yüzde 6’lık KDV oranı ise ilaç, kitap ve tiyatro biletlerinde geçerli olacak. Kurumlar vergisi oranı yüzde 26’dan yüzde 28’e çıkarılacak. Gerçi Çipras Hükümeti, bunun yüzde 29 olmasını istiyor. Çipras’ın uygulamakta istekli olduğu tek troika maddesi de bu zaten.

Emekli olmak iyice zorlaşacak

Eğer Yunan halkı referandumda ‘evet’ derse, erken emeklilik hayal olacak. Bizim anladığımız şekilde mezarda emeklilik gündeme gelecek. Emeklilik yaşı 67’ye çıkacak. Bir şekilde erken emekli olanların maaşlarından kesintiler yapılacak. Devletin sosyal güvenlik sistemine katkısı sıfırlanacak. AB ve IMF’nin planlarına ‘evet’ demek aynı zamanda kamu çalışanlarının maaşlarının tırpanlanması, işini kaybeden kamu çalışanlarının Syriza’nin seçim öncesinde halka söz verdiği şekilde işine dönememesi demek. 


Atina’dan referandum izlenimleri

Başbakan Aleksis Çipras, halkı ‘hayır’ demeye çağırıyor. Özellikle Başkent Atina’da ‘hayır’cılar iyi örgütlenmiş. Yunan halkı referandumda ‘hayır’ derse, AB yetkililerine göre Yunanistan Euro sistemine veda etmek zorunda kalacak. ‘Hayır’cılar ekonomik krizin artık maddi bir durum olmaktan çıktığını, ülkenin gururuyla alakalı olduğunu söylüyor ve ekliyorlar: “Artık birilerinin Nazi zihniyetine son vermesi gerek, biz bunu yapacağız.” ‘Evet’çiler ise AB’nin kendilerine yardım edeceğini umuyor!

Bir ‘evet’çi, “Taleplerini karşılamamızın zor olduğunu biliyoruz ama hepimiz çaba göstereceğiz çünkü Avrupa’nın bir parçası olarak kalmalıyız. Yavaş da olsa borcumuzu ödeyeceğiz. Bunu tabi ki 6 ayda yapamayız. Ancak ‘evet’ sonucu çıkacağına inanmak hüsnü kuruntuluk olur” diyor. Öte yandan tuzu kuru liberal gazeteler halkı şimdiden yönlendirmeye başladı. Bunlardan biri olan Kathimerini’nin anketine göre ‘evet’ oyları ‘hayır’ın yüzde 10 önünde görünüyor. Oysa meydanlara bakıldığında yüzde 60’ı işsiz olan gençlerin azımsanmayacak kısmının ‘hayır’ diyeceği kendini hissettiriyor. İlginçtir, ‘evet’çiler de kurtarma paketinin içeriğinden, vergilerdeki artıştan, maaşlardaki düşüşten pek söz etmiyor. Onlara göre ‘evet’in anlamı “Avrupa’da kalmak.” Sanki birileri Yunanistan’ı Avrupa kıtası haritasından çıkaracakmış gibi bakıyorlar meseleye. Oysa Norveç ve İsviçre, AB üyesi olmadan da gayet başarılı bir ekonomik performans çizebiliyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.