12 Kasım 2013 Salı 00:07
Yunan tanımıyor AKP jest yapıyor
BAYRAM COŞKUN / İSTANBUL

Yunanistan Türkiye’ye yönelik hasmane tutumunu her fırsatta ortaya koyuyor. Bunun son örneği 10 Kasım’da yaşandı. 

Mustafa Kemal  Atatürk’ü vefat yıl dönümünde Selanik’teki evinde anmak için Yunanistan’a giden Türk heyeti Yunan engeline takıldı. İstanbul’dan yola çıkan ve içinde Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Batı Trakya dernek temsilcileri, gazeteciler ve milletvekillerinin de bulunduğu tren Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu an olan saat 9:05’te Selanik’te doğduğu evde düzenlenecek törende olmayı planlıyordu. Ancak Yunan makamlarının treni önce 3.5 saat Pythion sınır kapısında pasaport ve gümrük gerekçeleriyle gereğinden fazla oyalaması, ardından da 2 saat teknik sebeplerle bir başka istasyonda tutması nedeniyle heyet Selanik’te yapılan törene yetişemedi. Sabah 09.05 yapılacak törene geç kalacağını anlayan heyet trenden inip karayoluyla Selanik’e geçti.

Sağlık Bakanı’ndan Yunan savunması

Yunasnistan’ın bu hareketini  savunmak ise Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na düştü. Yolculuk sırasında meydana gelen aksaklıkların her iki taraftan da  kaynaklandığını belirten Müezzinoğlu, sorunların çözümü için Yunan tarafının duyarlılık gösterdiğini ifade etti.

Türklere hak yok!

Yunanistan Türk karşıtı politikasını her alanda ortaya koyuyor. Türkiye AB ve ABD’yeşirin görünme adına azınlığa jest üstüne jest yaparken Yunanistan Lozan antlaşmasıyla Batı Trakya’daki Türklere verilen hakları hala tanımıyor.
Yunanistan 1923 Lozan Antlaşmasında Batı Trakya’da yaşayan Müslüman Türklerin “Türk” asıllı olduklarını kabul ettiği ve yine Yunan Hükümeti 1954 ve 1956 yıllarında bu “Azınlığın” kökeninin Türk ırkına dayandığını itiraf ettiği halde sonradan bunların Müslüman olmuş Yunan asıllı oldukları yalanı ile dünya kamuoyunu aldatmaktadır. 

Şu anda Batı Trakya’da 1.5 milyon Müslüman Türk’ün olması gerekirken baskılar, göçler, zulüm ve işkenceler yoluyla icra edilen asimilasyon ile 150- 200 bin arasında Türk yaşamaktadır. 

İşte Yunanistan’ın askıya aldığı Lozan maddeleri 
Lozan Antlaşmasının 3. kısmında, Batı Trakyalı Müslüman Türklerin aşağıda belirtilen haklarının korunması taahhüt edilmiştir: 
1- Doğum yeri, milliyet, dil, ırk ve inanç ayırımı yapmaksızın hayatın ve özgürlüğün tam ve eksiksiz korunması 
2- Din, inanç ve mezhep özgürlüğünün uygulanması 
3- Tam dolaşım özgürlüğü 
4- Öteki Yunan vatandaşlarının yararlandığı sivil ve politik haklardan azınlıkların da faydalanması 
5- Azınlıkların da devlet dairelerine alınmaları 
6- Özel münasebetlerle, ticarette, dinde, basın ve yayında ya da toplantılarda Türkçenin de serbestçe kullanılması 
7- Türklerin bütün dini vakıfların korunması 
8- Türklerin herhangi bir hayır, din veya sosyal kurumu, okulu ve başka eğitim veya öğretim kurumunu kendi çıkarları için kurma, işletme veya kontrol etmede eşit hakka sahip olmaları ve bu hususta kendi dil ve dinlerini özgürce kullanmaları 
9- Türk azınlığın aile yasası ve kişisel statü ile ilgili konularını, azınlığın âdet ve gelenekleri ışığında çözümleyici tedbirler alınması 
10- Türklerin tüm vakıf ve dini kuruluşlarına her türlü imkanı ve yetkiyi sağlama... 

Ege’de taciz üstüne taciz!

Yunanistan Türkiye karşıtı politikasını her alanda sergiliyor. Ege’de Yunanistan’ın havadan ve karadan yaptığı ihlaller zirveye çıktı. Sadece 2013 yılında Yunanistan 120’den fazla ihlal yaptığı belirlendi. Yunanistan’ın aynı zamanda uluslararası karasularında tatbikat ve eğitim faaliyetlerinde bulunan Türk uçaklarına da 50’den fazla tacizde bulunduğu ortaya çıktı.

AKP jest üstüne jest yapıyor! 

Batı Trakya’da ki Türklere asimilasyon politikasına tüm hızıyla devam eden Yunanistan başkent Atina’da bir tek cami yapılmasına bile izin vermiyor.

AKP hükümeti ise Türkiye’deki azınlığa Lozan da bile olmayan haklar veriyor.

İşte Başbakan Erdoğan’ın ağzından o haklardan bazıları.

1- Bütün imar planlarında eskiden cami yazardı, camiyi imar planlarından çıkardık, onun yerine mabed yazdık çünkü olur ya Hristiyanların böyle bir talebi olur, Musevilerin de böyle bir talebi olur. 

2- Patrik Sen Sinod Meclisinin üyeleri tarafından seçilirdi. Sen Sinod Meclisinin üyelerinin Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşı olması gerekir. Son seçimde Sen Sinod Meclisi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından oluşmuyordu, bu halde patrik seçimi yaptılar; tabi bu patrik seçimi meşru değildi. Ben bunu o dönemin başbakanı Karamanlis’e (Yunanistan) söyledim. “Bak” dedim, “Yanlış. Fakat biz şu anda sesimizi çıkarmıyoruz. Gelin bunu düzeltelim, müracaat etsinler, vatandaş olsunlar, ondan sonra bu seçimi yapsınlar.” Sonra Papandreu döneminde de yine ben kendilerine bunu anlattım ve bu arada sayın Bartholomeos’a da bunu anlattım dedim ki: “Müracaat etsinler, bunları vatandaş yapalım. Hiç olmaz ise Lozan’a uysun.” Bunun üzerine müraacatlarını yaptılar ve bunları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yaptık ve böylece meşruiyet kazandılar. 

3- Yetimhane sorunu var, yıllar yılı süren. Sayın Bartholomeos’la beraber yetimhaneye gittim, gezdim, dedim ki: “Şu yasal süreci bitirdiğimiz anda burayı size teslim edeceğiz.” Biter bitmez talimatı verdim ve yetimhaneyi kendilerine teslim ettik. 

4- Almanların bana sürekli söylediği bir konu var. “Tarsus’ta bizim bir kilisemiz var, burada yılda bir kere gelip ayin yapmak isteriz” dediler. “Niye olmasın” dedim ve ben Kültür ve Turizm Bakanıma talimatı verdim ve şu anda orrada gelip ayinlerini yapmaya başladılar. 

5- Trabzon Sümela Manastırı var. Bu manastırda on yıllardır ayin yapılmazdı. Patrikhane bizden orada ayin yapma talebinde bulundu. Birçok istihbaratımız aman bunu yaptırmayalım, şudur budur dediler. “Hayır arkadaş, yapılacak” dedim ve kendilerine müsaade ettik ve Sümela Manastırı’nda ayinlerini yaptılar. 

6- Van gölünde Akdamar Ermeni Ortodoks Kilisesi var ve burası yıkılımak üzere, harabe durumdaydı, bunu devletin kendi kasasından renovasyonunu, restorasyonunu yaptırdık.  

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.