20 Mart 2006 Pazartesi 00:00
Zaman'ın oyunu tutmadı
'Dinlerarası Diyalog' ideolojisinin ve tezgahının savunuculuğunu üstlenen Zaman gazetesi, Aksiyon'un Prof. Dr. Yümni Sezen ile yaptığı mülakatı çarpıttı. İşte Sezen'in tekzip metni... ~|~


"Diyalog ihaneti" adlı eseriyle diyalogçu çevreleri sarsan Prof. Dr. Yümni Sezen, geçtiğimiz günlerde Aksiyon dergisine bir mülakat verdi. Ancak mülakat Aksiyon ve Zaman tarafından çarpıtıldı. Sezen, her iki kuruma da tekzip gönderdi ancak bu tekzip yayınlanmadı.

Papalığın İslam coğrafyasını Hırisitiyanlaştırmak için sistemleştirdiği 'Dinlerarası Diyalog' ideolojisinin ve tezgahının Türkiye temsilciliğini üstlenen Zaman gazetesi, Aksiyon'un Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yümni Sezen ile yaptığı mülakatı çarpıttı. Bunun üzerine Prof. Dr. Yümni Sezen, Aksiyon Dergisi'ne verdiği demecin, aynı gruba bağlı gazete tarafından alıntılanarak değiştirilmesi ve çarpıtılması üzerine Zaman'a bir tekzip gönderdi ancak bu tekzip Zaman'da yayınlanmadı. Bunun üzerine Sezen, sözkonusu tekzipi basın?yayın organlarına gönderdi.
İşte Sezen'in yayınlanmayan açıklaması:

'Zaman bana iftira etti'
"Zaman Gazetesi Yazı İşleri Müdürlüğü''ne...
14 Mart 2006 günkü gazetenizde, benimle ilgili Aksiyon Dergisi'ndeki röportajdan alıntı haberde, dergideki saptırma ve uydurmalara, üzerine eklemek suretiyle yalan ve iftiralarda bulunduğunuz görülmektedir.
Karşı çıkan veya kuşku duyanları kazanmak için yeni bir takım taktiklere başvurduğunuzu söylüyorlardı. Bu vesile ile yalan ve iftira ile de bu işi yaptığınızı öğrenmiş oldum.
Başlıktaki 'bazıları kitabımı başka hesaplar için kullanıyor' ifadesi ve bu ifadeyi tekrarlayan içerdeki ifadeler bana ait değil, sizin uydurmanızdır. 'Başkalarına imla ve tashihler mânâsında edisyon için gösterdiniz mi' sorusuna verilen 'birçok kişiye kontrol ettirdim' şeklindeki cevabımı, 'kitaba birçok kişinin eli değdiğini kaydetti' diye değiştirmeniz, hakikat dışı bir hareket, yalan ve iftiradır. "Ekibim var, yardımcılarım var, bana destek olan insanlar var" ifadesi de size ait bir yalan ve iftiradır. Bu kadar kaynağı nasıl kullandığınız ve düzeltmeler yapıldı mı mânâsındaki soruya verilen cevabı nerelere çekmek istediğiniz bu saptırmalardan anlaşılmaktadır.
Fethullah Gülen'in diyalogla ilgili bir çalışması olup olmadığını bilmediğim de tarafınızdan uydurulmuştur. Sadece bahsettikleri bir kitabı görmediğimi söyledim.
"Yanılmış olursam bir kişi yanılmış olur, ya yanılmış olmazsam Türkiye'ye ve Müslümanlara yazık olur" şeklindeki ifademi de "yanılmış olma ihtimalim"e çevirmişsiniz. Bu kadar yalan ve saptırma sahiplerine Müslümanlar nasıl inansın ve güvensin?

180 derecelik çarpıtma
Neredeyse Yümni Sezen bütün söylediklerinden vazgeçti diyeceksiniz ama cesaret edememişsiniz. İnternette bu vebale de girmiş olduğunuz haberini aldım. Bu kadar uydurma ve saptırmaya başvurduğunuza göre, kendinizi savunmak için ne kadar acz içine düştüğünüz anlaşılıyor.

Kitabın ismi oturdu
Ben bir ilmî araştırma yaptım. İlim ve Müslüman ahlâkı bu sorulara cevap vermeyi gerektirirdi ve ben de yanlış yapıp yapmadığımı öğrenmiş olurdum. Siz ise yalan ve saptırmaları seçtiniz. Kitabın isminin gerçekten isabetli olup olmadığında tereddütlerim vardı. Fakat bu tutum ve davranışınızla tereddütlerimi ortadan kaldırdınız. Uydurduğunuz ve saptırdığınız cümleleri değiştirmenizi, tazminat dâvâsı hakkım baki olmak üzere talep ediyorum.

14.03.2006/ Prof. Dr. Yümni SEZEN"

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100