21 Temmuz 2014 Pazartesi 00:05
Zeytinlikler rant kurbanı olacak

RECEP BAHAR/HABER-ANALİZ

Zeytinlikler de AKP Hükümeti'nin 'tarım karşıtı' politikalarının kurbanı olacak. IMF ve Dünya Bankası'nın talepleriyle nasıl ki başta tütün ve şeker pancarı olmak üzere birçok tarım ürününün ekimine sınırlama getirilmişse, şimdi de zeytinlikler maden ya da enerji şirketlerinin su-istimaline açılıyor. Böylece zeytincilik sektöründe dünyada önemli bir aktör olabilecek Türkiye'nin önü kapanmış olacak; dünya zeytinyağı ve zeytin piyasası İtalya, Yunanistan ve İspanya gibi ülkelere altın tepside sunulmuş olacak.

Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun'da değişiklik öngören tasarının yasalaşması halinde 25 dekarın altındaki zeytinlik alanlarının; maden, petrol, doğalgaz arama ve işletme faaliyetleri başta olmak üzere her türlü yatırıma açık hale gelecek olması sivil toplum kuruluşlarının tepkisini çekmeye devam ediyor. Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, TBMM gündeminde bulunan söz konusu tasarının zeytin ve zeytinyağı üretimi açısından önemli zararlara yol açabilecek hükümler taşıdığını belirtti.

Zeytin Anadolu topraklarından sökülüp atılacak

Öte yandan Ayvalık Zeytin Üreticileri adına Salih Madra, yasa değişikliğine karşı internet ortamında kampanya başlattı. "2006 yılından bu yana defalarca denendiği gibi bu kez de zeytincilik ve doğa katledilmek isteniyor" diyen Madra, "Meclise getirilen yasa tasarısı onaylanırsa, ne sofralarda zeytin eskisi gibi olacak, ne de zeytincilik. Barışın sembolü Anadolu topraklarından sökülüp atılacak!" ifadesini kullandı. "Yeni yasa tasarısı kabul edilirse, bugün zeytin ağaçlarıyla dolu olan her yer inşaatlarla, binalarla ve hatta maden ocaklarıyla dolacak" diyen Madra, üreticiler olarak yasanın iptali için yaptıklarını şöyle özetledi: 

* Ege’nin zeytin üreticileri, dernekleri, sivil toplum kuruluşları bir araya gelerek, o güne kadar toplanan 23 bin 744 imzayı yanımıza alarak Meclise gittik. Yasa tasarısının görüşüldüğü TBMM Tarım Orman ve Köy İşleri Komisyonu’na katıldık. Toplantı öncesinde parti gruplarında, hem iktidar hem muhalefet yetkilileri ile görüşmeler yaptık ve görüşlerimizi dile getirdik. Orada her birimiz canla başla, neden bu yasa tasarısının zeytinliklerin ölüm fermanı olduğunu anlattık.
* Görüşler şu noktada birleşti: Bu yasa tasarısının esas komisyonu Tarım Komisyonu olmalıdır. Enerji Bakanlığı’nın ve Enerji Komisyonu’nun zeytin gibi önemli bir tarım ürününün geleceği hakkında karar mercii olması kabul edilemez. Bu yasa zeytinliklerin yok edilmesinin önünü açmaktadır. Bu tasarı, bu haliyle kabul edilmemelidir.

* Yasa değişikliğinin gündemden kaldırılması için 75 bin 547 imza toplandı.

Zeytinliklere dadandığı öne sürülen sektörler

1) Kolin İnşaat: Şirket, Soma’da yapacağı termik santral arazisindeki ve yakınlarındaki zeytinliklerin ortadan kaldırılması için yasayı bekliyor. 

2) Mersin Akkuyu Nükleer Santrali arazisindeki ve yakınlarındaki zeytinliklerin sökülebilmesi için yasanın çıkması bekleniyor. 

3) Özel sektöre devredilen Yatağan Termik Santrali arazisi ve yakınlarındaki zeytinlikler de yasanın kurbanı olacak. 

4) Kaz Dağları'nda hali hazırda Maden Arama Ruhsatı olup işletme ruhsatı alamayan altın ağırlıklı madenciler de söz konusu yasa değişikliğini bekliyor. 

5) Bandırma-Orhangazi-İzmir yolu üçgeninde yeni köprü ile değerlenecek yol kenarındaki zeytinliklerin imara açılması düşünülüyor. Ayrıca aynı hatta zeytinlik olan çok büyük bir alanın Organize Sanayi Bölgesi arsası ilan edilmesinden büyük bir rantın oluşması bekleniyor. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100