18 Aralık 2003 Perşembe 00:00
Zulm ile abad olunmuyor
Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in yakalanmasının ardından televizyona yansıyan görüntüleri ''Zulm ile abat olanın ahiri berbat olur" atasözünü bir kere daha doğruluyor. Ülkelerini kana ve gözyaşına boğan onlarca diktatörün sonları benzer olmuş. Bütün siyasi yetkileri kendilerinde toplayan ve halklarına her türlü acıyı yaşatan diktatörlerin birçoğu halk ayaklanmaları ile devrilirken, bazıları gönderildikleri sürgünlerde yaşamlarını yitirmişler. Kimi diktatörler ise öldürülmüş ya da intihar etmiş. Ülkelerinde korku salan birçok diktatör, yaşattıkları acılar ile dünyanın da nefretini zaman içerisinde kazanmışlar. Bunlar arasında Hitler, Mussolinni, Çavuşesku, İdi Amin halen hafızalarda yer alıyor. Tarihin en kanlı diktatörlerinden Adolf Hitler, 1934'de Hindenburg'un ölümü üzerine devlet başkanlığı ile başbakanlığı birleştirerek Almanya'nın diktatörü oldu. 2. Dünya Savaşı'nda tüm dünyaya büyük acılar yaşattı. 1944'te generallerinden bazıları onu öldürmek istedilerse de başarısızlığa ~|~uğradılar. 1945 Nisan ayı sonunda, Almanya'nın yenilgisi kesinleşip Ruslar Berlin'de ilerlerken,son anlarda evlendiği Eva Braun ile beraber intihar etti.

Avrupa'nın ilk faşist lideri: Mussolini

Avrupa'nın ilk faşist lideri olan Benito Mussolini, İtalya'da 1922'de başa geçmesiyle baskı ortamı başladı. Duçe Faşist Parti dışındaki diğer partileri kapattı. Sendika hareketlerini kanun dışı ilan etti, kitap ve gazetelere sansür getirdi, eğitimi sıkı kontrol altına aldı ve bunun gibi birçok düzenleme yaptı. Mussolini ile sevgilisi Clara Petacci, 28 Nisan 1945'de İtalyan mukavemetine mensup savaşçılar tarafından öldürüldü. Ertesi gün Mussolini, sevgilisi ve birkaç yandaşının cesedi Milano'da Loreto Meydanı'nda sallanıyordu.

İdam edildi

Nikolay Çavuşesku, komünist lider Gheorghiu?Dei'nin 1965 tarihinde ölümünden sonra, Romanya'nın yeni lideri ve Devlet Konseyi Başkanı oldu. Serbest düşünce ve medya üzerinde çok sıkı kontrol uygulamaya başlayan Çavuşesku, her şeyi karneye bağladı. Bu uygulama, ciddi yiyecek, giyecek ve ilaç sıkıntısı yarattı. Halk açlık sınırında yaşarken Çavuşesku lüks ve ihtişama dayalı bir yaşam sürdürüyordu. Doğu Bloku'nun göçmesiyle birlikte Çavuşesku'nun iktidarı sallanmaya başladı.

1989 yılında Çavuşeku, Macar asıllıların yaşadığı Timaşvar'da gösteri yapan halka ateş açılmasını emredince, başlayan devrim hareketi dalga dalga yayıldı. 22 Aralık 1989 tarihinde karısıyla birlikte kaçmaya çalışırken yakalandı ve birlikte idam edildi.

Tarihin en kanlı diktatörü

Tarihin en kanlı diktatörleri arasında ilk sırayı alan Stalin, ideolojik mücadele adına binlerce insanı sürgünlere gönderdi. Özellikle bu sürgünler ve idamlar yoğunluklu olarak Türklere karşı oluyordu. Stalin "iktidar için her yol meşrudur" sözünü tam anlamıyla uygulayarak, binlerce insanın ölümüne sebep oldu.

Ülkelerinden uzakta öldüler

Uganda'da 25 Ocak 1971'de askeri darbeyle iktidarı ele geçiren ve 1976 yılında kendisini ömür boyu devlet başkanı ilan eden İdi Amin, başlatılan ayaklanmanın ardından 13 Nisan 1979'da yurtdışına kaçtı. Önce Libya'ya giden İdi Amin, ardından Irak, sonra Suudi Arabistan'a geçti. Eski Uganda Devlet Başkanı İdi Amin, 16 Ağustos 2003'de Suudi Arabistan'da öldü. Filipinler'de 1986'da halk ihtilaliyle devrilen ve yurtdışına kaçan Ferdinand Marcos, 1989'da Hawai'de öldü. Ülkesinin milyonlarca dolarını yurtdışına kaçırdığı bilinen diktatörün eşi İmelda Marcos isesahip olduğu binlerce çift ayakkabısı ile dünya kamuoyunun uzun süre dikkatini çekmişti.

Dikkat

çeken

diktatörlerden

bazıları

Dünyanın birçok yerinde insanlara baskı uygulayanlar arasında Portekiz'de halka acılar yaşatan Salazar, İspanya'da hüküm süren Franko, Sırp diktatör Miloseviç, Endonezya'da 30 yılı aşkın baskı rejimi uygulayan Suharto, Şili'de acılara neden olan Augusto Pinochet,Arjantin'i 1976 ile 1983 yılları arasında "demir yumrukla" yöneten askeri cuntanın lideri Videla, dikkat çeken diktatörlerden diğerleri.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.