18 Eylül 2016 Pazar 00:37
AB zirvesi sona erdi!

Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı Slovakya'nın ev sahipliğinde başkent Bratislava'da gerçekleştirilen gayriresmi AB liderler zirvesi sona erdi.

AB'nin ilk kez İngiltere olmadan toplandığı zirveden çözüm çıkmadı. Karamsarlığın hakim olduğu zirvenin ardından bir açıklama yapan Macaristan Başbakanı Viktor Orban, zirvede Brüksel'in göçmen politikasının değiştirilmesinin başarılamadığını söyledi.

Orban, Avrupa Birliği'nde hala "naif ve kendini yıkan" bir göçmen politikasının hüküm sürdüğünü iddia ederek, ''Şimdi de sığınmacıların Schengen sınırında durdurulması yerine dağıtımın hızlandırılması konusunda daha fazla konuştular" dedi.

Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı Slovakya'nın ev sahipliğinde başkent Bratislava'da gerçekleştirilen gayriresmi AB liderler zirvesinin ardından "Bratislava Deklarasyonu ve Bratislava Yol Haritası" yayımlandı. Yol haritasında yer verilen klasik açıklamalar temenniden öteye geçemediği görüldü. Bratislava zirvesinde 27 üye ülkenin kendisini AB'nin mevcut durumuna birlikte teşhis koymaya adadığı belirtilen deklarasyonda, bir üyenin ayrılma kararı almasına rağmen diğer bütün üyeler için AB'nin vazgeçilmezliğini koruduğu ifade edildi.

Avrupa kıtasındaki savaşlardan ve derin bölünmelerin ardından AB'nin barışı ve demokrasiyi sağlamlaştırdığı ve ülkelerin refahını artırdığı vurgulanan deklarasyonda, birçok ülkenin ve bölgenin halen benzer başarılara ulaşmak için çabaladığı kaydedildi.

Deklarasyonda, "Bizler, 27 üye ülke ile birlikte ortak tarih inşa etmek üzere AB'yi başarılı yapmaya kararlıyız. AB, mükemmel değildir ancak karşı karşıya kaldığımız tehditleri bertaraf etmek için en iyi araçtır. Bizim, sadece barış ve demokrasiyi garanti altına alan değil, aynı zamanda halklarımızın güvenliğini garanti altına alan AB'ye ihtiyacımız var. Bizim, yaşamak, okumak, çalışmak ve refahımızı artırmak gibi ihtiyaç ve isteklerimize daha iyi hizmet eden ve zengin Avrupa kültür mirasından faydalanan AB'ye ihtiyacımız var" ifadeleri yer aldı.

İnsanların güveneceği ve destek vereceği çekici bir AB vizyonu sunmakla yükümlü olduklarına dikkat çekilen deklarasyonda, buna ulaşmak için istek ve kapasitenin var olduğu vurgulandı.

Gelecek aylar için temel önceliklerin üzerinde geniş tartışmalar yapıldığı belirtilen deklarasyonda, bu temelde Avrupa Konseyi, AB Konsey Başkanlığı ve AB Komisyonu'nun "Bratislava Yol Haritası" olarak adlandırılan bir çalışma programı eklediği kaydedildi.

Kontrolsüz göçe geçit yok

AB Konseyi, AB Dönem Başkanı Slovakya ve AB Komisyonu tarafından hazırlanan “Bratislava Yol Haritası” adlı belgede, AB’nin yakın döneme ilişkin hedefler ve somut önerileri sıralandı. Göç krizinde atılacak adımlarda temel hedef , “Gecen yıl yaşanan kontrolsüz göç dalgasının bir daha asla tekrarlanmaması” olarak belirlenirken, düzensiz göçmenlerin sayısının daha da azaltılmaya çalışılacağı bildirildi.

Diğer hedefler ise AB’nin dış sınırlarında kontrolün tümüyle tesis edilmesi, uzun dönemli bir göç politikası üzerinde AB üyeleri arasında konsensüs sağlanması, AB üyelerinin sorumluluk ve dayanışma ilkelerini uygulaması olduğu belirtildi. 

AB-Türkiye mutabakatına destek

AB’nin yol haritasında, göç krizine çözüm bulmada AB ile Türkiye arasında varılan mutabakat, önlemler arasında ilk sırada yer aldı. AB’nin Türkiye ile varılan mutabakatın uygulanmasına dönük taahhütlerine tümüyle bağlı olduğu, AB’nin kaçak göçle mücadelede Batı Balkan ülkelerine destek vermeye de devam edeceği ifade edildi. Türkiye'ye verilen taahhütlere bağlılık vurgulansa da Türklere vize serbestisi verileceğine dair hiçbir ifade yol haritasında yer almadı. Bu durum Türklere vize serbestisi konusunda AB liderlerinde herhangibir uzlaşma olmadığını bnir kez daha teyid etti. Belgede, AB ülkelerinin Bulgaristan’a kaçak göçle mücadele kapsamında Türkiye sınırında alacağı önlemler için derhal yardım sağlama taahhüdü verdiği de kaydedildi.

Bu kapsamda Bulgaristan’a sınır güvenliği için 108 milyon avro verilecek. Sonra 52 milyon avro daha gönderilecek. Bulgaristan Başbakanı Borisov, AB’den gelecek finansmanın sınır güvenliğini sağlayacak gemi, helikopter ve diğer başka teçhizatların alınmasında kullanılacağını kaydetti.

AB sınırları korunmalı

Zirveden sonra Slovakya Başbakanı Robert Fico, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, ortak basın toplantısı düzenledi. Fico, toplantıda yapıcı bir tartışma yaşandığını belirterek, Avrupa Birliği'nin Avrupa için en iyi proje olduğunu söyledi.

Üye ülkelerin farklı görüşlere sahip olmasına rağmen ortak haraket ettiğini kaydeden Fico, daha somut adımları atılması gerektiğini vurguladı. AB dış sınırının yasadışı göçmenlere karşı korunması gerektiğini belirten Fico, Avrupa Sınır Koruma Gücü oluşturmaya çalıştıklarını belirterek, "Eğer bir cevap bulamazsak çok ciddi tehditlere dönüşebilir" dedi.

Tusk ise Avrupa halklarının ekonomik ve sosyal gelecek ile birlikte sınırların kontrol edilmemesinden dolayı ciddi endişe içerisinde olduğunu söyledi.

 Zirvede Bratislava Yol Haritası'nı tartıştıklarını belirten Tusk, yol haritasının bir rehber niteliğinde olacağını dile getirdi. Sığınmacı akınının insanlarda ciddi endişelere yol açtığını vurgulayan Tusk, "İnsanlar, bizden sınırlarımızın tam kontrolünü sağlamamızı bekliyor.

Bu nedenle asla kontrolsüz sığınmacı istemiyoruz" dedi. Juncker ise toplantıda İtalya'nın bazı farklı nedenleri bulunduğunu ancak bunun İtalya'nın nedeni değil Avrupa sorunu olduğunu söyledi. Zirvede gelecek aylarda atılacak temel ve somut adımları konuştuklarını belirten Juncker, İngiltere'nin AB'den ayrılmasına ilişkin olarak "Bu konuda kesinlikle bir uzlaşma görmüyorum" dedi.

Savunma alanında etkin işbirliği

Almanya ve Fransa’nın ortak önerisiyle Bratislava Yol Haritası’na eklenen savunma ve güvenlik alanında işbirliği başlığında, AB üyesi ülkeler arasında işbirliğinin daha da güçlendirilmesi çağrısı yapılıyor.

Belgede, AB liderlerinin Aralık ayında düzenleyecekleri zirvede, savunma alanındaki imkanların nasıl ortak ve daha etkili bir şekilde kullanılabileceğinin ele alınacağı, bu konuda uygulamaya dönük somut bir planın kararlaştırılacağı ifade ediliyor.

Yol Haritası belgesinde, ekonomi ve sosyal kalkınma başlığı altında da özellikle işsizlikle mücadele, gençler için istihdam imkanlarının geliştirilmesi, yatırımların arttırılması için önlemler sıralanıyor.

Belgede ayrıca alınan kararların uygulanmasının gözden geçirilmesi için mekanizmanın genişletilmesi ile üye ülke ve kurumların iletişimi ve işbirliği öngörülüyor.

Renzi’nin protestosu olay oldu

Bratislava'da gerçekleştirilen AB liderler zirvesinde İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'i protesto ederek ortak basın toplantısını iptal etmişti.

İtalyan basını olayı 'Renzi, Merkel ve Hollande'a karşı: Bölünme' başlıklarıyla duyurdu. Basına yansıyan haberlere göre Renzi, "Merkel ve Hollande ile basın toplantısı yapamam çünkü çıkan sonuçları paylaşmıyorum. Bu bir polemik meselesi değil. Zirvenin ekonomi ve göçle ilgili sonuçlarından memnun değilim" ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi

Son Güncelleme: 19.09.2016 03:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.