18 Haziran 2016 Cumartesi 14:52
AKP’den yargıya  yeniden ayar!
HABER MERKEZİ
Eğitimden yargıya tüm kritik alanlarda yapboz anlayışı hâkim. Önce  büyük reform olarak hayata geçirilen düzenlemeler bir süre sonra yine büyük reform denilerek değiştiriliyor. Eğitim sisteminde sıkça karşılaştığımız bu durum yargı için de geçerli. Şubat 2011’de Yargıtay ve Danıştay’ın daire ve üye sayısını artıran AKP hükümeti, aradan geçen yaklaşık 5 yılın ardından bu sefer de tam tersi yönde adım attı. Bu iki yüksek yargı organının 5 yıl önce artırılan daire ve üye sayısı düşürülüyor. Yargıtay ve Danıştay’ın yapısını büyük ölçüde değiştirecek olan 38 maddelik yasa tasarısı TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi.

Yargıtay’da 22 daire kapanmıştı

Yargıtay’ın daire sayısı 46’dan 24’e indiriliyor. Kapatılması öngörülen 22 daire, 3 yıl içinde Birinci Başkanlık Kurulu’nca kademeli olarak kapatılacak. Yargıtay’ın 516 olan üye kadrosu kanunun yürürlüğe girmesiyle 300’e, boşalan her iki üyelik için bir üye seçilmek suretiyle kademeli şekilde nihai olarak 200’e düşürülüyor. Yargıtay üyelerine Anayasa Mahkemesi’nde olduğu gibi 12 yıl görev süresi getiriliyor. Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte Yargıtay Birinci Başkanı, Cumhuriyet Başsavcısı, Birinci başkanvekili, Cumhuriyet Başsavcı vekili ve daire başkanı olarak görev yapanlar hariç mevcut Yargıtay üyelerinin üyelikleri sona erecek. Yargıtay Birinci Başkanı seçilebilmek için aranan 10 yıl kıdem şartı ise 6 yıla indiriliyor.

Danıştay’da 7 daire kapatılıyor

Tasarı ile Danıştay da kapsamlı bir değişiklik yapılıyor. Buna göre; Danıştay’ın daire sayısı 17’den 10’a düşürülüyor. Kapatılması öngörülen 7 daire, 3 yıl içinde Başkanlık Kurulunca kademeli olarak kapatılacak. Danıştay’ın 195 olan üye sayısı kanunun yürürlüğe girmesiyle 116’ya, boşalan her iki üyelik için bir üye seçilmek suretiyle kademeli şekilde nihai olarak 90’a düşürülecek. Danıştay üyeliğine 12 yıllık görev süresi getirilmekte ve bir kişiye bir defa seçilme imkânı getiriliyor. Danıştay Başkanı, Başsavcısı, başkanvekili ve daire başkanı olarak görev yapanlar hariç mevcut Danıştay üyelerinin üyelikleri sona erecek. 

Tarihte benzeri yok!

Adalet Komisyonu’nda kabul edilen tasarı aynen TBMM’den de geçtiği takdirde yeni üyeleri belirleme konusunda en büyük aktör Cumhurbaşkanı Erdoğan olacak. Erdoğan, yargı paketi aynen yasalaşırsa Danıştay’ın 24 üyesini tek başına seçecek. Bu üyeler, 12 yıl süreyle daha Danıştay üyesi olarak görev yapacak. Böylece Erdoğan, bir yüksek mahkemenin 4’te 1’ini atayan ilk Cumhurbaşkanı olarak yargı tarihine geçecek. Tasarıya göre Cumhurbaşkanlığı’nca, daha önce Danıştay’a seçilen üyeler de Cumhurbaşkanı tarafından yeniden seçilebilecek.

Alkışın ve çay toplamanın ödülü mü?

Tasarı yasalaştığı takdirde Erdoğan ile çay toplaması ve onun muhalefeti eleştiren sözlerini alkışlamasıyla tepki çeken Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit ve Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’ün görev süresi 12 yıl daha devam edecek. Cirit ve Güngör’le birlikte Danıştay ve Yargıtay Başkanvekilleri, Cumhuriyet başsavcıları, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekili ile Yargıtay ve Danıştay’da daire başkanı olarak görevde olanlar da 12 yıl süre ile görevlerine devam edecek. 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100