29 Aralık 2016 Perşembe 13:59
Anayasa paketinde sona doğru

 Hem içeride hem dışarıda olağanüstü bir süreçten geçen Türkiye bir yandan da çok kritik bir sistem değişikliği gerçekleştiriyor. Cumhurbaşkanlığı sistemi adı altında başkanlık sistemi getirecek anayasa değişikliği çalışmaları devam ediyor.

Görüşmelerin sürdüğü Anayasa Komisyonunda sık sık tartışmalar yaşanıyor. Muhalefet iktidarı iç tüzük kurallarına uymamakla, iktidar da muhalefeti görüşmeleri sabote etmeye çalışmakla suçluyor.

Kavga gürültü arasında görüşülen maddeler komisyondan geçiyor. 21 maddeden oluşan paketin yarıdan fazlası komisyonda kabul edildi. Şu ana kadar tek geri adım yedek milletvekilliği konusunda oldu. AKP içinden tepki alan yedek milletvekilliği uygulaması paketten çıkarıldı. Şu ana kadar kabul edilen maddelerde kritik düzenlemeler yer alıyor.

Buna göre;

1- Milletvekili sayısı 550'den 600'e çıkarılacak.

2- Milletvekili seçilebilme yaşı 25'ten 18'e indirilecek.

3- Seçimler 5 yılda bir yapılacak, cumhurbaşkanı seçimleri de aynı gün olacak.

4- Cumhurbaşkanı, 40 yaşını dolduran, yükseköğrenim yapan Türk vatandaşları arasından halk tarafından seçilecek.

5- Cumhurbaşkanının görev süresi 5 yıl olacak, bir kişi en fazla iki kez cumhurbaşkanı seçilebilecek.

6- Cumhurbaşkanı seçilen kişinin partisiyle ilişiği devam edecek.

7- Cumhurbaşkanı, bir veya daha fazla cumhurbaşkanı yardımcısı atayabilecek.

8- Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar, milletvekili seçilme yeterliliğine sahip olanlar arasından cumhurbaşkanı tarafından atanacak ve görevden alınacak.

9- Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar, TBMM önünde and içecek.

10- Cumhurbaşkanı hakkında, bir suç işlediği iddiasıyla TBMM üye tamsayısının salt çoğunluğunun vereceği önergeyle soruşturma açılması istenebilecek.

Doğuştan Türk olma şartı çıkarıldı

Bu arada TBMM Anayasa Komisyonu'nda yapılan görüşmelerde AKP'nin verdiği bir değişiklik önergesi ile tansiyon yeniden yükseldi. Yeni teklife göre doğuştan Türk olmayan yani sonradan Türk vatandaşlığına geçmiş biri de Cumhurbaşkanı seçilebilecek. Bu duruma CHP'den tepki geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi Sakarya milletvekili Engin Özkoç, Anayasa değişiklik teklifinin 7. Maddesi ve ‘doğuştan Türk vatandaşı’ ibaresinin ‘Türk vatandaşı’ olarak değiştirilmesi önerisi kabul edildikten sonra, “Yaptığınız şey doğru değildir. Türk Devleti’ne yazıktır. Başkanlık sistemi çoğunluk sistemidir. Başkanlık sistemi diktatörlüktür” şeklinde bağırdı.

Bu konuda açıklama yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Yasin Aktay ise anayasa değişiklik teklifinden ‘Doğuştan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma’ hükmünün kaldırıldığı yönündeki açıklamasının hatırlatılması üzerine, “Bugün bir karar alındı. Şu anda olduğu gibi, ikamet şartı getirilmeyecek. Mevcut durum neyse korunacak” dedi.

Kılıçdaroğlu: TBMM'den geçmez!

Kavga gürültü eşliğinde AKP – MHP ittifakının oylarıyla madde madde kabul edilen paketin en geçen önümüzdeki hafta içinde komisyon aşamasının tamamlanması bekleniyor.

Ana muhalefet partisi CHP ise pakete eleştirilerini sürdürüyor. Gazetelerin Ankara temsilcileri ile buluşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu "Meclis'te 'hayır' çıkacağı kanısındayım" dedi. CHP lideri, "Meclis’ten çıkacağını düşünmüyorum. Eğer bu Meclis, 'Ben Gazi Meclis’im”, “Ben Mustafa Kemal Atatürk’e bile Meclis’i feshetme yetkisi vermedim' diyorsa, saygınlığını korumak istiyorsa, 'Ben milleti temsil ediyorum' diyorsa bunu vermez. 15 Temmuz’u yaşamış ve darbe girişimini püskürtmüş bir Meclis ise bunu vermez." diye konuştu.

CHP liderinden MHP'ye tepki

AKP'ye destek veren MHP'nin tavrını da eleştiren Kılıçdaroğlu, "Rejimi niye değiştiriyoruz, kimin arzusu üzerine değiştiriyoruz? Bir kişinin arzusu üzerine değiştiriyoruz. Diğer muhalefet partisi niye buna “Evet” dedi? O sorunun muhatabı Sayın Bahçeli. Daha önceki konuşmaları var. Bahçeli hangi gerekçeyle böyle bir karar aldı, şahsen bilmiyorum. Türkiye’nin gündeminde başkanlık da yoktu zaten. Birdenbire ortaya atıldı, niçin atıldı onu da bilmiyorum. MHP tabanının da bundan rahatsız olduğunu gayet iyi biliyorum" dedi.

Haber Merkezi

Son Güncelleme: 29.12.2016 16:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.