20 Kasım 2016 Pazar 16:12
Avrupa’da Müslümanlara yoğun baskı
YENİ MESAJ/HABER-ANALİZ
“İslam dünyasının hali perişan…” Bu ifade artık sıradan bir klişe haline geldi. 57 İslam ülkesinden yarısından fazlası ya sıcak çatışmalarla karşı karşıya bulunuyor, ya da bir savaşın tarafı olmuş durumda. Örneğin Türkiye. İçeride PKK ve IŞİD terörüyle mücadele ediyor, Irak ve Suriye’de ise IŞİD’e karşı aktif bir savaşın içinde. Irak, Afganistan, Yemen, Somali, Libya ve Suriye uzun yıllardır savaşla iç içe. Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleri bir taraftan Suriye’nin iç işlerine burnunu sokuyor, öte yandan Yemen’in. Mısır’a ise 2011’den bu yana kargaşa hâkim. Yaklaşık 1.5 milyon kayıtlı Afgan mülteciye ev sahipliği yapan Pakistan ise etnik çatışmaların pençesinde. Bangladeş ise siyasi çıkmaza sürüklenmiş durumda. Endonezya ve Malezya şu sıralar sakin. Azerbaycan Ermenistan ile yıllardır dolaylı bir savaşın içinde bulunuyor. Kazakistan ve Tacikistan şimdilik sakin… 

Avrupa da rahat değil ki

İşte başta Suriye, Irak ve Afganistan olmak üzere yoğun çatışmaların yaşandığı ilam ülkelerinden Avrupa’ya yelken açanları ise bambaşka sorunlar karşılıyor. 
Avrupa'da, Müslümanlara yönelik ayrımcılık ve hoşgörüsüzlük kaynaklı nefret suçları kaygı verici noktaya ulaşırken, bu suçların başında başörtülülere saldırılar ve camilere yönelik kundaklamalar ön plana çıkıyor. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisinin yayımladığı "2015 Nefret Suçu Raporu"na göre, Avrupa'nın bazı ülkelerinde Müslümanlara yönelik nefret suçları büyük oranda arttı.
Polis kayıtları ve sivil toplum örgütlerinin bildirimlerine dayanan raporda, Müslümanlara yönelik nefret suçları kişilere yönelik saldırı, tehditler ve mala zarar verme olarak sınıflandırıldı. Başörtülülere hakaret ve saldırılar ile camilere saldırılar ve kundaklamalar öne çıkan suçlar olarak gösteriliyor. Müslümanlara yönelik önyargıların yüzyıllar öncesine dayandığına dikkat çekilen raporda, son dönemde terörle mücadele, küresel ekonomik kriz, dini ve kültürel farklılıklar nedeniyle Müslümanlara yönelik nefret suçlarının ‘ivme kazandığına’ vurgu yapıldı. Raporda, "Müslüman karşıtı söylemler, İslam'ın terörizm ve aşırıcılıkla ilişkili olduğu ve Müslüman toplulukların varlığının ulusal kimliğe tehdit oluşturduğu tanımlamasıyla ilişkilidir. Müslümanların kültürleri, genel olarak insan hakları ve demokrasiyle uyuşmayan yekpare grup olarak resmediliyor" ifadeleri kullanıldı.
Raporda, ülkeler bazında Müslümanlara yönelik nefret suçlarındaki son durum hakkında da sınıflandırmalara yer veriliyor.

İngiltere başı çekiyor

Rapora göre, Müslümanlara yönelik en fazla nefret suçu İngiltere'de işlendi. İngiltere ve Galler'de 2015'te Müslümanlara yönelik hoşgörüsüzlüğe dayalı 2 bin 581 nefret suçu kayıtlara geçti. Polis, bir önceki yıl için Müslümanlara yönelik nefret suçunu kayıt altına almazken, sivil toplum örgütleri aynı dönem için 103 nefret suçu vakası bildirdi. Nefret suçlarını kayıt altına alan MEND ve Tell MAMA isimli sivil toplum örgütleri, başörtülü bir kadının trenin önüne iteklendiğini, bazı kadınların pompalı tüfekle saldırıya maruz kaldığını, camilerin kundaklandığını, İslam kültür merkezinin bombalandığını, mezarlara ve kutsallara zarar verildiğini kaydetti.

Almanya’da ırkçılık tırmanışta

Müslümanlara karşı işlenen nefret suçlarının kayıt altına alınmadığı Almanya'da ise geçen yıl için "ırkçılık ve yabancı düşmanlığı" temalı 2 bin 447 suç raporlandı.
Nefret suçlarının anti-semitizm, dinlere karşı önyargı, LGBT'lilere, engellilere ve diğer gruplara önyargı şeklinde sınıflandırıldığı ülkede, ırkçılık ve yabancı düşmanlığı bağlamında 2014 yılı için 2 bin 39 suç rapor edildi. Sivil toplum örgütleri, Almanya'da çok sayıda fiziksel saldırı, tehdit, cami kundaklamaları yaşandığını bildirirken, aşırı sağcı bir grubun Müslüman zannettiği Sih inançlı bir kişiye saldırdığına dikkati çekti.

Fransa ve Hollanda’da durum

Fransa'da da 2015 yılında Müslümanlara yönelik 460 nefret suçu vakası yaşandı. Suçlar, fiziksel saldırı, kundaklama, mala zarar verme, vandalizm ve tehditleri içeriyor. Ülkede, 2014'de 153 nefret suçu kayıtlara geçmişti.
Hollanda polisi ise Müslümanlara karşı nefret, ayrımcılık ve hoşgörüsüzlük motivasyonlu 439 nefret suçunu kaydetti. Müslümanlara yönelik nefret suçunda 2014'te 24 vaka yaşanmıştı.
İsveç'te Müslümanlara yönelik geçen yıl 369 nefret suçu kayıtlara geçti, bunlardan 247'si tehdit, 76'sı mala zarar ve vandalizm, 46'sı ise saldırı şeklinde gerçekleşti. Ülkede, 2014 yılında 281 nefret suçu yaşanırken, bunların 197'si tehdit, 60'ı fiziksel saldırı ve 24'ü vandalizm şeklinde oldu. Sivil toplum örgütleri, anti-İslam ve ırkçı motivasyonla kılıçlı bir kişinin iki öğrenciyi öldürdüğünü, sığınmacıların bulunduğu caminin kundaklandığını ve 5 kişinin yaralandığını, camilere de kesilmiş domuz parçaları atıldığını bildirdi.

Avusturya, Danimarka, Belçika ve İtalya’da son durum

Avusturya'da ise geçen yıl Müslümanlara yönelik önyargılara dayalı motivasyonla 85 nefret suçu işlendi. Müslümanlara karşı 2014 yılında 41 nefret suçu gerçekleşmişti. Irkçılık ve ayrımcılık olaylarını rapor eden sivil toplum örgütü ZARA da başörtülü iki kadının hedef alınarak üzerlerine köpek salındığı, Pakistan kültür merkezi, kreşler, camiler ve başörtülü kadınların saldırıya uğradığını açıkladı. Danimarka'da ise Müslümanlara yönelik önyargı motivasyonlu 41 nefret suçu kaydedildi. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Danimarka'da başörtülü bir kadının terörist suçlamasıyla dövüldüğünü, Müslüman toplum merkezinin kundaklandığını ve bazı mezarlara zarar verildiğini bildirdi.
Belçika, 2015 yılı için resmi bildirimde bulunmazken, sivil toplum örgütleri Müslüman karşıtı motivasyonlu 20 nefret suçu, 2014'te ise 10 nefret suçu kaydetti. Belçika İslamofobi Karşıtı Kollektifi, bıçak, silah ve yayaların üzerine araç sürme ile domuz eti yemeyi reddeden bir öğrencinin saldırıya uğradığını ifade etti. İtalya'da polis, 369 "ırkçılık ve ayrımcılık" suçunu kayıtlara geçirdi. Müslümanlara yönelik 10 ayrı nefret suçu bildiren sivil toplum örgütleri, helal et satışı yapan kasap dükkanı, camiler ve başörtülü kadınların saldırıya uğradığına dikkat çekti.
Son Güncelleme: 21.11.2016 12:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.