25 Kasım 2016 Cuma 17:29
Barzani arabuluculuğa soyundu

 YENİ MESAJ/HABER-ANALİZ

Peşmerge lideri Mesut Barzani, BBC Farsça Servisi'ne verdiği röportajda, "Kürdistan'ın bağımsızlık sürecini hiçbir güç durduramaz" diye konuştu.

Barzani, Türkiye'nin PKK terörüyle sürdürdüğü mücadele için de ilgili de, "Türkiye'deki durumla ilgili çok kaygılıyım" dedi ve şu yorumlarda bulundu: "Türkiye'de barış sürecini destekliyoruz ve müzakerelerin yeniden başlaması için iki tarafa da yardım etmek için ne yapabiliyorsak yapmaya hazırız. İran'da da karşılıklı ve barışçıl bir anlaşmaya varmalarını umuyoruz. Kürtleri inkâr etme zamanı geçti ve bu, hiçbir ülkeye fayda sağlamayacak. Ancak Kürtlerin de, haklarını elde etmek ve kendi kimliklerini korumak amacıyla Irak merkezi yönetimiyle barışçıl bir diyalog için bir yol bulmaları gerekiyor."

'Bağımsızlık tek hedef'

Barzani, bağımsızlık hedeflerinin sürüp sürmediğine dair soruya cevaben ise "Hiç kimse, hiçbir güç Kürtlerin bağımsızlık sürecini durduramaz" dedi ve ekledi: "Ancak her zaman bunu savaşla değil müzakereyle yapmak istediğimi söyledim. Bu müzakerenin diğer tarafı Bağdat'tır. Bu hedefe ulaşabileceğimizi düşünüyorum ve herkes bundan faydalanacaktır. 2003'ten sonra müttefiklerimizin yardımıyla, gerçek bir ortaklığımızın olacağını umuyorduk ancak Irak Hükümeti bütçemizi kesti. Tüm söylediğim şu ki, eğer iyi ortak olamıyorsak o zaman iyi komşular olalım."

Suriye, İran ve Türkiye'ye mesaj!

"Diğer ülkelerdeki Kürtleri müzakerelerle haklarına ulaşmaları için cesaretlendireceğiz" diyen Barzani, muhtemel bir bağımsızlık durumda İran, Türkiye ve Suriye'deki Kürtleri kendilerine katılmaya davet edip etmeyeceklerine dair soruya şu cevabı verdi: "Diğer Kürtlerin merkezi hükümetleriyle iyi ve barışçıl ilişikler kurduklarını görmek istiyoruz. Diğer Kürtlerden bize katılmalarını istemeyeceğiz ancak onları hükümetleriyle, müzakereler üzerinden, çaba göstermeleri ve haklarına ulaşmaları için cesaretlendireceğiz."

Musul operasyonu konusunda Barzani, "Peşmergenin katıldığı, operasyonun ilk safhası sona erdi. Ancak bu, Irak Kürdistanı için IŞİD tehdidinin sona erdiği anlamına gelmiyor. Bundan dolayı Peşmerge alanlarımızı korumak için yine hazır durumda bekleyecek" şeklinde konuştu.

Kerkük'ten çekilmek yok

IŞİD'in denetimindeki alanların tamamen geri alınması ardından Bağdat ve Erbil arasındaki sınırların yeniden tartışmaya açılması bekleniyor. Barzani, 17 Ekim'de başlayan Musul operasyonu öncesindeki alanların kendileri için sınır olduğunu ve geri çekilmeyeceklerini söyledi.

 Peşmerge Lideri, buralara Kerkük ve Sincar'ın da dahil olduğunu belirterek, "Bunlar bizim aldığımız alanlar ve buraları bırakmayacağız" ifadesini kullandı.

Uluslararası İnsan Hakları Örgütü'nde son bir raporunda Peşmerge güçlerini Arapların evlerini yıkmak ve bulundukları yerlerden ayrılmaya zorlamakla suçlamasıyla ilgili Barzani, "Bu rapor adil değil. Sadece Irak'tan değil Suriye'den de olmak üzere 1.5 milyon Arap'ı kucakladık. Ama bu köylerde birçok IŞİD savaşçısı ve onları destekleyen yerel sakinler vardı" dedi.

PKK'nın Sincar'daki varlığına eleştiri

İran Kürdistan Demokrat Partisi'nin (IKDP) İran'daki silahlı saldırılarıyla ilgili olarak ise Barzani şu yorumu yaptı: "Şunu vurgulamak isterim ki hiç kimse savaşarak bir şey elde edemez. Bundan dolayı İran İslam Cumhuriyeti'nin ve bu grupların oturması, müzakere etmesi ve sorunları barışçıl yollarla çözmesinin önemli olduğuna inanıyorum. İran köylerimizi bombalıyor ve bu kabul edilemez. Diyalog yoluyla bir uzlaşmaya varmalarını umuyorum ama eğer hiçbiri bunu istemiyorsa biz bu çatışmalar nedeniyle bedel ödemek istemiyoruz."

Barzani, röportajda PKK'nın Sincar bölgesindeki varlığını da eleştirerek, "Benim seçimim ve görüşüm, Kürtlerin Kürtlere karşı savaşmaması yönünde. Ama bazı gruplar istismar ediyor ve bizim siyasetimizden faydalanıyor. PKK'nın Sincar'la işi yoktur ve burayı kendisinin fırlatma rampası olarak kullanmamalıdır" açıklamasını yaptı. 

Türk askerinin Başika'daki varlığı

Türkiye'nin Musul yakınlarında Başika'da kurduğu askeri kampın direkt olarak Barzani'nin talimatı ve isteği üzerine kurulduğu iddialarına da cevap veren Pşmerge lideri Barzani, şunları ifade etti: "Milletin ne dediği önemli değil. Sahadaki gerçekler başkadır. IŞİD, Kürdistan bölgelerine saldırmaya başladığı zaman uluslararası koalisyon güçleri bölgeyi korumaya başladı. Peşmerge güçlerinin eğitilmesi için birkaç askeri kamp kuruldu. Aynı zamanda Türkiye de Musul'dan kaçan polis ve emniyet güçlerinin eğitilmesi için iki askeri kamp kurdu. Bunun yanında Musullu gönüllü güçlere de eğitim verilmeye başlandı ve kamp açıldı. Oradaki kampların güvenliğinin sağlanması için başka askerler sevk edildi. Bunların hepsi Irak merkezi hükümetiyle dayanışma içinde yapıldı ancak bazı taraflar, bu durumu abarttı."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.