19 Ocak 2016 Salı 12:11
Barzani zor durumda
HABER MERKEZİ
AHP Hükümetinin derin işbirliğine girdiği Mesut Barzani liderliğindeki Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), ekonomik olarak çıkmaza girdi. IKBY İçişleri Bakanlığı Birleşik Krizler Koordinasyon Merkezi, sığınmacı ve iç göçmenlerin karşılaştığı zorluklardan dolayı uluslararası kurumlardan ve sivil yardım kuruluşlarından acil yardım talebinde bulundu. İçişleri Bakanlığı Birleşik Krizler Koordinasyon Merkezi'nin bölgedeki "insani durumla" ilgili yayınladığı raporda, IKBY'e gelen sığınmacı ve iç göçmenlerin karşılaştığı zorluklar, ekonomik kriz ve yardım kuruluşlarının fon kesintisinin toplum üzerindeki etkisi ile petrol fiyatlarında yaşanan düşüşten kaynaklı kritik süreç ele alındı. 
Irak ve Suriye'de devam eden iç savaştan dolayı günlük ortalama 300-400 arasında iç göçmen ve sığınmacının bölgeye geldiğine yer verilen raporda, "Suriye'de çatışmalardan dolayı Kürdistan bölgesine kaçan sığınmacıların sayısı yaklaşık 240 bine ulaştı. Ayrıca Irak'taki iç çatışma ve terör olaylarından dolayı yaklaşık 1 milyon 200 bin iç göçmen bölgede barınıyor" denildi. Raporda, "Hükümet bölgedeki halk, iç göçmen ve sığınmacıların sadece yüzde 40-50'sine sağlık hizmeti verebiliyor. Bunun yanında elektrik tüketimimin artmasından dolayı günlük 18 saat yerine sadece 8-10 saat hükümet elektriği veriliyor" bilgisi paylaşıldı. 

5 bin devlet projesi askıya alındı 
Petrol fiyatlarında meydana gelen ciddi düşüş ve Bağdat'ın Erbil'e bütçeyle birlikte memur maaşlarını göndermemesinden dolayı 5 bin devlet projesi, 3 bin özel sektör projesinin askıya alındığına değinilen raporda, "Ekonomik krizden dolayı askıya alınan projelerin hayata geçirilmemesinden kaynaklı olarak başta bölge halkı olmak üzere birçok iç göçmen ve sığınmacı işsiz kaldı" denildi. 

IKBY'nin 16 milyar dolar dış borcu var 
Söz konusu raporda, hükümetin hizmet vermeye devam etmesi, terör örgütü IŞİD ile en ön cephede savaşan Peşmerge güçlerinin ihtiyaçlarının karşılanması ve bölge ekonomisinin çökmesini engellemek için 16 milyar dolarlık bir dış borçlanmaya gidildiği belirtildi. Ayrıca Kürt bölgesinde memurların 4 ay gecikmeli olarak maaş aldığına işaret edildi. Raporda, "Mevcut krizden çıkılması, bölgedeki iç göçmen ve sığınmacıların insani ihtiyaçlarına cevap verilmesi için Irak merkezi hükümeti ve uluslararası devletlerin Kürdistan bölgesinin yanında yer alması lazım. Aksi takdirde ekonominin çökmesiyle birlikte halka doğrudan olumsuz yansıyacağı gibi savunmasız iç göçmen ve sığınmacıların durumunu daha da sıkıntılı hale getirecektir" denildi. 

Felaket kapıda
IKBY İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan raporun son bölümünde, Irak merkezi hükümeti, uluslararası devlet ve yardım kuruluşlarından yanıt gelmediği takdirde, büyük bir felaketin eşiğine geleceğine yer verilerek şunlar ifade edildi: "Bölgedeki durum çok kritik ve ciddidir. Eğer söz konusu yardımlar yapılmadığı takdirde, Kürdistan bölgesindeki iç göçmen ve sığınmacıların yardım taleplerine cevap verilemeyecek ve kırılma noktasına gelecektir. Bölge, çok ağır bir ekonomik baskı altında ve tahminlerimize göre gelirin yüzde 90'ını teşkil eden petrol fiyatlarında meydana gelen ciddi düşüşten dolayı 2016 yılında daha da kötü bir tablo ortaya çıkacaktır."

Bölgede siyasi kriz de var
Irak'ın kuzeyindeki Mesut Barzani'nin görevine devam etmesinin yol açtığı siyasi kriz de yaşanıyor. Eski Irak Cumburbaşkanı Celal Talabani'nin liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), Pazartesi akşamı Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) siyasi krizi ele alıp bir çözüm yolu bulmak için 4 siyasi parti ile bir araya geldi. KYB'nin Süleymaniye kentindeki parti merkezinde yapılan toplantıların ilki, KYB ve Barzani'nin partisi Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) arasında yapıldı. İkincisi ise Goran (Değişim) Hareketi, Kürdistan İslami Birlik Partisi (Yekgirtu), İslam Toplum Partisi (Komela) politbüro ve üst düzey yöneticileri ile yapıldı. IKBY'de başkanlık süresi 22 Ağustos'ta dolan ancak bir sonraki seçime kadar başkanlık süresi Adalet Bakanlığı tarafından uzatılan IKBY Başkanı Mesut Barzani'nin görevine devam etmesi siyasi partiler arasında ciddi ihtilaflara yol açtı. Bu durum, bölgede siyasi krizin oluşmasına neden oldu.Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137