24 Ağustos 2016 Çarşamba 15:52
BTP yine demir çarıklarını giydi

HAYDAR YILDIZ / ANKARA

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Ankara İl Başkanlığı tarafından düzenlenen “Milli Ekonomi Modeli, Milli Paralarla Ticaret ve FETÖ ile Verilen Mücadele” konulu panel, teşkilat mensuplarının ve Ankaralı vatandaşların yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.

Panelde, 15 Temmuz kalkışması ile ortaya çıkan gerçekler, Rusya ile Türkiye’nin son günlerdeki yakınlaşması ve Putin’in “milli paralarla ticaret” önerisinin arkasında yatan gerçekler ekseninde konuşmalar yapıldı.

BTP Başkanlık Divanı Üyesi Mevlüt Emre Vona yönetiminde gerçekleştirilen panele, BTP Genel Sekreteri Dr. Nuri Kaplan, BTP Genel Başkan Yardımcısı Av. Lütfullah Önder ve BTP MYK üyesi Av. Mustafa Pak konuşmacı olarak katıldı.

MEM, sadece ekonomik bir model değil’

İlk konuşmacı BTP MYK üyesi Av. Mustafa Pak, Milli Ekonomi Modeli (MEM)’nin ülkelerin kalkınmasındaki rolünden bahsetti.

Pak, mevcut olan hiçbir ekonomik görüşün işsizliğe ve gelir adaletsizliğine çare olamadığını, mevcut ekonomik görüşlerin etkisiyle dünyanın kaynaklar savaşına sahne olan, sömürü düzeninin hüküm sürdüğü bir yer haline geldiğini söyledi.

Pak, “Bu tarihe kadar birçok ülkede Uluslararası Milli Ekonomi Modeli Kongresi gerçekleştirildi. Kongrelere katılıp görüşlerini beyan eden ilim adamlarının ortak görüşleri Milli Ekonomi Modeli’nin sadece bir ekonomik model olmadığı, MEM’in gerçek bir sosyal devlet anlayışı ve ekonomik devrim olduğu yönündeydi. İşte bu durum MEM’i diğer ekonomik modellerden ayıran en büyük farklardan biridir.” dedi.

‘Öncelikle paraların milli hale getirilmesi gerekir’

İkinci konuşmacı BTP Genel Sekreteri Dr. Nuri Kaplan, Putin’in “milli paralarla ticaret” önerisinin BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’a ait Milli Ekonomi Modeli’nde önemle vurgulanan bir konu olduğunu ve Putin’in önerisinin kaynağının MEM olduğunu vurguladı. Kaplan, katılımcılara Rusya’nın 2005 yılından beri siyasi ve akademik düzeyde Prof. Dr. Haydar Baş’ı ve modelini nasıl takip ettiğini aşama aşama anlattı ve Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşan BRICS ülkelerinin MEM’i uygulayarak kendi aralarında milli paralarla ticareti hayata geçirdiklerini söyledi.

Konuşmasında milli paralarla ticaret ile karşılıksız dolar bazlı ticaret arasındaki farkı somut örneklerle uygulamalı olarak katılımcılara anlatan Kaplan, dolar bazlı ticaretin ülkelerin emeğinin, gücünün ve kaynaklarının dış güçlere altın tepside sunulması olduğunu söyledi.

Bu sebeple milli paralarla ticaretin ülkeler ve özellikle de Türkiye açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Kaplan, “Milli paralarla ticaretin tam olarak uygulanabilmesi için öncelikle paraların senyoraj hakkı kullanılarak milli hale getirilmesi gerekir ki bunu da ancak ve ancak Sayın Baş gerçekleştirebilir.” dedi.

‘Prof. Dr. Haydar Baş’a 40 bin sayfalık davalar açıldı’

Son konuşmacı BTP Genel Başkan Yardımcısı Av. Lütfullah Önder, 15 Temmuz sonrası herkes tarafından kabul edilen FETÖ yapılanması konusunda yirmi yıldır Prof. Dr. Haydar Baş ve kadrosunun mücadele verdiğini, bu sebeple de FETÖ yapılanmasının hedefindeki bir numaralı kişinin her zaman Prof. Dr. Haydar Baş olduğunu söyledi.

Önder konuşmasında, “Genel başkanımız Prof. Dr. Haydar Baş Bey’in uzun yıllardır avukatlığını yapmaktayım. Kendisi hakkında FETÖ yapılanmasındaki kişiler tarafından şahsı, ailesi, akademik unvanı başta olmak üzere 40 bin sayfalık davalar açıldı, hepsini de Sayın Baş kazandı. Bugün gelinen noktada genel başkanımıza bu davaları açan kişiler FETÖ örgütüne üye olmaktan, örgütte tetikçilik yapmaktan cezaevinde. Genel başkanımız bir ömrünü bu örgütle mücadele ile geçirdi desek abartmış olmayız. Tüm bu mücadele ise hukuk çerçevesinde oldu, Sayın Baş hukuk çerçevesinden zerre şaşmadı.” dedi.

1 haftada 30 il

Panelin kapanış konuşmasını yapan BTP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Abdullah Terzi, bu panellerin Türkiye genelinde hızlı bir şekilde gerçekleştirileceğini, bir hafta içerisinde otuz ilde panel yapılacağını söyledi.

Konuşmasında Prof. Dr. Haydar Baş ve kadrosunun FETÖ ile yirmi yıldır yaptığı mücadeleden belgelerle örnekler veren Terzi, panele katılan konuşmacılara ve izleyicilere ayrı ayrı teşekkür etti ve panelde konuşulan konuların her ortamda dile getirilmesinin çok önemli olduğunu vurguladı. Panele katılan Ankaralı vatandaşların panelde gündeme getirilen konulardan son derece istifade ettikleri ve memnuniyetle ayrıldıkları gözlendi.

 

Son Güncelleme: 25.08.2016 00:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner129

banner132