26 Mayıs 2016 Perşembe 15:16
Bu yeni anayasa değil Sevr!
YENİ MESAJ / ANKARA
Bağımsız Türkiye Partisi'nin (BTP) hukukçu kurmayları yeni anayasa ve başkanlık sistemi tartışmalarını değerlendirdi. Partinin 6. olağan büyük kongresinde konuşan BTP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ünal Emiroğlu yeni anayasanın hangi şartlarda ve nasıl yapılabileceği konusunda dikkat çekici bir değerlendirme yaptı. Uzmanlık alanı anayasa olan Prof. Dr. Emiroğlu, "Yeni anayasa ya yeni bir devletin kuruluşunda ya da kuruluşunu yenileyen bir devlet tarafından yapılır" dedi. ‘Bunlar yeni anayasa değil, ancak anayasa değişikliği yapabilirler’ diyen Emiroğlu şunları söyledi: "12 Eylül 1980 darbesinde Milli Güvenlik Konseyi bir kurucu meclis oluşturdu bakın anayasa koyucunun adını söylüyorum; Kurucu Meclis. 1982 anayasası kurucu irade tarafından yapılan asli bir anayasa. 27 Mayıs darbesinin ardından yapılan 1961 anayasası da aynı şekilde... Şimdi gelelim günümüze, bir devlet yeniden mi kuruluyor yoksa Türkiye Cumhuriyeti devleti kuruluşunu mu yenileyecek? Böyle bir şey yok. O halde anayasa değişikliği bu anayasaya göre yapılacak. Anayasanın tümünü değiştirecek kurucu bir iraden yok senin. İstedikleri kadar yeni anayasa desinler yapacakları iş anayasa değişikliğidir. Ya ihtilal yapacaklar, gerçi sivil darbe lafları var ama yok öyle bir şey! Değerli arkadaşlarım bunu bildikleri için yeni anayasa lafını rafa kaldırdılar."

BTP anayasa çalışmasını yapıyor

BTP olarak kendi anayasa çalışmalarını yaptıklarını ifade eden Prof. Dr. Emiroğlu şu dikkat çekici açıklamayı yaptı: "Bir müjdeli haberi de sizlere duyurmak istiyorum. Ortalık toz duman ne anayasası kalmış ne baba yasası kalmış, ne omurgası kalmış... Sayın genel başkanımız BTP'nin hukuk heyetini topladı ve ‘yeni bir anayasa çalışması yapın’ dedi. İşte Türk'ün anayasası bu talimat üzerine hazırlanmaya başlanmıştır. Arkadaşlarımla birlikte bu işe soyunduk inşallah bu millete yakışan, herkesi birlik ve beraberlik içerisinde toplayacak bir çatı anayasa çalışması hocamızın talimatıyla başlamıştır."“Bu yeni anayasa 
değil Sevr olur”

Kongrede konuşan BTP’nin hukukçu kurmaylardan biri de BTP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Erimhan'dı. "Milli ruh ve maneviyatın üzerinde yaşadığımız vatan için yoğurduğu anayasadan bihaber siyaset uluslararası güç odaklarının kucağında Türk milletini ayaklarının altına alarak bir anayasa yapma hazırlığı içerisinde" diyen Erimhan şöyle konuştu: "Öncelikle şunu söyleyelim; millete tuzaklar kurularak anayasa hazırlanmaz. Bin bir hile ile kendine hizmet ve bunun için ne gerekiyorsa yapmak adına anayasa yapılmaz. İçi başka dışı başka bir anayasa olmaz. Bölünmek için anayasa olmaz. Anayasa birlik için beraberlik için tevhid için yazılır. Bölünme ancak savaş ile olur. Eğer bölünmeyi savaş ile değil de anayasa ile yapıyorsanız bunun adı yine anayasa olmaz mesela Sevr olur, Mondros olur ama anayasa olmaz. Bunların bin bir hileyle millete tuzaklar kurarak yazmaya çalıştıkları anayasa son derece zayıf bir anayasadır."

Milleti bölüyorlar

Konuşmasında "Bunların yazmaya çalıştıkları anayasanın arka plandaki gerçek sahibi İsrail'dir, ABD'dir ama asla bu millet değildir" ifadelerini kullanan BTP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Erimhan, "Siyasi irade milletsiz bir anayasa yapmak istiyor. Kimliksiz, kişiliksiz, milletsiz bir anayasayı halka kabul ettirmenin peşindeler. Düşününüz 'egemenlik milletindir' diyeceksiniz ama bu egemenliğin sahibi olan milleti tarif edemeyeceksiniz, Türk kelimesini ağzınıza almadan bir anayasa yazacaksınız! Şayet başarabilirlerse bu dünyanın en zayıf ve en ilkel anayasası olacak. İçinde millet geçmeyen, milleti Türk milleti olarak tarif edemeyen bir anayasa olamaz. Bunlar daha dün terörist dedikleriyle el ele kol kola Kandil'e selam yollayıp İmralı ile kardeşlik yapmıyorlar mıydı? Daha dün bunlar PKK'yı terör örgütü olmaktan çıkarıp siyasi görüşmeler yapmıyorlar mıydı? Sizin işbirliğiniz ile Güneydoğu'nun temsilcisi haline gelmiş insanları şimdi yaka paça dışarı atarsanız ne olacak? O bölge halkı tam bir duygusal kopuş yaşamayacak mı? Anlıyoruz ki bunlar dün dostluk yaparken de bugün düşmanlık yaparken de samimi değiller. Bunların dostlukları da düşmanlıkları da bir tek hedefe hizmet ediyor o da milleti bölmek" diye konuştu.

Yıkılışın önündeki tek engel BTP 

"Bunlar kendi iktidarlarını müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhid ederek ülkeyi bölüyorlar" diyen Erimhan şöyle devam etti: "Milletin evlatlarını diğerlerinden koparmaya ahdetmişler. Bin yıllık kardeşliği un ufak ediyorlar ve bunun adına da yeni anayasa demeye hazırlanıyorlar. Bu yıkılış senaryosunun önündeki tek engel Türk milletinin ruhudur. Bu ruhu aklıyla, gönlüyle, imanıyla, yüreğiyle, vizyonuyla, projeleriyle, kadrosuyla ve elbette lideri Prof. Dr. Haydar Baş ile Bağımsız Türkiye Partisi'nden başka bihakkın temsil edebilen, bu kutsal emaneti taşıyabilecek başka bir adres var mı değerli kardeşlerim? O nedenle diyoruz ki; vakit BTP vaktidir. "
Son Güncelleme: 27.05.2016 13:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.