27 Temmuz 2017 Perşembe 17:53
CHP’den Meclis’te eylem
YENİ MESAJ/ANKARA

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) Çarşambayı Perşembeye bağlayan gece önemli bir gelişme yaşandı. TBMM'de 18 maddelik iç tüzük değişikliğinin 14 maddesinin kabul edilmesinin ardından saat 01.00'de oturum kapatıldı. Oturumun kapatılması sırasında CHP milletvekilleri, talep ettikleri halde kendilerine söz verilmediğini belirterek, Genel Kurulu terk etmeyeceklerini ilan etti. 
CHP'nin "Meclis'i terk etmeme eylemine" başladığını açıklayan Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Sesi kesilen milletvekilleri için bir yolunu bulacağımızı söylemiştik. Eylemin ne zaman bitecek sorularına cevabımız; son milletvekilimizin iç tüzük hakkında söyleyeceği son söz bitmeden bu oturum bitmeyecek" dedi. TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın ise CHP milletvekillerinden eylemi sonlandırmalarını istedi ve oturumu kapattı. Oturumun kapanmasının ardından basın locasından gazeteciler çıkartıldı. Oturumun kapatılmasının ardından Özel ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, basın locasını yeniden açarak gazetecileri içeri aldı. 

Seri konuşmalar başladı

CHP'li vekiller daha sonra yanlarında getirdikleri ses sistemini kurdu ve sırayla söz almaya başladı. Kürsüye siyah örtü örtüldü. Vekiller, yaptıkları konuşmaları sosyal medya hesaplarından canlı yayınladı. 
Yapılan yayınlarda, CHP'li vekillerin konuşmalar arasında Adalet Yürüyüşü'nde kullanılan 'hak, hukuk, adalet' sloganını attıkları görüldü. AKP ve MHP tarafından desteklenen iç tüzük değişikliğine CHP ve HDP karşı çıktı. Yapılan değişikliklerin yasama çalışmalarında muhalefetin konuşma hakkını elinden aldığı itirazları yapıldı. Değişikliği savunanlar ise yeni düzenlemelerin TBMM'nin daha verimli çalışmasını sağlayacağı ve yasama sürelerini kısaltacağını öne sürdü.
Bu arada CHP'nin, TBMM İçtüzük değişiklik teklifinin görüşmelerinin ardından başlattığı TBMM Genel Kurul salonunu terketmeme eylemi 13 saatin ardından sona erdi. Eylemin son konuşmasını CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba yaptı.

Yeni tüzük ne getiriyor?

1973 yılından bu yana yürürlükte olan içtüzüğün bugüne kadar 111 maddesi değiştirilirken, bir madde metinden çıkartıldı ve 24 yeni madde eklendi. AKP ve MHP tarafından sunulan bazı değişiklik önerileri şunlar: 
* TBMM başkanı ya da başkanvekillerinin frak giyme zorunluluğu kaldırılacak.
* Danışma Kurulu önerileri üzerinde görüşme yapılmayacak.
* TBMM'ye silahlı giren, Genel Kurul'a döviz ve pankart getiren milletvekillerine kınama cezası verilecek 
* Türkiye Cumhuriyeti'nin Anayasa'da düzenlenen idari yapısına aykırı tanımlamalar yapan milletvekili, Meclis'ten geçici olarak çıkartılacak.
* Usul tartışmalarında, lehte ve aleyhte en çok ikişer kişiye tanınan 10'ar dakikalık söz hakkı üçer dakikaya indirilecek.
* Grup önerileri üzerinde, öneriyi veren gruptan bir milletvekili beş dakikayı geçmemek üzere söz alacak. 
* Milletvekilleri, Genel Kurul'da tasarı ve tekliflerin maddeleri ile verilen önergeler üzerinde yoklama isteminde bulunamayacak.
* Milletvekilleri, tasarı ve tekliflerin komisyonlara havalesine ilişkin oturumun başında yaptığı itirazı, bundan sonra yazılı olarak Meclis Başkanlığı'na iletecek.
* Oturumu yöneten Başkan ve Divan üyeleri de toplantı yeter sayısına dahil edilecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.