25 Kasım 2016 Cuma 16:53
Çocuklar ama dertleri çok büyük

GfK Türkiye, Çocuk ve Haklarını Koruma Platformu için hazırladığı “Toplum Gözüyle Mülteci Çocuk Araştırması” raporunu açıkladı. Rapor kapsamında, “Türkiye'deki Suriyelilerin en önemli sorunları nedir? Türkiye'deki Suriyeli çocukların en önemli sorunları nedir? Bu sorunların çözümü için ne yapılmalı? Suriyeli çocukların uyum ve eğitim sorunları nelerdir?” sorularının cevabı arandı. Araştırma Türkiye'nin Kentsel ve kırsal bölgelerini temsilen seçilmiş, 26 ilde yaşayan, 15-65 yaş arasında bin 105 kişi ile telefonda görüşülerek gerçekleştirildi.

En büyük sıkıntı barınma

Araştırma raporunda Türkiye'deki Suriyelilerin sorunları ortaya kondu. Çıkan sonuçlara göre en büyük sorun yüzde 33'lük oranla barınma, kalacak yer. Onu yüzde 17'yle işsizlik ve yüzde 9 ile yurtlarından ayrı olmaları takip ediyor. Bu sorunları sırasıyla maddi sıkıntı, eğitim, açlık, sağlık ve dil bilmemeleri takip ediyor.

Çocuklar eğitim alamıyor

Araştırma sonucunda Türkiye'deki Suriyeli çocukların sorunları da ortaya kondu. Rapora göre bu sorunların en büyüğü yüzde 46'yla eğitim sorunu. Eğitim sorununu yüzde 16'lık oranla açlık ve yüzde 7'şer oranla barınma, kalacak yer ve sağlık takip ediyor.

Çocukların diğer sıkıntıları içinde ise maddi sıkıntılar, ilgi görememeleri, dil bilmemeleri, yurtlarından ayrı olmaları ve ailelerinin sahip çıkmaması bulunuyor.

Ülkelerine gönderilsin diyenler yüzde 18

Araştırmaya katılanlara sorunlar için nasıl çözümler bulunabilir sorusu yöneltildi. Katılımcıların yüzde 39'u barınma ihtiyacına yönelik çalışmalar yapılmalı derken, yüzde 18'i ülkelerine geri gönderilmeli, yüzde 11'i yardım yapılmalı, yüzde 9'u eğitim faaliyetleri artırılmalı, yine yüzde 9'u savaş sona ermeli dedi.

Onu devlet çözüm bulmalı, tüm vatandaşlar duyarlı olmalı, tamamı belli bir bölgede toplanmalı, iş olanakları sağlanmalı diyenler takip etti. Gerekli çalışmaların yapıldığını düşünenlerin ve diğer ülkelerden yardım istenmeli diyenlerin oranı ise yüzde 1.

Suriyeli çocuklarla arkadaşlık istenmiyor

Görüşülen kişilerin yüzde 57'si çocuklarının Suriyeli çocuklarla arkadaşlık etmesini onaylamadığını belirtiyor. Kesinlikle onaylarım ve onaylarım diyenlerinin oranı yüzde 28, arada kalanların oranı ise yüzde 11. Araştırmadaki çocuk sahibi katılımcılar öğrencilere kıyasla Suriyeli çocuklarla aynı sınıfta eğitim görmeye olumlu bakıyor.

Çocuk sahibi olanların yüzde 64'ü çocuklarının Suriyeli çocuklarla birlikte eğitim görmesini onaylayacağını belirtirken, yüzde 23'ü onaylamayacağını belirtiyor. Öğrencilerin ise yarısı sınıflarında Suriyeli çocuklarla eğitim görmeyi istediklerini belirtirken, istemediklerini belirtenlerin oranı yüzde 25.

Haber Merkezi

Son Güncelleme: 25.11.2016 17:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.