20 Mart 2016 Pazar 16:14
Dünyada en kıymetli ürün: SU
YALÇIN ERKOL/İSTANBUL
Yarın 22 Mart Dünya Su Günü... Dünya Bankası’nın 'Sürdürebilir Gelişim Hedefleri' raporuna göre, dünyada 2.4 milyar kişinin kullandığı su arıtılmıyor. Gezegenimizde yaklaşık 700 milyon kişi ise temiz su tüketemiyor. Dünyada suyun kullanım alanı endüstri, tarım ve evlerde kişisel kullanım olmak üzere üç ana başlık altında toplanıyor. UNESCO verilerine göre, 2000 yılında 1975 kilometreküp/yıl (yaklaşık 2 trilyon metreküp) olan su tüketim oranının 2050 yılında yüzde 27 artarak 2511 kilometreküp/yıl (yaklaşık 2.5 trilyon metreküp) olması bekleniyor. Uzmanlara göre ulaşılabilir su kaynakları düşündüğümüzden daha az... Dünyadaki toplam su miktarı 1.4 milyar kilometreküp, bir başka ifadeyle 1.4 kentrilyon metreküp ancak bu suların yüzde 97.5’u okyanuslarda ve denizlerde tuzlu su olarak, yüzde 2.5 ise nehir ve göllerde tatlı su olarak bulunuyor. Dünyadaki tatlı su miktarı yaklaşık 35 katrilyon metreküp civarında. Burada da bir sorun var zira tatlı su kaynaklarının yüzde 90’ı kutuplarda ve yeraltında bulunuyor. Bu verilere bakıldığında suyun doğru kullanımının ne kadar önemli olduğunu görülüyor.

Aynı zamanda büyük bir pazar

Öte yandan hızla artan dünya nüfusu, şehirleşme ve sanayileşme dünya su kaynaklarını hızla tüketirken, suyun kullanılır hale getirilmesi, dağıtımı, etkin tüketimi, atık suların işlenmesi ve yeniden kullanılması giderek daha fazla önem kazanıyor. Bugün 600 milyar dolara ulaşan sektör her yıl yüzde 5’den fazla büyümeye devam ediyor. Türkiye, AB raporlarına göre su ve atık su çözümleri için dünyanın en büyük pazarlarından birisi olarak gösteriliyor. Türkiye için 2007-2023 yılları arasında gerçekleştirilmesi planlanan, Avrupa Birliği Entegre Çevre Uyum Stratejisi raporuna göre, 2023 yılına kadar Türkiye'nin çevre yatırımları 58.5 milyar Euro'yu aşacak. 2023 yılına kadar su ve atık su sektöründeki yatırım ihtiyacı ise 33.9 milyar Euro… Bu rakamın yüzde 50’si devlet, yüzde 30’u özel sektör, yüzde 20’si ise AB ve diğer uluslararası kuruluşlar tarafından finanse edilecek. Öte yandan TÜİK tahminlerine göre; Türkiye nüfusu 2030 yılında 100 milyona ulaşacak, su potansiyeli kişi başına yıllık 1120 metreküpe düşecek ve Türkiye su sıkıntısı yaşayan ülkeler arasında yer alacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.