12 Aralık 2016 Pazartesi 15:45
Erdoğan 11 yıl sonra söyledi

Dolar patladı, siyasiler milli para derdine düştü. Cumhurbaşkanından Başbakana, bakandan milletvekiline kadar herkes milli paradan bahsetmeye başladı. İşte milli para konusunda son günlerde yapılan en ilginç açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi. Erdoğan, “Milli para kullanma kararı aldık. Rusya'ya dedik ki biz sizden ne alıyorsak Rus Rublesi ile İran ile aynı şekilde. Çin aynı şekilde Mutabık kaldık ve Merkez Bankası'na talimatı verdik" demişti. Başbakan Binali Yıldırım ise “Tercihimiz, beklentimiz odur ki vatandaşlarımız da ticari mukavelelerini milli para üzerinden yapsın” açıklamasında bulundu. Enerji Bakanı Berat Albayrak da milli para vurgusu yapan siyasilerden. Albayrak, “Türkiye, özellikle enerji politikalarında yeni dönemde, büyük enerji hacmi oluşturduğu ülkelerle milli parayla ticarete başlıyor” demişti.

İlk önce Prof. Dr. Baş dikkat çekti

Milli para kavramını Milli Ekonomi Modeli ile ekonomi literatürüne kazandıran Prof. Dr. Haydar Baş 27 Kasım 2005 tarihinde İstanbul'da düzenlenen 1. Uluslararası Milli Ekonomi Modeli (MEM) Kongresinde yaptığı kapanış konuşmasında ABD'nin kâğıdını boyayarak tüm dünyayı sömürdüğünü ifade etmişti. Prof. Dr. Baş konuşmasında, "ABD bütçesi her sene 600 milyar dolar açık veriyor ama buna rağmen ayakta duruyor. Nasıl bunu karşılıyor? ABD yaptığı ithalatı, kendi parasıyla yapıyor. Kendi parasıyla yaptığı için de dolar dünyanın en güçlü parası gibi görünüyor. Adam kâğıdını boyuyor, sana para diye veriyor. Dolar diye karşılıksız parayı sana veriyor. Böylece yıllık açığı 600 milyar dolar olmasına rağmen ABD dimdik ayakta duruyor. Tabi böyle hizmetkâr devletler olursa, köle siyasiler olursa olacağı da budur" ifadelerini kullanmıştı. Prof. Dr. Haydar Baş'ın 2005 yılında söylediği bu sözlerin üzeri yıllarca örtüldü. Dahası Türkiye'yi yönetenler "sermayenin dini, milliyeti olmaz" diyerek yıllarca tam tersi yönde tavır ortaya koydu. Bu tavır Türkiye'ye ve Türk milletine ağır bedeller ödetirken küresel sermaye Türkiye'nin emeğini sömürerek kazancına kazanç kattı. Rusya'dan başlayarak tüm dünyada yavaş yavaş uygulanmaya başlanan Milli Ekonomi Modeli gerçeğine yıllarca kulak tıkayan Türkiye'yi yönetenler zaten derin bir kriz içinde olan Türkiye dolar operasyonu çekilince harekete geçti ve bir ağızdan milli paradan bahsetmeye başladı.

Erdoğan 11 yıl sonra aynı şeyleri söyledi

BTP liderinin "27 Kasım 2005'te söylediği ABD karşılıksız bastığı dolar ile dünyayı sömürüyor" tezi tam 11 yıl sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından dillendirildi. Erdoğan 3 Aralık 2016 tarihinde İstanbul'da katıldığı bir programda, "Benim de alanım ekonomi biraz bilirim. Döviz baskı aracıdır. Karşılığı olmadan bastırılan parayla 100 milyarlarca dolar birilerine akmaktadır. Bizim bunu çözmemiz lazım. Niçin yastık altında bu karşılığı olmayan parayı saklayalım. Zaman bu zaman... Dolarınızı, Euro’nuzu TL'ye çevirin" demişti.

Rusya’yı ayağa Prof. Baş kaldırdı

Yıllarca Türk halkının emeğini bastığı karşılıksız para ile sömüren ABD işi ekonomik darbeye kadar getirince Ankara'dakiler Prof. Dr. Haydar Baş'ın 11 yıl önce söylediklerini tekrarlamaya başladı. BTP liderinin Milli Ekonomi Modeli'nin bir parçası olan Milli Para Projesi dünyayı dolaştıktan sonra Türkiye'yi yönetenlerin dikkatini çekti. BTP liderinin uluslararası ticaretinizde milli paraları kullanın tavsiyesini dikkate alan Rusya ilk adımı BRICS ülkeleri arasında atarak milli para uygulamasını başlattı. Rusya Türkiye'ye dönük hamlesini ise 1 Aralık 2014'te yaptı. O tarihte Ankara'ya gelen Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "Milli paralarla ticaret çok önemli bir konu. Buna yönelik çalışmalarımız devam edecek. Gerek Rusya'da gerekse Türkiye'de ilgili finansal kurumların faaliyetlerini bu noktada teşvik edeceğiz" diyerek iki ülke arasında ticaretin milli paralarla yapılmasını tavsiye etti. Erdoğan'a milli para tavsiyesinde bulunan ülkelere Rusya'dan sonra İran da eklendi.

Projenin mimarı Prof. Dr. Haydar Baş!

Prof. Dr. Haydar Baş tarafından Milli Ekonomi Modeli ile ilk kez ekonomi literatürüne katılan Milli Para Projesi Prof. Dr. Haydar Baş'tan Rusya'ya, Rusya'dan tüm dünyaya ve yine Rusya'dan Türkiye'yi yönetenlere aktarıldı. İşte bu durumun kanıtlarından biri… BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, 27 Şubat 2013 tarihinde özel davetli olarak gittiği Rusya Parlamentosu Duma'da yaptığı konuşmada milli parayı şu sözlerle gündeme getirmişti, "Milli Ekonomi Modeli'ne göre devletin mutlak surette ekonomiye müdahil olması lazımdır. Kur politikalarını devletlerin bizzat FOREX piyasasının dışında kendisinin belirlemesi lazım. Dış ticarette de milli paraların kullanılması lazım. Bütün bunlar olduğu takdirde devletlerin kalkınmaması mümkün değildir."

Milli Para Nedir?

Milli para kavramı özellikle dolar kurundaki rekor artışın ardından dillere pelesenk oldu. Peki, nedir bu milli para? Türkiye milli parayı ilk kez Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'tan duydu. Uluslararası ticarette Amerikan Doları yerine ülkelerin yerel paralarının kullanılması esasına dayanan milli para projesi Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli ile ilk kez ekonomi literatürüne girdi.

‘Milli Para’ kavramı tescilli

Milli para konusunda yazılı bir açıklama yapan BTP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Zühtü Kazancı Milli Ekonomi Modeli, "Prof. Dr. Haydar Baş adına tescil edilmiş bir markadır" demişti. Kazancı'nın açıklaması şöyle: "Türk Patent Enstitüsü'nce 2013/56874 marka numarası ile 26 Haziran 2013'ten itibaren 10 yıl müddetle tescil edilmiştir. Dolayısıyla Milli Ekonomi Modeli içerisinde yer alan her açıklama ve açılım da hukuken bu patent koruması dâhilindedir. Sahibi olan Prof. Dr. Haydar Baş’tan izinsiz olarak bu tabirlerin kullanılması emek hırsızlığıdır ve suçtur! Bu konuda her türlü hukuk mücadelesini ayrıca vereceğiz."

Türkiye'nin milli parası yok

Prof. Dr. Haydar Baş'ın kapitalizmin zalim dişlerini kıran milli para projesi dünyayı kasıp kavurduktan sonra en zor zamanlarında Türkiye'yi yönetenlerin de dikkatini çekti. Artık hemen her konuşmada milli paradan bahsediliyor, vatandaşa Amerikan dolarının Türk lirasına çevrilmesi tavsiye ediliyor. Peki, Prof. Dr. Haydar Baş'ı taklit edenler gerçekten onu anladı mı? Onların söylediği milli para Prof. Dr. Baş'ın projesindeki milli para mı? Bu noktada hayati bir detay karşımıza çıkıyor. Milli para projesinin mimarı Prof. Baş Türkiye'nin milli parası yok diyor ve bu tezini de şu şekilde ortaya koyuyor: "Şimdi herkes milli paraya dönelim diyor ama milli paranın ne olduğunu hiç kimse bilmiyor. Cebinizde taşıdığınız para milli para değildir. Bu Amerikan Doları'nın tercümesi olan paradır. Bizim paramız Hazine'de mevcut olan dövizin karşılığı olan TL'dir, yani bize ait değildir. Hem borç hem faiz ödüyoruz. Peki, bu paranın bize ait olması için ne olması lazım? Milletlerin yıllık kazancının adına Gayri Safi Milli Hâsıla (GSMH) denir. Bu GSMH'nin karşılığında basıp piyasaya süreceğiniz para milli paradır.”

Haber Merkezi

Son Güncelleme: 12.12.2016 16:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner129

banner132