15 Eylül 2016 Perşembe 19:47
Gülen’in iadesi yıllarca sürecek
HABER MERKEZİ
Türkiye, 15 Temmuz’da darbe girişimine imza atan ve 270 vatandaşın ölümüne, binlerce vatanmdaşın da yaralanmasına neden olan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fethullah Gülen’in iadesini resmen ABD’nin Pensilvanya eyaleti yönetiminden talep etti. Birçok uzman Gülen’in Türkiye’ye iade sürecinin yıllar süreceği görüşünde. Üstelik bu sürecin sonunda Amerikan yönetimi Gülen’i iade etmeme kararı da alabilir. Amerika ve Türkiye, 1980 yılında, suçluların karşılıklı olarak iade edilmelerini öngören bir anlaşmaya imza atmıştı. Buna göre iki ülke, en az bir yıl hapisle cezalandırılabilecek suçlar işleyen kişileri birbirlerine iade edecekti. Anlaşma ayrıca iadenin kabulü ya da reddine ilişkin şartları da  belirliyor. Birkaç federal ve yerel hukuki kurumun katılımını içeren iade süreci, oldukça uzun ve karmaşık. Atılması gereken ilk adım, Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’nin iade talebini inceleyerek 1980’de imzalanan anlaşmaya uyup uymadığını belirlemek. Dışişleri Bakanlığı’nın bu aşamadan sonra talebi Adalet Bakanlığı’na sevketmesi gerekiyor. Adalet Bakanlığı’nın görevi, Türkiye’nin Fethullah Gülen’e yönelik suçlamalarını yeterince güçlü kanıtlarla destekleyip desteklemediğini belirlemek. Ağustos ayında, Gülen ve destekçilerinin son 20 yıldır Türk hükümetini çökertmek için yaptıklarını kanıtlayan 80 kutu belge Amerika’ya gönderilmişti.

İade nasıl olacak?

Amerika Adalet Bakanlığı’ndan hukukçular Türkiye’nin gönderdiği 80 kutu belgeyi inceliyor. Kanıtların gerek Amerikan yasaları, gerekse 1980’de imzalanan iade anlaşmasına uyup uymadığını belirleyecek bu sürecin aylar sürmesi bekleniyor. Kanıtların hem yasalara hem de anlaşmaya uyar nitelikte olduğunun belirlenmesi durumunda konu, Penilvanya eyaletinde Fethullah Gülen’in yaşadığı bölgeden sorumlu savcıya intikal edecek. Savcının, aynı yargı bölgesinde görev yapan yargıç aracılığıyla tutuklama emri çıkarması gerekecek. Yargıcın tutuklama emri vermeyi kabul etmesi durumunda polisler, Gülen’i tutuklayıp yargıç önüne çıkaracak. Yargıç, Türkiye’nin yeterli kanıt sunduğundan emin olursa Gülen’in Türkiye’ye iade edilmesine ilişkin talimatı yazıp Dışişleri Bakanlığı’na gönderecek. Gülen’in temyiz talep etmesi ise sözkonusu değil. Ancak Gülen’in avukatları, bazı yasal girişimlerde bulunabilecek.

İadede son söz Dışişleri’nde

Fetullah Gülen’in Türkiye’ye iadesine ilişkin son sözü, ABD Dışişleri Bakanlığı söyleyecek. Gülen’in Türkiye’de nasıl muamele göreceği, adil bir yargılama yapılıp yapılmayacağı, Dışişleri Bakanlığı’nı kaygılandıran konular arasında yer alıyor. Gülen iade edilmeden önce Türkiye’nin uyacağı şartları belirleme hakkına sahip olan Amerika bu nedenle Türkiye’nin işkence uygulamalarına ilişkin sicilini inceleyebilir. Amerika Dışişleri Bakanı’nın Gülen’i iade etmeye karar vermesi durumunda bakanlık, Ankara’yla temasa geçerek iadenin gün, saat ve yerini belirleyecek. Türk-Amerikan ilişkilerinin tehlikede olduğunu öne süren Türkiye, Amerika’nın Gülen’i en kısa zamanda iade etmesi için baskı yapıyor. Ancak Türkiye’nin Gülen’in suçlu olduğuna dair sunduğu kanıtları yeterli görmemesi durumunda iade talebi, Amerika tarafından geri çevrilecek.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.