29 Mart 2016 Salı 16:05
‘Hedefimiz ülkemizi zifiri karanlıktan kurtarmak’
HAYDAR YILDIZ / ANKARA 
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Ankara İl Teşkilatı Başkent’te görkemli bir şekilde il kongresini gerçekleştirdi. Son zamanlarda meydana gelen bomba olaylarına rağmen binlerce Ankaralı kongreye katıldı ve şenlik havasında geçen kongreye şahitlik etti. Kongrede, binlerce Ankaralının haricinde BTP kurmay kadrosundan da önemli ölçüde misafir katılımcının olduğu görüldü. Kongre öncesi salon ve çevresinde güvenlik birimleri tarafından arama ve kontrol yapıldı. Kongrede sıkı güvenlik önlemlerinin alınmış olması dikkat çekti.
Delege ve katılımcıların üst aramaları yapılıp salonda yerlerini almalarından sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın coşkulu bir şekilde okunmasıyla kongre başlamış oldu. Ardından kongre divan başkanlığı oluşturuldu. Divan Başkanı olarak BTP Kurucu Genel Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ata Selçuk, Divan Başkan Yardımcısı olarak BTP Genel Başkan Müfettişi Dr. Salih Türkyılmaz, Divan Üyeleri olarak da BTP MYK Üyesi Avukat Mustafa Pak ve Avukat Lütfullah Önder seçildi.

İl Başkanı’ndan teşekkür 

Seçimlere geçilmeden önce söz alan mevcut il başkanı ve başkan adayı Dr. Nuri Kaplan, Bağımsız Türkiye Partisi kurulduğundan bu güne kadar Ankara İl Başkanlığı yapmış başta Genel Başkan Yardımcısı Dr. Abdullah Terzi olmak üzere tüm eski başkanlara teşekkürlerini bildirdi. Ayrıca Kaplan, tek tek tüm ilçe teşkilatlarını, başkanlarını, yönetimlerini, kadın kolları teşkilatlarını ve gençlik kolları teşkilatlarını tebrik etti ve başarılarının devamını diledi.
Kongre gündeminde konuşmaların seçimlerden sonra yapılması konusunda gündem değişikliği oylaması yapıldı ve gündem değişikliği oy birliğiyle kabul edildi. Bunun ardından Ankara İl Teşkilatı 6. Olağan Kongresi organlarda görev alacak adayların listesi okundu, oylama sonucunda liste kabul edildi ve bu şekilde seçimlere geçildi. Delegelerin oy verme ve oy sayım işlemleri tamamlandıktan sonra Altındağ İlçe Seçim Müdürü İsmail Çakır seçim sonuçlarını katılımcılara bildirdi. Seçim sonucunda Dr. Nuri Kaplan yeniden il başkanı seçildi. Ayrıca il yönetimi için 25 asil, 25 yedek üye ve büyük kongre delegesi olarak da 181 üye seçildi. Seçimlerin tamamlanmasının ardından BTP kurmayları söz alarak konuşmalarını gerçekleştirdiler.

İktidara sine-i millet çağrısı

BTP Genel Başkan Yardımcısı Fuat Şengül yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Ülkemiz, Genel Başkanımız Prof. Dr. Haydar Baş Bey’in 7 Haziran ve 1 Kasım seçimleri sonrasında uyardığı şekilde zifiri karanlık bir dönemden geçmektedir. Bugün ‘Niye dışarı çıkmıyorsunuz?, niye alışverişe gitmiyorsunuz?’ gibi sözler söyleyenler, dün açılım adı altında çok ciddi yanlışlar yaptılar ve terörün ülkemizin birlik ve beraberliği tehdit eder hale gelmesine neden oldular. Bu sebeple, mevcut siyasi yapının bu konuda söz söyleme hakkı yoktur. Mevcut siyasi yapının yapması gereken sine-i millete dönüp işi ehline vermesidir.”

‘Buradaki yarış kardeşlik yarışıdır’

“Bağımsız Türkiye Partisi olarak bizlerin kongreleri, toplantıları, sohbetleri çok farklıdır, diğer siyasi partilere benzemez” diyen BTP MYK Üyesi İzzet Yaşar, “Başka yerde mücadele vardır, kavga vardır, koltuk kapma derdi vardır, bizde ise birlik vardır, kardeşlik vardır, çözüm vardır. Orda bölmek için parçalamak için yarış vardır, burada birlik ve beraberlik için yarış vardır” şeklinde konuştu. 
‘Bilim adamları tokalaşmak için sıraya girdiler’
Daha sonra söz alan BTP Genel Başkan Yardımcısı Harun Kayacı, “Bağımsız Türkiye Partisi, genel başkanıyla, kadrolarıyla, yüreğiyle, aklıyla, ufkuyla, teziyle, kısacası her şeyiyle yerlidir” sözleriyle başladığı konuşmasını şu şekilde sürdürdü: 
“Bu yüzden, zifiri karanlık günlerden kurtulmamızın çözümü istikametini başka yerlere, başka ülkelere çevirenlerle olamaz ancak ve ancak her şeyiyle yerli olan kadroyla yani Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Sayın Prof. Dr. Haydar Baş ve ekibiyle mümkündür. Maalesef, Türk milleti olarak bizlerin eksiği teziyle, duruşuyla, söylemleriyle, projesiyle yerli olan ve her konuda çözüm sunan Sayın Baş’ı seçmememizdir.” 
Kayacı, 2007 yılında Heidelberg/Almanya’ da yapılan 3. Milli Ekonomi Modeli Kongresi’nde şahit olduğu bir manzarayı da şu şekilde anlattı: “Avrupalının Türk insanına tabiri caizse insan değilmiş gibi baktığı bir ortamda, 2007 yılında yapılan kongrede 25 farklı ülkeden 100 civarı bilim adamı, Prof. Dr. Haydar Baş Bey salona gelince, onu uzun süre alkışladılar ve onunla tokalaşmak için yarıştılar. Bu durum karşısında içimden şunu geçirdim. Galiba Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği ‘Bir Türk Dünyaya Bedel’ bu olsa gerek.”

Büyük kongre 22 Mayıs’ta 

“Ankara deyince hepinizi hayırla yad etmek ve teşekkür etmek gönlümüzün vefa borcudur” diyerek sözlerine başlayan BTP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Abdullah Terzi, “2001 yılında BTP kurulduğundan beri Ankara il ve ilçe tüm teşkilatlarıyla, kadın kollarıyla, gençlik kollarıyla ekipler halinde fedakarane çalışmalar yaptınız. Özellikle Ankara Başkent olması hasebiyle de, büyük olağan kongrelere ev sahipliği yaparak Genel Başkanımızın arkasında kaleler gibi durdunuz. 22 Mayıs’ta yine Ankara’nın ev sahipliğinde 6. Büyük Olağan Kongre’yi inşallah gerçekleştireceğiz. Böylece Genel Başkanımızın yanında, arkasında kararlılıkla durduğumuzu göstereceğiz” dedi.

‘Hedefimiz ülkemizi zifiri karanlıktan kurtarmak’

Konuşmasında bağımsız Türkiye vurgusu yapan BTP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Bayraktar da “Şu an burada Erzurum Kongresi gibi, Sivas Kongresi gibi bir hava soluyoruz. Nasıl o kongrelerden bağımsız bir Türkiye ateşi yakılmıştı, bu kongrelerimizde de aynı ateş yakılmaktadır. Dün ülkemizi Gazi Mustafa Kemal ve arkasından giden atalarımız nasıl karanlıktan kurtarmışsa bugün de aynı şekilde Genel Başkanımız Prof. Dr. Haydar Baş ve arkasından giden bizler ülkemizi zifiri karanlıktan kurtarmak hedefindeyiz ve bunu da inşallah gerçekleştireceğiz” dedi.

‘Terör ülkemizle 
dalga geçiyor’

Sayın Terzi’den sonra kürsüye çıkan BTP Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Berk, “Türkiye öyle tehlikeli bir noktaya sürüklendi ki terör ülkemizle dalga geçiyor. Teröre teslim olmayacağız diye konuşma yapılan gün, terör nedeniyle maç iptal oldu şeklinde televizyonlarda altyazılar geçiyor. Teröre teslim olmayacağız nutukla olmaz, o terörü ortadan kaldıracak ortamı sağlamakla olur, terörü engelleyecek çözümlerle olur, projelerle olur. Bu çözüm de, Prof. Dr. Haydar Baş Bey’in yıllardır ortaya koyduğu projeleri hayata geçirmekle olur, Sayın Baş’ı dinlemekle olur” ifadelerini kullandı.  

‘Herkes menfaat peşinde’

Kürsüye çıkan BTP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Erimhan ise şunları söyledi:
“Şu an iktidarda olan partinin, Meclis’te olan partilerin binasına giderseniz insan kaynıyordur, iş peşinde koşan, ihale peşinde, kendi menfaatine bir şeyler peşinde koşan insanlarla doludur. Ama yarın koltuk gidince emin olun oralarda kimse kalmayacaktır. Ama BTP kurulduğu günden bu yana ülkenin birlik beraberliği adına maddi bir menfaat beklentisi olmadan, yolundan zerre şaşmadan, kararlılıkla ilerlemektedir. Ve bugün burada Ankara İli 6. Kongresini yapmakta. Şu an bu salondaki kalabalığa da bakarsak şunu söyleyebiliriz: Bağımsız Türkiye Partisi davası birlik ve beraberlik olan, davası millet olan, maddi menfaat içermeyen ulu’l-azim bir davadır.” 

‘Düşmanla dost dostla düşman oldular’

Son konuşmacı olarak kürsüye çıkan BTP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ata Selçuk da şunları söyledi: “İktidar, Büyük Ortadoğu Projesi eş başkanlığını yürüterek çok ciddi yanlışlar yaptı. Ülkemiz düşmanıyla dost, dostuyla düşman olan bir ülke haline geldi. Ortadoğu coğrafyasında dolaylı veya doğrudan desteklediğimiz gruplar şu an ülkemizin birliğini tehdit edecek şekilde hareket ediyorlar. Ülkemizin geleceği için birliğimizi ve beraberliğimizi milli manada da dini manada da sağlamak zorundayız. Bunu da ancak, Genel Başkanımız Prof. Dr. Haydar Baş Bey’in Ehl-i Beyt açılıyla, ‘Dini Bütünlüğümüz Milli Bütünlüğümüzdür, Milli Bütünlüğümüz Dini Bütünlüğümüzdür’ yaklaşımıyla sağlayabiliriz.”
Konuşmaların ardından katılımcılar Ankara oyun havası eşliğinde oyun oynadılar ve halay çektiler. BTP Ankara İl Kongresi fotoğraf çekimi, dilek ve temennilerin ardından sona erdi.

Son Güncelleme: 30.03.2016 13:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.