22 Kasım 2017 Çarşamba 01:05
‘Hoş Geldin Atatürk tam zamanında geldi’

Yeni Mesaj Gazetesi tarafından Kocaeli'de düzenlenen Atatürk Vatandır sempozyumunda dikkat çekici sunumlar yapıldı.

Sempozyumda konuşan hukukçu yazar İbrahim Berk, Prof. Dr. Haydar Baş'ın Atatürk üzerine geliştirdiği tez devrim niteliğinde" dedi ve şöyle devam etti:

"Çünkü hiçbir lider Haydar Baş gibi Atatürk'ü ailesinden kuşatarak ailesinden Ehl-i Beyt'e uzanan sırlı bağı önümüze koyamamıştı. Hiç kimse Atatürk'ün maneviyatını, ruhunu, fikrini, mücadelesini böylesine yürekten ve böylesine bir bütün olarak ortaya koyamamıştı. Onun için diyorum ki Prof. Dr. Haydar Baş Atatürk teziyle geldi, Atatürk gibi geldi. Atatürk gibi tam zamanında geldi. Türkiye 100 yıl sonra yeniden dibe vurmuşken, Türkiye uğrunda izzet aradığı NATO'da adeta ayaklar altında ezilirken, ittifak içinde olduğu güçler tarafından silahla tehdit edilirken, uğruna 50 yılını verdiğimiz AB tarafından süründürülürken ve Türkiye uğruna birçok değerimizi inkâr ettiğimiz kapitalizmin adeta burnumuza halka takıp bizi inim inim inlettiği bir ortamda tam da Atatürk gibi yüreğiyle, teziyle, mücadelesiyle geldi."

‘Atatürk gibi Haydar Baş da farklı’

"Onun için hiç kimse merak etmesin nasıl Atatürk farklı ise Prof. Dr. Haydar Baş'ın Atatürkçülüğü de farklı" diyen İbrahim Berk, "O öylesine bir çıta koydu ki şimdi bilumum, sehven ve kerhen Atatürkçüleri millet olarak sigaya çekeceğiz. Gerçekten Haydar Baş gibi Atatürkçü iseniz Hz. Peygamber Efendimize hakaret eden bir karikatüriste NATO Genel Sekreteri fikir özgürlüğü diyerek sahip çıktığı zaman nerdeydiniz diye sorsun. Yine AB ‘Atatürk'ü Türkiye'de ayak bağı olarak görüyoruz, gömmek lazım’ derken siz AB karşısında nasıl duruyordunuz diye sorsun ve yine milletimiz şunu sorsun; dolar yükseldiği zaman milli ekonomi diyen sahte milliyetçiliği bir kenara bırakın, Prof. Dr. Haydar Baş gibi Milli Ekonomi teziyle bizi nasıl ayağa kaldıracaksınız? Bütün bunları yapamayacaklarını gördük, bu saatten sonra gerçekten Türk milletinin kurtuluşu Atatürk'tedir ve Atatürk gibi bir liderdedir, o lider de Prof. Dr. Haydar Baş'tır" şeklinde konuştu.

Gelen hangi Atatürk?

Araştırmacı Yazar Dr. Abdullah Terzi de Prof. Dr. Haydar Baş'ın Hoş Geldin Atatürk kitabında anlatılan Atatürk'ten bahsetti. "Prof. Dr. Haydar Baş'ın 'Hoş Geldin Atatürk' kitabı çıktı. Peki, gelen Atatürk nasıl bir Atatürk" diyen Dr. Abdullah Terzi şunları söyledi: "Gelen Müslüman, dindar bir Atatürk. O millet kadar Müslüman, milletten de Müslüman. Haydar Baş kitabında Atatürk'ün hazırlattığı hutbelere yer vermiş. Bize inanmış dindar bir liderden öte halkının dini konulardaki eksiklerini bilen, bu eksikliği giderecek nitelikte çalışmalar yapan, millet dinini öğrensin diye çırpınan bir dindar lider var. Hoş gelen dindar ve Müslüman Atatürk. Camide hutbe okuyan ilk ve tek cumhurbaşkanı, bugünkülerden çok farklı."

Atatürk'ten camide vaize müdahale

Hoş Geldin Atatürk kitabından anekdotlar da anlatan Dr. Abdullah Terzi, şu örneği verdi: "Atatürk bir seyahatinde bir camiye girdi. Burada bir takım cahil vaizler uydurma şeyleri halka naklediyordu. Mustafa Kemal ayağa kalkmış ve 'Efendiler camiler birbirimizin yüzüne bakmaksızın, yatıp kalkmak, saçma sapan konuşmak için yapılmamıştır, camiler itaat ve ibadetle beraber din ve dünya için neler yapılmak lazım geldiğini düşünmek için yapılmıştır. İşite biz burada din ve dünya için, istikbal ve istiklal için bilhassa hâkimiyetimiz için neler düşündüğümüzü meydana koyalım’ demiş ve hocalara örnek olacak şekilde Türkçe vaazda bulunmuştur. Atatürk hurafelere, yobaz takımına dinin alet edilerek saf halkın kandırılmasına karşıdır. Atatürk kendi döneminde camilerde okutulmak üzere Türkçe hutbe kitabı yazdırmıştır."

‘İkisi de aynı ruha sahip’

Sempozyum konuşmacılarından biri de araştırmacı – yazar Selim Kotil'di. "Prof. Dr. Haydar Baş Atatürk'ü yazmıyor yaşıyor" diyen Kotil şunları söyledi:"O yüzden konuşacaklarımı bir cümle ile özetleyim; Mustafa Kemal Atatürk'ü tanımak mı istiyorsun, Prof. Dr. Haydar Baş'ı tanıyan Atatürk'ü tanır. Atatürk'ü tanıyan Prof. Dr. Haydar Baş'ı tanır. İşin özeti bu. Çünkü bu bir ruh. Mustafa Kemal'in ruh dünyasında hâkim olan tasarruf Hz. Ali'nin tasarrufu, Hz. Fatıma'nın tasarrufu... O yüzden O yedi düvelin karşısında dimdik duruyor. O ruh Hz. Hüseyin'den geliyor. Bugün aynı duruşu Prof. Dr. Haydar Baş ortaya koyuyor. Mustafa Kemal Atatürk'e sövmenin, anasına dil uzatmanın puan yaptığı, reyting yaptığı, bir uluslararası politika gereği ona sövüldüğü dönemde yedi düvelin karşısına bir tek Prof. Dr. Haydar Baş çıkıyor. İşte o ruhla o ruh aynı ruh. O yüzden dün ülkeyi kurtaran o ruh bugün aynısını bugün Prof. Dr. Haydar Baş'ın elinden yapacak. Bu ülkenin birlik ve beraberliği Mustafa Kemal'in şahsında Prof. Dr. Haydar Baş ile bir ve beraber olmaktan geçiyor."

Haber Merkezi

Son Güncelleme: 22.11.2017 02:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
cemal 2017-11-22 15:17:15

hak batil mücadelesi devam ediyor haydar hocamla