21 Aralık 2016 Çarşamba 15:46
İcmal Gençlik’te tarihi buluşma

HAYDAR YILDIZ - ÜNAL KURTOĞLU / ANKARA

İcmal Gençlik Derneği Genel Merkezi koordinatörlüğünde düzenlenen“Türkiye İcmal Gençlik Başkanları Eğitim ve İstişare Çalıştayı”, Türkiye’nin dört bir yanından gelen katılımcıları buluşturdu. Ankara’da düzenlenen toplantıya, İcmal Gençlik Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, Şube Başkanları, komisyon üyeleri ve çok sayıda İcmal Genci katıldı. Türkiye’nin dört bir tarafından gelen katılımcıların çalıştaya ilgisi bir hayli yoğundu.

Toplam beş oturum halinde gerçekleştirilen “Türkiye İcmal Gençlik Başkanları Eğitim ve İstişare Çalıştayı”, Mustafa Kemal Atatürk, tüm şehit ve gazilerimiz için saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşının okunması ile başladı.

Açılış ve selamlama konuşmalarından önce Türkiye’de meydana gelen terör saldırıları sebebiyle “İcmal Gençlik Terörü Lanetliyor” mesajı okundu. Akabinde, İcmal Gençlik anlayışının yerleşmesinde ve büyümesinde çok büyük katkıları bulunan, ömürlerini İcmal Gençlik anlayışı için adamış ve şu an hayatta olmayan İcmal Gençliğinin çok değerli simaları ekrana yansıtıldı. Katılımcıları duygulandıran sunum ile birlikte vefat etmiş olan İcmal Gençlik nesli yâd edildi.

Çalıştaya katılan Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkan Yardımcısı Dr. Abdullah Terzi, BTP Gençlik Kollarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sabri Terzi, Araştırmacı-Yazar Murat Çabas, İcmal Gençlik Derneği Genel Başkanı İbrahim Fatih Ekici, Araştırmacı-Stratejist Hüseyin Kuloğlu da katılımcılara selamlama konuşması yaptılar.

‘Türkiye’nin yıkılmayan tek kalesi’

Toplantının açılışını yapan İcmal Gençlik Derneği Genel Başkanı İbrahim Fatih Ekici, katılımcıları selamlayarak, yapılan toplantının vatanımız ve milletimiz için hayırlı olmasını dileyerek, birlik ve bütünlüğümüze vesile olması temennisinde bulundu. “Türkiye’nin Yıkılmayan Tek Kalesi”nin İcmal Gençlik olduğunu söyleyen Ekici, İcmal Gençliğinin fikir mimarı Prof. Dr. Haydar Baş Bey’e selam ve hürmetlerini iletti. Ekici konuşmasında, “Bu vatan bizimdir, İcmal Gençliği ülkemizin teminatıdır. Madden ve manen tam donanımlı bir şekilde yetişen İcmal Gençliği emin adımlarla geleceğe yürümektedir. İlim, fikir ve gönül adamı Muhterem Hocamız Prof. Dr. Haydar Baş Bey’in uzun yıllar önce temelini attığı ve bugün sayıları onbinlerle, yüzbinlerle ifade  edilen icmal gençliği “yaşayan köklü bir medeniyetin birikimidir”, bizler bunun farkındayız, ülkemiz için, bayrağımız için, inancımız için hiç durmadan çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

‘Gelecek nesiller size minnettar olacak’

Araştırmacı-Yazar Murat Çabas konuşmasında, “İcmal Gençliği, fikir ve gönül mimarı Prof. Dr. Haydar Baş Beyin şahsında bir ve beraber olmuştur. İcmal Gençliği, bu birliktelik sayesinde günümüze kadar Türkiye’nin yıkılmayan tek kalesi olarak kalmayı başarmıştır. Türkiye’nin her yanından gelen sizler bu yıkılmayan kalelerin koruyucusu gençlersiniz, sizler yıkılmayan kaleleri inşa eden ve etmeye devam edecek olan gençlersiniz. Gelecek nesiller bu yüzden hepinizden ayrı ayrı minnettar olacaktır.” dedi.

‘Enerjisi yüksek bir kadro’

Araştırmacı-Stratejist Hüseyin Kuloğlu konuşmasında, İcmal Gençlik Şubelerinde görevli kişilerin aldıkları vazifeleri nasıl yapması gerektiğinden, şubelerde karşılaşılan sorunları çözme tekniklerinden bahsetti. Kuloğlu konuşmasının devamında, İcmal Gençliğinin enerjisi yüksek bir kadro olduğunu ve sağlam bir teşkilatlanma için Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaptığı gibi koordineli bir şekilde çalışılması gerektiğini vurguladı.

‘İhtiyarlık gelmeden gençliğin kıymetini bilin’

BTP Gençlikten Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sabri Terzi, İcmal Gençliğinin çok büyük bir nimet olduğunu vurguladığı konuşmasında, “Peygamberimiz bir hadis-i şerifinde beş şeyin kıymetini, beş şey gelmeden bilin buyurmaktadır. Bu beş şeyden biri de ‘ihtiyarlık gelmeden gençliğin kıymetini bilmek’tir. İcmal Gençlik de gençliğin kıymetini bilme noktasında, gençlerin dinine bağlı, vatanına bağlı, bayrağına bağlı yetişmesi noktasında çok önemli bir rol oynamaktadır. Bu sebeple Prof. Dr. Haydar Baş’ın şahsında vücut bulmuş İcmal gençliğinin kıymetinin bilinmesi gerekmektedir.” dedi.

‘Prof. Dr. Haydar Baş en büyük kaynaktır’

Çalıştay’a katılarak İcmal Gençliğini selamlayan Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkan Yardımcısı Dr. Abdullah Terzi de toplantının hayırlara vesile olması temennisinde bulundu. İcmal Gençliğinin bir mektep olduğunu söyleyen Dr. Abdullah Terzi konuşmasında, “İcmal Gençlik gençlerimizi maddi ve manevi her konuda dört dörtlük yetiştirmeyi hedeflemektedir.  Bunun bilincinde olarak her biriniz İcmal Mektebinde kendinizi yetiştirmeli ve her yönden kendinizi donatmalısınız. Çünkü ülkemizin, İcmal Gençlik nesli gibi her alanda yetişmiş genç nesillere ihtiyacı var. İcmal Gençlik neslini anlamak için de öncelikle Prof. Dr. Haydar Baş’ı iyi öğrenmek ve anlamak zorundayız. O’nun hadiselere bakışındaki feraseti bilmeli, O’nu çok iyi okumalıyız. Prof. Dr. Haydar Baş en büyük kaynaktır” dedi.

İcmal Gençliğin başarıları gururlandırdı

“İcmal Gençlik İl Şubelerinin Faaliyet Raporu” başlıklı ikinci oturum tüm İcmal Gençlik Şubelerinin tek tek faaliyet raporlarının slaytlar eşliğinde sunumlarla alınması şeklinde gerçekleştirildi. İcmal Gençlik Şubelerinin raporlarında sergilenen etkinlikler “İcmal Gençlik Şubelerinin her gün gençler için faaliyetlerle dopdolu” olduğunu gözler önüne serdi. Kur’an-ı Kerim eğitimi, seminerler, boks kursları, karate kursları, bağlama kursu, geziler, kitap okuma etkinlikleri, bilgi yarışmaları ve daha onlarca sosyal ve kültürel faaliyet, sportif etkinlik, ilmi çalışmalar, eğitim faaliyetleri, Prof. Dr. Haydar Baş Bey’in ‘Yıkılmayan Tek Kale’ olarak tanımladığı İcmal Gençliğinin ne kadar sağlam temeller üzerine bina edildiğini, her alanda kendini nasıl yetiştirdiğini de ortaya koydu.

İcmal Gençlik karate takımının Türkiye ve yurt dışında göstermiş olduğu başarılara da dikkat çekildi ve Türkiye-Avrasya şampiyonu olan İcmal Gençliği sporcuları katılımcılarla buluştu. Bu yıl LYS Sınavında Türkiye 56.sı olan Ankara Meltem Koleji Öğrencisi ve aynı zamanda İcmal Gençliği içinde yetişen TOBB Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğrencisi Ali Haydar Göksel’de toplantıda katılımcıları selamladı.

Çalıştay’ın üçüncü oturumunda, İcmal Gençlik Derneği Genel Başkanı İbrahim Fatih Ekici slayt gösterisi ile desteklediği “İcmal Gençlik Sunumu” başlıklı bir konuşma yaptı. Ekici, İcmal Gençliğinin öneminden, İcmal Gençliğinin anlayışından, İcmal Gençliğinin duruşundan bahsetti. Ekici sunumunda, İcmal Gençlik Şubelerinin yaptıkları ve yapılmasını istedikleri etkinlikleri fotoğraflarla anlattı ve bütün şubelerin faaliyetlerinin aynı çerçevede, her geçen gün artarak devam etmesinin gerekliliğini vurguladı.

Katılımcılara ‘katılım belgesi’ verildi

Dördüncü oturumda birçok İcmal Gençlik Şubesi İl Başkanlıklarından oluşturulan komisyonların ortak sunumları gerçekleştirildi. Beş ana başlık halinde hazırlanan çalışmalar ile her alanda yeni çalışma şekilleri ve öneriler sunuldu.

Çalıştay’ın son bölümünde İcmal Gençlik Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Bilgisayar Mühendisi Emre Vona, Çalıştay’ın sonuç bildirgesini okudu. Katılan tüm illerin, çok faydalı olduğu şeklinde fikir belirttikleri “Türkiye İcmal Gençlik Başkanları Eğitim ve İstişare Çalıştayı” toplu fotoğraf çekimi ve katılımcılara katılım belgesi verilmesinin ardından sona erdi.

 

 

Son Güncelleme: 21.12.2016 17:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137