05 Ekim 2016 Çarşamba 16:57
İcmal Gençlik’ten anlamlı program

YENİ MESAJ / MERSİN

Mersin İcmal Gençliği ‘Tevhidin Merkezi Ehl-i Beyt ve Gadir-i Hum Bayramını’ kutladığı bir program düzenlendi. Sunuculuğunu Mersin gençlikten Mehmet Emin Özdemir’in yaptığı programda konuşmacılar Mersin İcmal Gençlik başkanlarından Gizem Şahin, Tuğba Varlı, Aycan Sarıbay ve Işıl Özdemir oldu.

Ayrıca okudukları Ehl-i Beyt şiirleri ile İcmal’in en küçük üyeleri Metehan Kılınç ve Meryem Özdemir programa ayrı bir renk kattı.

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Ramiz Akın’ın okuduğu Kur’an tilaveti ile başladı. Prof. Dr. Haydar Baş’ın manevi eğitimiyle yetişen gençler Muharrem ayının yaşandığı bu günlerde anlamlı bir programa imza attı.

Gençler günün anlam ve önemi neticesinde aldıkları karar ile bir günde hazırladıkları programda doyurucu bilgilerle izleyenlere Ehl-i Beyt gerçeğini bir kez daha hatırlatmış oldular.

‘Ehl-i Beyt kurtuluş gemisidir'

Programın ilk konuşmacısı Mersin İcmal Gençlikten Gizem Şahin ‘Ehl-i Beyt kimdir?’ konulu sunumunda Kur’an ayetlerinden ve hadislerden cevaplar verdi. Ehl-i Beyt’in Allah tarafından seçilmiş beş kişiyi temsil ettiğini, bu kişilerin başta Hz. Muhammed (sav) olmak üzere Hz. Ali, Hz. Fatıma, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin olduğunu belirtti. Haklarında “Ey Ehl-i Beyt! Allah sizden her türlü pisliği ve kötülüğü gidermek ve sizi tertemiz kılmak ister.” (Ahzab 33) ayeti nazil olmuş bu beş zatın insanlığın en faziletlileri olduğunun açık beyanıdır diyen konuşmacı, Ehl-i Beyt’in kurtuluş gemisi olduğunu da dile getirdi. Her kim ki Ehl-i Beyt’i sever ve onun izinden giderse bu gemiye binmiş olacaktır. Son olarak haklarında pek çok ayet inen Ehl-i Beyt’e sevgi beslemenin imanî bir mesele olduğunu vurgulayan Sayın Şahin dinleyiciler tarafından büyük alkışlar topladı.

Gadir-i Hum’u Sünni dünyaya Sayın Haydar Baş tanıttı

İkinci sunumu Mersin İcmal Gençlik kurucu üyelerinden Tuğba Varlı, ‘Gadir-i Hum Olayı’ konusu ile gerçekleştirdi. Peygamber efendimiz ile birlikte Veda Haccından dönen 120 bin sahabenin şahit olduğu Gadir-i Hum adlı mekanda gerçekleşen hadisenin Sünni dünyada pek bilinmeyen bir gerçeklik olduğunu ifade etti. Bu gerçeğin ise Sünni dünyaya tanıtıcısının Sayın Haydar Baş olduğunu vurguladı. Konuşmacı, Gadir-i Hum’da Hz. Ali’nin Allah tarafından, Peygamber efendimizden sonra İslam âleminin imamı ve halifesi seçildiğini belirtti. Sayın Varlı: “Hz. Ali’yi ilk tebrik edenlerden birisi de ‘Yaşa, yaşa Ya Ali’ diyen Hz. Ömer’dir; fakat Peygamberimizin vefatından sonra seçim yolu ile halife seçilmiştir. Ve yine iyi bilinmelidir ki İmamet seçimle değil, nasp ile olur” dedi.

Oynanan oyunları Ehl-i Beyt reçetesi bozar

Üçüncü konuşmacı Mersin İcmal Gençlik Derneği kurucu üyelerinden Aycan Sarıbay ‘Haydar Baş’ın Ehl-i Beyt Açılımı’ konusunu işlediği konuşmasında; “Hz Ali’nin karşısında Muaviye gibi, Hz. Hüseyin’in karşısında Yezid gibi günümüzde de Alevi-Sünni gibi ılımlı İslam gibi kavramlarla hak ile batılın mücadelesi devam etmiştir. İşte böyle bir dönemde Haydar Baş kaleme aldığı Ehl-i Beyt külliyatı ile birlikte Anadolu’da birlik mayasını çalan Hacı Bektaş gibi toplumu yeniden bir çatı altında toplama gayreti göstermiştir. ‘Rahmeten li’l Alemin’ ile birlikte 12 imamın tamamının hayatını tek tek kaleme almış olan Prof. Dr. Haydar Baş, ülkemiz üzerinde oynanan oyunları Ehl-i Beyt reçetesi ile bozuyor. Bununla birlikte Anadolu’da yıllarca baskı gören, hakkı gasp edilen Bektaşilere, Alevilere haklarını teslim edeceğinin sözünü vermiştir. Türkiye’nin dört bir yanında “Tevhidin Merkezi Ehl-i Beyt” konulu paneller düzenlemiştir. Yine onun kaleme almış olduğu Milli Ekonomi Modeli ve Sosyal Devlet Milli Devlet eserleri birer Ehl-i Beyt örneğidir. Çünkü bu model ‘Veren el alan elden üstündür’ anlayışı ile kaleme alınmıştır. Hz. Peygamberin ve Hz. Ali’nin idareciliği dönemindeki uygulamalara paralel uygulamalar ile ortaya çıkmıştır” dedi.

Programın son konuşmacısı yine derneğin kurucu üyelerinden Işıl Özdemir oldu. Sayın Özdemir yaptığı kapanış konuşmasında İcmal Gençliğini hazırladıkları bu güzel programdan dolayı tebrik etti.

Ayrıca konuşmacı İcmal Gençliği’nin kim olduğunu birkaç cümle ile izleyicilere aktardı ve son olarak Sayın Baş’ın gençler için yazmış olduğu şiiri okudu.

Programın kapanış kısmında Mersin İcmal Gençliği herkesin Gadir-i Hum Bayramını tebrik etti. Bütün izleyenleri ve İcmal Gençliğini temsilen, programın gerçekleşmesinde gençlere yardımcı olan Ramiz Akın’a Hz. Ali portresi hediye edildi.

Son Güncelleme: 05.10.2016 17:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.