12 Nisan 2016 Salı 15:16
İftiracılara tokat gibi cevap
YENİ MESAJ / İSTANBUL
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş İstanbul'da partisinin il kongresine katıldı. Burada yaptığı konuşmada Ortadoğu'daki kaosu değerlendiren Prof. Dr. Haydar Baş, "Ortadoğu'da çok ciddi kavgalar oldu, oluyor. Öyle masum insanlar öldürülüyor ki vicdanım kabul etmiyor. Müslüman kardeşini diğer Müslüman kardeşin öldürüyor. Böyle bir vahşet olabilir mi?" dedi. "Bu kavganın önüne geçmek için biz Ehl-i Beyt kongrelerini hazırladık" diyen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, "Uluslararası Ehl-i Beyt Kongrelerinin ilkini Bursa'da (Ekim 2011) yaptık. Bu kongreye Sünni ve Şii âlimler katıldı. Herkes diğerine, bunlar da benim gibi diyor. Bunlar da Müslüman diyordu" dedi.

220 Sünni alim ‘Ali İmam'dır diyor

Konuşmasında hilafet konusuna da değinen Prof. Dr. Haydar Baş, “220 Sünni âlim, Hz. Ali'nin imametini kabul ediyor” dedi ve şu dikkat çekici ifadeleri kullandı: "Maide Suresi'nin 67. ayeti kerimesinde; 'Resulüm sana indirileni tebliğ et. Eğer bunu yapmaz isen peygamberliğini tebliğ etmemiş gibi olursun' buyruluyor. Peki, burada ne deniyor? Şimdi gelin tam 220 Sünni kaynağından araştırdım. 220 tane Sünni alimi Ğadir-i Hum denilen yerde Peygamber Efendimiz (SAV) Hz. Ali'nin imam olduğunu, kendisinden sonra halife olduğunu ilan ettiğini yazıyor. Eddurul Mensur Fit Tefsiri Bil Mensur adlı eserinde büyük Ehli Sünnet alimi Suyuti, 'Allah İmam Ali'nin imametini burada Peygamberine bildirdi' diyor. Yani Allah Ali'yi imam seçti. Peygamber Efendimiz de hutbe irad etti, hutbenin altı yerinde Hz. Ali'nin imam olduğunu ilan etti. Büyük müfessir Vahidi de Esbabı Nuzül isimli eserinde İmamı Ali'nin hilafetinden bahsediyor. Ahmet bin Hambel'in Müsned’inde de İmam Ali'nin hilafetinden bahsediliyor. İbni Hacerel Eskali’nin El İsabe fi Temmizi Sahabe adlı eserinde de İmam Ali'nin hilafetinden ve imametinden bahsediliyor. Kısaca; 220 tane Sünni âlim, ‘Maide suresinin 67. ayeti kerimesiyle Allah Ali’sini imam seçti, Peygamber Aleyhisselam Ğadir-i Hum denilen yerde bunu ilan etti’ diyor."

Kendi bölücülükleriyle beni itham ediyorlar

"Şimdi ben bunları anlattığımda 'Haydar Hoca Ebu Bekir'e hakaret etti' diyorlarmış" diyen BTP Genel Başkanı, ‘kendi yaptıkları bölücülükle beni itham ediyorlar’ dedi. Prof. Dr. Haydar Baş, "Şu ana kadar anlattıklarım arasında Hz. Ebu Bekir'in ismi geçti mi hiç? Sonra ben bunu Haliç Kongre Merkezi’nde yaptığımız programda ilan ettim; Allah nasip ederse Hz. Ebu Bekir hakkında da bendeniz, bugüne kadar yazılmayan çok mükemmel bir eser kaleme alıyorum. Aynı şekilde Hz. Ömer hakkında da kitap yazacağım. Yahu biz nifakı ortadan kaldırmak için, İslam dünyasında bir ve beraber olmayı temin edebilmek için bu yolu açtık sen geliyorsun kendi yaptığın bölücülükle beni itham ediyorsun" dedi.

Prof. Dr. Baş 4 yıl önce ne demişti?

BTP Genel Başkanı programda, kendisine, ‘Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer’e hakaret etti’ iftirası atanlara 13 Mayıs 2012 Pazar günü Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen 3. Uluslararası Ehl-i Beyt Sempozyumu’nda yaptığı konuşmayı dinletti. BTP Genel Başkanı dinlettiği konuşmasında şu ifadeleri kullanımıştı: “Yazdığım İmam-ı Ali kitabı inşallah iddialıdır. Dünyada tek olduğunu zannediyorum. Şimdi başka bir iddiada daha buluyorum; Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer Efendilerimiz ile yazacağım kitaplar da tek olacak. Ben İmam-ı Azam gibi Ehl-i Beyti seven bir Sünniyim. Ben İmam-ı Muhammed gibi Ehl-i Beyti seven bir Sünniyim. Ben İmam-ı Gazali gibi Ehl-i Beyti seven bir Sünniyim. Ben mezhep imamları gibi Ehl-i Beyti seven bir Sünniyim. Allah inşallah Sünni kardeşlerimizin gönlünü Alevi, Şii ve Caferi kardeşlerimize, Alevi, Şii ve Caferi kardeşlerimizin gönlünü de Sünni kardeşlerimize bu vesile ile açacak ve bir bilek bir yürek olacağız."

BTP lideri 20 yıl önce Hz. Ebu Bekir’i yazmıştı

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş müfterilere 20 yıl evvel kaleme aldığı Rahmetenlil Alemin adlı kitabından da alıntılarda bulunarak cevap verdi. İşte Prof. Dr. Haydar Baş’ın Rahmetenlil Alemin kitabından Hz. Ebu Bekir ile ilgili örnekler;
1- Cilt 1, sayfa 142: Hz. Ebu Bekir anlatılırken; “Cahiliye devrinin çirkin adetleri fıtratını bozmamış; şirk aklını ve ruhunu kirletmemişti. Alicenap ve cömert bir tüccardı. Kavminin ileri gelenleri her zaman fikrinden istifade ederdi” deniliyor.
2- Cilt 1, sayfa 166: “…Kendini tutamayarak ileri atılan Hz. Ebu Bekir, imanın güzelliğini ve putperestliğin vahametini müşriklere anlatmaya başladı. Müşrikler ona saldırıp kan revan içinde bıraktılar. Demirli ayakkabıların darbelerinden bayılmıştı. Ayıldığında Allah Resulünü görene kadar ağzına bir lokma koymadı. İşte iman vecdi, Allah aşkı…”
3- Cilt 1, sayfa 177: “Resûl–i Ekrem, Hulefa-i Raşidin hakkında şöyle buyurmaktadır: Ümmetimin en merhametlisi Ebubekir’dir. Allah yolunda en şiddetlisi Ömer’dir. Hayâ bakımından en hayırlıları Osman ibn-i Affan’dır. En iyi hüküm verenleri ise Ebu Tâlib’in oğlu Ali’dir.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.