31 Mart 2016 Perşembe 13:52
Kadro beklerken işsiz kalacaklar
HABER MERKEZİ
Yüz binlerce çalışanı yakından ilgilendiren taşeron işçilere kadro düzenlemesi ile ilgili kısa süre önce açıklama yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu, kamuda alt işveren tarafından çalıştırılan bütün işçilerin, asıl iş-yardımcı iş ayrımı yapılmadan kadroya geçirileceğini duyurmuştu. Aynı açıklamada, sayıları 400 bini bulan belediye ve il özel idarelerde çalışan taşeron işçilerin için ise, belediyelerin ve il özel idarelerin kuracakları şirketler aracılığıyla istihdam edileceği belirtilmişti. Herhangi bir detay belirtilmeden yapılan bu ilk açıklama, yüz binlerce işçiyi sevindirirken, işin gerçek yüzü, Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın açıklamaları ile ortaya çıktı. Ağbal, kamu kurumlarında alt işveren (taşeron) şitrketlerinde çalışan işçilere, memur ve işçi statüsünün dışında yeni bir statü kazandırılacağını bildirdi. Bu yeni statünün “özel sözleşmeli personel” olacağını, mali ve özlük hakları bakımından yeni bir istihdam biçiminin hayata geçirileceğini belirtti. Buna göre süreç şöyle işleyecek: "Taşeron işçiler, kamuda işçi ve memur statüsünün dışında “özel sözleşmeli personel” pozisyonunda istihdam edilecek. Özel sözleşmeli personel ile 3’er yıllık sözleşme imzalanacak. Kamuya geçişler sınav ile olacak. 65 yaşını doldurmuş ve emekli aylığı almaya hak kazanmış işçiler düzenlemeden yararlanamayacak. Personelin, 1 Kasım 2015’ten önce işe girmiş ve hala çalışıyor olması şartı aranacak. İşçiler, mevcut aylıkları üzerinden kamuya geçiş yapacaklar ve aynı işte çalışacaklar. Düzenleme, 12 ay boyunca ve tam zamanlı olarak çalışanları kapsayacak. 3, 6 aylık geçici çalışanlar, bu düzenlemeden yararlanamayacak. Mali haklar toplu sözleşme ile belirlenecek. Taşeron çalışanlar, kamuya geçtikten sonra emeklilik sisteminde 4/A kapsamındaki personel gibi değerlendirilecek. Kapsama giren personel, yasa çıktıktan sonra 1 ay içinde talepte bulunacak.

Ortada iş güvencesi yok

Yeni düzenlemede pratikte taşeronluk sisteminin kalkmıyor. İlk olarak “özel sözleşmeli personeller” ile 3’er yıllık sözleşme imzalanması konusu kapsamında ortada değişen, gelişen, iş güvencesi, kadro garantisi sağlayan yeni bir durum yok. 3 yılın sonunda çalışanların kaderi yine, birilerinin iki dudaklarının arasında olacak. Ayrıca, mevcut sistemde taşeron işçilerin sözleşmesi, "belirsiz süreli iş sözleşmesi" şeklindeydi. Yeni uygulamada bu durum, "belirli süreli iş sözleşmesi" halini alacak ve işten çıkarmalar bu durumda daha da kolay olacak, işe iade davalarının büyük bir kısmı sonuçsuz kalacak. Taşeron işçiler yeni düzenlemede geriye dönük haklarından feragat ederek kamuya geçmek zorundalar. Maliye Bakanı Ağbal bu şartı şu şekilde açıklıyor: “Eğer bir statüye atanıyorsanız geçmişten gelen bir davanız varsa normalde o davanın bitmesi lazım ki yeni bir sayfayı birlikte açabilelim. Maaşların ve özlük haklarının aynı kalacağı bir durumda, geçmişe dönük haklardan feragat etmek, çalışanların zararına bir durumdur.
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.