11 Ocak 2017 Çarşamba 13:59
Masadaki tutsak KKTC

YENİ MESAJ/LEFKOŞA

Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için 3 yıldır süren müzakerelerde 9 Ocak'ta Cenevre'de toplanan taraflar bugün garantör ülkelerin de hazır bulunacağı 5'li Konfrerans'ta buluşuyor. Cenevre'de KKTC'yi Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve beraberindeki heyet, Kıbrıs Rum kesimini ise Nikos Anastasiadis ve heyeti temsil ediyor.

9 Ozak'tan bu yana 3 kez bir araya gelen taraflar birçok konuyu masaya yatırarak 12 Ocak'ta (bugün) gerçekleşecek 5'li konferansa hazırlık yaptı. KKTC kanadından kamuoyuna ‘her şey yolunda gidiyor” şeklinde mesajlar verilirken, Rum medyası ‘mülkiyette zorlukların yaşandığını’ açıkladı.

Ajansın, Rum resmi kaynaklarına atfen verilen habere göre; 3. tur görüşmeleri tamamlanan Cenevre müzakerelerinde başta mülkiyeti olmak üzere birçok konuda taraflar aralarında uzlaşı sağlayamadı.

Bu arada Rum Sigma televizyonu da 10 Ocak'taki yayınlarında, tarafların mülkiyet ve yönetim başlıklarıyla ilgili anlaşmazlık maddelerini Rum kamuoyuna açıkladı. Tarafların toplam 24 madde üzerinde anlaşamadığını duyuran Sigma televizyonu bunlardan 10 tanesinin yönetimle, 14 tanesinin de mülkiyetle ilgili olduğunu duyurdu.

Gizliliği yine Rumlar bozdu

Rum lider Nikos Anastasiadis’in, gizli belgeleri önce Rum parti liderlerine aktardığı, onların da bunu Sigma TV’ye sızdırdığı haber verildi. Rum haber kaynaklarına göre bu duruma sinirlenen Anastasiadis, Rum müzakereci Andreas Mavroyannis ile özel bir görüşme yaparak bundan böyle siyasi parti temsilcilerine belge verilmesini yasakladığı iddia edildi.

Ancak uzmanlara göre bu sızdırma Rumlar tarafından kasıtlı olarak yapılmış olabilir. Geçmişteki müzakerelerde de benzer sızdırma hadiseleri yine Rum tarafında gerçekleşmişti. Bu durum Kıbrıs Türk tarafının “Her şey planlandığı gibi gidiyor” şeklindeki açıklamasına karşın, taraflar arasında hala ciddi görüş ayrılıklarının bulunduğunu gösteriyor.

Haritalar özel kasaya konuldu

Diplomatik kaynaklara göre, Cenevre'deki müzakerelerin son gününde KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lider Nikos Anastasiadis sundukları haritayı sadece 5 kişi gördü. 9 Ocak'ta Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi'nde başlayan müzakerelerde 11 Ocak'ta kritik toprak konusu ele alındı, ardından müzakere heyeti salon dışına çıkarıldı. Toplantı salonunda sadece Akıncı, Anastasiadis, iki harita uzmanı ve BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide katıldı. Eide'nin gözetiminde, Akıncı ve Anastasiadis aynı anda kendi haritalarını sundular.

İki kesimden harita uzmanı iki kişi de haritaları inceledikten sonra Eide'ye teslim edecek. Eide ise teslim aldığı her iki haritayı BM'nin özel kasasına koyduğu açıklandı. Haritlarla ilgili ayrıntılı bilgi verilmedi.

AB gözlemci olarak katılıyor

12 Ocak'ta (bugün) garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'nin temsilcilerinin de katılımıyla 5'li Konferans gerçekleşecek. Müzakerelerin 11 Ocak'ta sona ermesinin ardından BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, 5'li uluslararası konferansın açılışını yapacak. Garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere ile adanın her iki tarafından delegasyonların katılacağı uluslararası konferansın ana gündem maddesi ‘Güvenlik ve Garantiler’ olacak. Konferansta AB de ‘özel gözlemci’ sıfatıyla yer alacak.

Taviz yoksa anlaşma zor!

9 Ocak'tan bu yana devam eden Cenevre görüşmelerinden basına sızan bilgiler olası bir anlaşmanın ancak KKTC ve Türkiye'nin çok büyük tavizlere 'evet' demesiyle mümkün olabileceği gösteriyor.

Türkiye ve KKTC yüzde 7'ye varan oranda toprak tavizine ever demiş durumda. Adada bulunan Türk askerinin de çekilmesine onay verildiği de iddia ediliyor. Garantiler konusunda da baskılarla Türk tarafının geri adım atması söz konusu olabilir. Hep taviz veren taraf Türkiye ve KKTC olduğu halde Rumlar anlaşma sağlanması için bugüne kadar bir nokta kadar taviz vermiş değil.

6 başlık müzakere edildi

Şubat 2014'ten bu yana süren müzakerelerde altı başlık var. Bunlar Avrupa Birliği, ekonomi, mülkiyet, yönetim, toprak, güvenlik ve garantiler. İlk 4 başlıkta ciddi ilerleme kaydedilmiş olsa da yaklaşık 70 noktada pürüz var. 9 Ocak'tan bu yana hergün buluşan Akıncı ve Anastasiadis bu pürüzlerin ne kadarını aşabildi henüz tam olarak bilinmiyor.

Toprak konusunda ise Rumların çok daha fazla taviz istemesi nedeniyle tıkanıklık yaşıyor. KKTC tarafı anlaşmada Ada'nın yüzde 29.2'si kadar toprağın, anlaşma sağlanırsa oluşacak Türk Federe Devleti'ne verilmesini talep ediyor.

Bu Türk tarafının yaklaşık yüzde 7 oranında toprak tavizi vermesi anlamına geliyor. Rumlar ise daha fazla toprak tavizi istiyor.

Son başlık olan güvenlik ve garantiler konusu ise ilk kez garantör ülkelerden de üst düzey katılımla 12 Ocak'ta (bugün) görüşülecek. Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesimi, garantilerin kalkmasını istiyor. Ancak, Kıbrıslı Türkler açısından Türkiye'nin garantörlüğünden taviz vermek kabul edilebilir değil.Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yücel 2017-01-12 11:26:34

“Avrupa’dan ve Girit’ten atıldık şimdi Anadolu ve Kıbrıs’ta sıra demişti Denktaş. Türkiye de Türk düşmanları yeni anayasa ile Türk ü-ulus devleti silerken, KKKTC deki Türk düşmanları da BM aracılığı ile Kıbrıs Türk ünü adadan siliyor. Milli şuurdan yoksun nesillerde TV-Sosyal Medya- DİZİ-FUTBOL la ölüm girdabında.

banner129

banner132