30 Kasım 2016 Çarşamba 16:21
Milli mücadelede gerçek din adamları Atatürk’le beraberdi
HAYDAR YILDIZ - ÜNAL MÜRTEZA KURTOĞLU
Yaptığı kültürel, sportif ve eğitsel faaliyetlerle ülkenin geleceği olan gençleri maddi manevi her alanda yetiştiren ve bunu kendine hedef edinen İcmal Gençlik Derneği çok önemli bir seminere daha imza attı. 
Atatürk hakkında uzun yıllardır araştırma yapan Hüseyin Kuloğlu’nun verdiği seminerde, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk hakkında ortaya atılan iftiralar çürütüldü ve Milli mücadelede Atamızın yanında yer alan din adamlarından bahsedildi.
Seminer, Kurtuluş Savaşı’na nasıl gelindiğinin anlatılmasıyla başladı. Batı Anadolu’da icra edilen kongreler anlatılarak, bu kongrelere katılan din adamlarının ne denli çok olduğu ortaya kondu. Balıkesir ve Alaşehir Kongrelerine katılan, Müdafaa-i Hukuk Cemiyetlerinde görev alan samimi din adamları arasından tespit edilebilen yüzlercesinin isimleri yâd edildi.
Mustafa Kemal Paşa’nın Anadolu’ya geçerek Milli Mücadeleyi başlatmasından sonra, gittiği her yerde kendisini mülki amirler ve askeri yetkililerin yanında, din adamları ve âlimlerin de coşkuyla karşıladıklarına vurgu yapıldı. Erzurum ve Sivas Kongrelerine katılan din adamları ile 1. ve 2. Meclis’te mebus olarak bulunan din adamlarına da yer verildi. Mustafa Kemal Paşa’nın din adamları ile gerek yüz yüze yapılan görüşmeler, gerekse telgraflar aracılığıyla sürekli irtibat halinde olduğu vurgulanarak örnekler verildi.

‘155 gerçek din adamı karşı fetva yayınladı’

Konuşmasında çok önemli noktalara değinen Kuloğlu şu önemli tespitte de bulundu: “Milli Mücadeleyi engellemek isteyen İstanbul Hükümeti öncelikle Mustafa Kemal’i görevden almış, kongreleri engellemek için emirler yayınlamış, Milli Mücadeleye karşı askeri birlikler göndermiş hatta suikastlar tertip etmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması çalışmaları devam ettiği sıralarda ise Mustafa Kemal ve onunla beraber hareket edenler hakkında idam fetvaları verilmiştir. Mustafa Sabri Efendi (sonradan Şeyhülislam olmuştur) tarafından yazılan, Şeyhülislam Dürrizade Abdullah Efendi tarafından imzalanan, Sadrazam Damat Ferit Paşa tarafından onaylandıktan sonra Padişah VI. Mehmet Vahdettin’in buyruğuyla duyurulan bu fetvaya karşı; Ankara Müftüsü Mehmet Rıfat Efendi (Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Diyanet İşleri Başkanı) tarafından hazırlandıktan sonra 155 din adamı tarafından imzalanan karşı fetvayla, gerçek din adamları Mustafa Kemal Paşa’nın yanında olup Kurtuluş Savaşı’nda Milli Mücadeleye sahip çıkmışlardır.”

‘Dinlerarası Diyalog’la düşmanın ekmeğine yağ sürdüler’

Seminerde, vatanını savunanları eşkıya ilan eden, onlar hakkında idam fetvası veren zihniyet incelenerek, temelde Ehl-i Beyt çizgisinden ve Hak ölçülerden sapmış olanların, sonunda kendi dindaşlarına silah doğrultan, vatanının işgal edilmesine seyirci kalan, hatta seyirci kalmanın ötesinde işgalcilerle işbirliği yapan bir hale düştüğü tespiti yapıldı. Bu noktadan hareketle, bugün de aynı batıl ve sapık akımlardan beslenenlerin Dinlerarası Diyalog safsatasıyla düşmanlarının ekmeğine yağ sürdüğüne, kendi insanına silah doğrulttuğuna bağlantı yapıldı.
Kuloğlu konuşmasını şu cümlelerle noktaladı: “Allah ve Resulü’nün din için, vatan için, Allah için cihadı emreden apaçık hükümleri vardır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve yanında yer alanlar bu hükümlerin bilincinde “Vatan sevgisi imandandır” anlayışına sahiptiler. Kurtuluş Savaşı da bu hak ölçülere ve haklı gerekçelere binaen yapıldı. Bu sebeple Milli Mücadele gerçek din adamları, aydınlar ve samimi bütün insanlar tarafından benimsendi ve başarıya ulaştı.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
cemal 2016-12-01 11:17:50

Gercekten Ahirete inanmis, sorgu suvale inanmis bir müslüman Mustafa Kemal Atatürkün kurtarici, Allahin bir lütfü oldugunu bilir. Bu Türk milletine.