06 Mayıs 2016 Cuma 15:49
Modern kölelik dönemi başlıyor
HABER MERKEZİ
Büyük tartışmalara yol açan işçilerin kiralanmasının ve özel istihdam büroları kurulmasının yolunu açan, 'özel istihdam büroları yasa tasarısı' dün sabaha karşı Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi. Bundan sonra iş ve işçi arayanlar özel istihdam bürolarına başvurabilecek. Özel istihdam büroları da işveren ile işçi kiralama, geçici işçi ile de iş sözleşmesi imzalayacak. İşçiyi çalıştıracak olan işveren işçi kiralama sözleşmesi karşılığında özel istihdam bürosuna bir bedel ödeyecek. Özel istihdam bürosu bu bedelden kendi komisyonunu aldıktan sonra işçinin ücretini ödeyecek. Geçici işçiyi çalıştıranlar, iş hukuku bakımından işveren olmayacak. Özel istihdam büroları işveren olacak. Yasayla birlikte halihazırda kayıt dışı olarak mevcut olan özel istihdam büroları yasal hale gelecek. Yasayla işçi haklarında kayda değer gerileme yaşanacak. Kiralık işçiliğin en önemli sonuçlarından biri de güvencesiz çalışmanın yaygınlaşması olacak. 

8 ay kiralık işçi çalıştırma imkanı

Tasarı ile işyerindeki başka işçilerin hamilelik, askerlik, yıllık izin ve hastalık hallerinde, mevsimlik tarım işlerinde ve ev hizmetlerinde kiralık işçilik uygulaması yapılabilecek. İşyerinin iş hacminin "öngörülemeyen ölçüde" artması nedeniyle, dönemsel iş artışları ve aralıklı olarak gördürülebilecek işlerde de kiralık işçi çalıştırılabilecek. Bu hallerde yapılacak kiralık işçi uygulaması ise dört ayı geçmeyecek ancak iki kez yenilenebilecek. Böylelikle işverenlerin sekiz ay boyunca kiralık işçi çalıştırma imkanı olacak. Aynı iş için altı ay geçmedikçe uygulama tekrarlanmayacak. Kiralık olarak çalıştırılacak işçi sayısı toplam işçi sayısının dörtte birini geçemeyecek. Ancak on veya daha az işçi çalıştırılan işyerleri için beş işçiye kadar kiralık işçi çalıştırılabilecek.

Gül veto etmişti

Yasa 2009 yılında Meclis'ten geçmiş, dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül sendika temsilcileriyle görüştükten sonra "işçilerin emeğinin istismarına ve insan onuruna yakışmayan durumların doğmasına, olumsuz uygulamalara ve çalışma barışının bozulmasına yol açabileceği" gerekçesiyle düzenlemeyi veto etmişti. Düzenleme mevcut hükümet döneminde yeniden Parlamento'ya sunulmuştu. Aynı yasa şimdi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayına sunulacak. 

Sendikalar karşı çıkıyordu

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), dün Meclis'ten geçen kamuoyunda 'kiralık işçilik' olarak tanımlanan yasa tasarısına karşı imza kampanyası başlatmıştı. TÜRK-İŞ'ten 'Bu kanun Meclis'ten geri çekilmezse o zaman daha başka mücadelelerle alanları ısıtmak gerekiyorsa ısıtacağız' açıklaması gelmişti. Sendikalara göre TBMM'de onaylanan söz konusu yasa, zaten büyük problem oluşturan taşeron çalıştırılmasının sıkıntıları ortadan kaldırılacağı yerde şimdi ondan daha kötü, ondan daha kabul edilemez yeni modern çağın köleleri adı altında bir sistemin uygulanması anlamına geliyor. Bazı sendika temsilcileri ise insan ticaretinin yasalaştırıldığı tepkisi ortaya koymuşlardı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.