04 Nisan 2016 Pazartesi 16:10
‘Özlemle beklediğiniz Kaim budur’
 Sakr b. Ebu Delf’den rivayetle;
Ebu Ca’fer Muhammed b. Ali Rıza (a.s.) şöyle buyurdu: “Doğrusu benden sonraki İmam, oğlum Ali’dir. Onun emri benim emrim, sözü benim sözüm, ona itaat bana itaat demektir. Ondan sonraki İmam, onun oğlu Hasan’dır. Onun emri babasının emri, babasının sözüdür, ona itaat babasına itaattir.” Sonra sükut etti. Ona şöyle arz ettim: “Ey Allah Resûlünun oğlu! Hasan’dan sonraki İmam kimdir?” Şiddetle ağladıktan sonra, “Hak üzere Kaim olan ve beklenen İmam’dır” diye buyurdu. (Kemalu’d-Din, c. 2, s. 378).
Abdulazim b. Abdullah’tan rivayetle;
İmam Muhammed b. Ali (a.s.)’ın yanına giderek Mehdi’nin Kaim mi, başkası mı olduğunu sormak istedim. Ama o söze başlayarak bana şöyle buyurdu: “Ey Ebu’l Kasım! Doğrusu bizden olan Kaim, Mehdi’dir. Onu, gaybetinde beklemek ve zuhurunda itaat etmek vaciptir. O, benim evlatlarımdan üçüncüsüdür. Muhammed (s.a.a.)’i peygamber olarak gönderen ve İmameti bizlere mahsus kılan Allah’a and olsun ki, eğer dünyanın sonuna sadece bir gün kalsa dahi, Allah o günü o kadar uzatacak ki o, o günde zuhur edecek, yeryüzü zulüm ve haksızlıkla dolduğu gibi, onu adalet ve eşitlikle dolduracaktır.” (Kemalu’d-Din, c. 2, s. 337).
Sakr b. Ebu Delf’den rivayetle;
İmam Ali b. Muhammed b. Ali Rıza (a.s.) şöyle buyurdu: “Doğrusu benden sonraki İmam, oğlum Hasan’dır, ondan sonraki ise onun oğlu Kaim’dir. O, yeryüzünü zulüm ve haksızlıkla dolduktan sonra adalet ve eşitlikle dolduracak olandır.” (Kemalu’d-Din, c. 2, s. 383).
Ebu Ganim-i Hadim’den rivayetle;
İmam Hasan Askeri (a.s.)’ın bir oğlu oldu ve adını Muhammed koydu. Üçüncü gün onu ashabına gösterdi ve buyurdu ki: “Benden sonraki sahibiniz ve benim halifem budur. Ne zaman zuhur edecek diye özlemle beklediğiniz Kaim budur. Yeryüzü zulüm ve haksızlıkla dolunca, zuhur edecek ve onu adalet ve eşitlikle dolduracak.” (Kemalu’d-Din, c. 2, s. 41).
Musa b. Ca’fer b. Veheb-i Bağdadi’den rivayetle;
İmam Ebu Muhammed Hasan Askeri (a.s.) şöyle buyurdu: “Benim halefim hakkında, benden sonra ihtilaf ettiğinizi görür gibiyim. Resûlullah (s.a.a.)’den sonraki İmamları kabul edip de oğlumu inkâr edenler, tıpkı bütün peygamberleri kabullenip, Resûlullah’ı inkâr eden gibidir. Resûlullah’ı inkâr eden ise, bütün peygamberleri inkâr etmiş sayılır. Çünkü sonuncumuza itaat, birincimize itaat gibidir, sonuncumuzu inkâr etmek de birincimizi inkâr etmek gibidir. Biliniz ki, oğlum öyle bir gaybete çekilecek ki, Allah’ın koruduğu kimseler dışındaki bütün halk, onun hakkında tereddüt edecektir.” (Kemalu’d-Din, c. 2, s. 409; Kifayet-ül Eser, s. 291).
Muvaiye b. Hekim, Muhammed b. Eyyub b. Nuh ve Muhammed b. Osman-ı Amri’den rivayetle;
Biz İmam Hasan Askeri (a.s.)’ın evinde kırk kişi toplanmıştık ve o, oğlunu bize göstererek buyurdu ki: “Bu benden sonraki İmamınızdır ve sizlere halifemdir, ona itaat edin ve benden sonra dininizde ayrılığa düşmeyin, yoksa helak olursunuz. Biliniz ki, siz bu günden sonra onu göremeyeceksiniz.” O üçü şöyle dediler: “Onun yanından ayrıldık, aradan birkaç gün geçmeden İmam Hasan-ı Askeri (a.s.) dünyadan göçtü.” (Kemalu’d-Din, c. 2, s. 435).
İmam Hasan Askeri (a.s.), Şeyh Ali b. Hüseyin b. Babeveyh-i Kummi’ye şöyle yazdı:
“Bismillahirrahmanirrahim. Hamd alemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur. Akıbet, muttakilerindir. Cennet tevhid ehlinin, cehennem ise mülhitlerindir. Düşmanlık sadece zalimler aleyhinedir. Yaratıcıların en güzeli olan Allah’tan başka ilah yoktur. Salat, yaratılmışların en üstünü olan Muhammed’e ve onun pâk ıtretine olsun. Ey güvendiğim şeyh! Allah seni kendi rızasını kazanmaya muvaffak kılsın ve kendi rahmeti ile sana salih evlatlar versin. Sana takvayı, namazı ikame etmeyi ve zekât vermeyi tavsiye ederim. Hep sabırlı ol ve kurtuluşu bekle. Peygamber’in müjdelediği oğlum zuhur edene kadar, taraftarlarımız sürekli hüzün içinde olacaklar. O, yeryüzü zulüm ve haksızlıkla dolduğu gibi, onu adalet ve eşitlikle dolduracaktır. Sabret Şeyh ve taraftarlarıma sabretmelerini emret. Allah yeryüzüne istediğini vâris kılacaktır. Akıbet, takvalılarındır. Sana ve bütün taraftarlarıma Allah’ın selamı ve rahmeti olsun. Allah bize yeter, o ne iyi vekil, ne iyi Mevla ve ne iyi yardımcıdır.” 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.